Працюємо 24/7
Виклик лікаря
Facebook Instagram Youtube

ТОП-5 дитячих травм влітку

24 Липня 2019

Оновлено: 28 Квітня 2021

Автор:Сипченко Євгеній Віталійович

Літо — це довгі дитячі канікули, сезон відпусток, вилазки на природу і відпочинок біля моря. Оскільки діти — маленькі бешкетники і дослідники навколишнього світу, дуже часто з ними відбуваються різні травми, і особливо влітку. Розглянемо сьогодні найпоширеніші травми, які трапляються з дітьми в літній час. І розповімо, що робити, якщо дитина отримала травму, а також, як уберегтися від них.

 1. Розтягування, вивихи і переломи

Можливо, це один з найпоширеніших видів літніх травм, які трапляються з дітьми. Спортивні травми, отримані під час їзди на велосипеді, скейтборді, роликах, та й просто лазіння по деревах і рухливі ігри на свіжому повітрі нерідко закінчуються для дитини травмами. Вивихнуті зап’ястя, щиколотки і переломи у дітей — звичайне явище в травмпунктах, починаючи з весни і до осені. Якщо є підозра на вивих або розтягнення — потрібно забезпечити дитині відпочинок, відразу ж на пошкоджену зону прикласти холодний компрес, загорнутий в рушник, потім накласти тугу пов’язку і тримати пошкоджену область в підведеному положенні. Наприклад, якщо дитина травмувала ногу — нехай вона лягає на ліжко, а пошкоджену ногу укладаємо вище на подушки. Але якщо вам здається, що травма серйозніша і, можливо, перелом, а стан травмованої кінцівки продовжує погіршуватись — опухає, посилюється біль тощо — терміново звертайтеся до лікаря. Профілактичні заходи: Використовуйте дитячі захисні спорядження для їзди на велосипеді і роликах. Шоломів не завжди достатньо — додайте налокітники та наколінники для додаткового захисту.

 1. Струс мозку

Якщо ваша дитина займається літніми видами спорту, струс мозку — це реальний ризик, про який не варто забувати. Часто травми голови відбуваються під час гри в футбол, попадання м’яча в голову та ін. Детальніше про струси мозку, про перші ознаки і надання допомоги дитині читайте тут.

 1. Рвані рани

Ігри босоніж на землі й траві, пошкодження ноги велосипедним ланцюгом або роликами тощо — є тисячі причин для рваних ран влітку. Рана може бути неглибокою. В такому випадку можна надати дитині допомогу самостійно в домашніх умовах, але більш глибокі рани повинен лікувати професіонал. Якщо рана неглибока, промийте її водою і переконайтеся, що ви видалили весь бруд. Обробіть рану антисептиком і накладіть нетугу пов’язку. Потім, щоб рана почала гоїтися, потрібно забезпечити до неї приплив повітря. Тому через 24 години зніміть пов’язку. Рана більше не повинна кровоточити. Якщо це не так, зверніться до лікаря. Якщо рана кровоточить, або є ознаки інфікування (виділення з рани мають незвичайний колір / запах, якщо навколо рани з’явилося почервоніння, область навколо рани гаряча на дотик або якщо у дитини підвищилася температура тіла) — зверніться за медичною допомогою. Якщо рана глибока, накладіть тугу пов’язку і по можливості тримайте пошкоджену ділянку вище рівня серця, поки добираєтеся до медичного закладу. Ваш лікуючий лікар визначить, чи треба накладати шви чи ні.

 1. Укуси собак

Якщо дитину вкусила собака, один з найважливіших кроків — зробити дитині щеплення від сказу. Навіть якщо рана являє собою невелику подряпину, існує ризик її інфікування, особливо якщо собака хвора. Догляд за раною від укусу собаки такий же, як і при рваних ранах (див. вище).

Профілактичні заходи: Дітям завжди потрібно питати дозволу у господаря погладити собаку, перш ніж підійти до неї. Не дозволяйте дітям протягувати руки через паркан, щоб погладити собаку. Те, що собака не гавкає, ще не означає, що вона дружелюбна. Крім того, майте на увазі, що маленька собачка може залишити укус, який по глибині і за розмірами не поступається укусу великої собаки.

 1. Травми, отримані в водоймах

Є безліч дитячих травм, отриманих під час плавання в водоймах:

 • травми, пов’язані зі стрибками у воду;
 • травми, отримані при катанні на човнах;
 • утоплення та ін.

За даними Центрів США по контролю і профілактиці захворювань (CDC), утоплення є другою за частотою причиною смерті серед дітей у віці від 1 до 4 років (на першому місці — автомобільні аварії). Діти частіше тонуть в басейні. Щоб дитина була в безпеці, завжди доглядайте за нею, коли вона знаходиться у воді або біля неї. А маленьких дітей (до 5 років) тримайте на відстані витягнутої руки. Детальніше про правила безпеки на воді читайте тут.   Дитячий лікар ортопед-травматолог KinderKlinik Євгеній Сипченко додав: «Якщо дитина отримала рану, не поспішайте обробляти її фарбувальними речовинами, такими як зеленка або фукорцин, оскільки це може завадити доктору оцінити складність пошкодження. Барвники приховують набряк і почервоніння, які свідчать про ступінь запалення рани. По можливості обробіть рану водними безбарвними антисептиками, наприклад, хлоргексідіном або декасаном. При їх відсутності — просто накладіть пов’язку. Якщо у дитини явні ознаки перелому: значна деформація і неприродна рухливість кінцівки — постарайтеся знерухомити її в положенні, максимально комфортному для дитини. Прикладіть холод. Не поспішайте давати воду, їжу або таблетовані ліки до прибуття в клініку і огляду лікарем. Часто для лікування важких переломів доводиться вдаватися до маніпуляцій під загальною анестезією — закритого вправлення і операцій. Сучасні методи лікування травм дозволяють досягти раннього відновлення функції кінцівки, швидкої реабілітації після травм, гарного косметичного ефекту, навіть якщо довелося застосувати хірургічні техніки». Нехай літо подарує вам тільки позитивні емоції, і будьте здорові! Оригінальну статтю читайте тут. Читайте також: Болі росту: що це таке і як з ними впоратись?

Вам також буде цікаво:

6 Липня 2023
Лікувальна фізкультура (ЛФК) для дітей

Дитяча лікувальна фізкультура – це комплекс фізіотерапевтичних та інших методик, яка включає різні види фізичних вправ, спрямованих на усунення симптомів різних захворювань, укріплення організму та профілактику виникнення порушень здоров’я. Фахівці з масажу, реабілітологи мережі KinderKlinik проводять заняття для дітей та підлітків, програми яких складені з урахуванням індивідуальних особливостей організму кожного пацієнта. Особливо корисною лікувальна фізкультура […]

5 Липня 2023
🧠 Визначення рівня інтелектуального розвитку дитини за Векслером

Тест Векслера – це сучасний спосіб дослідження інтелекту дитини, що дозволяє визначити, де саме дитина відстає у розвитку. Таким чином, батьки дізнаються про патології та недоліки, які потрібно виправити. Дитячі психологи KinderKlinik можуть комбінувати тест з іншими методиками, виявляючи неврологічні та психологічні захворювання, та спрямовувати дитину дощ суміжних фахівців. 👉 Показання для проведення тесту Векслера: […]

21 Червня 2023
Репеленти для дітей: як використовувати

Цьогоріч літу властива більша присутність комарів та мошок, тож актуальним для захисту дітей від них є використання репелентів. Зверніть увагу! Зазвичай репеленти можна наносити на дитячу шкіру починаючи з 2 років. Застосування засобів проти комах у більш ранньому віці потрібно обговорити зі своїм лікарем-педіатром. Чому так? Шкіра дитини за своїми властивостями та будовою відрізняється від […]

Декларація з терапевтом в KinderKlinik
 • Безкоштовний прийом лікаря-терапевта за програмою медичних гарантій у відділенні по вул. К. Бендукідзе, 2 (10 хвилин від метро Звіринецька)
 • Видача довідок та лікарняних
 • Направлення на аналізи, діагностику та на прийом до лікарів вузького профілю
 • Щеплення вакцинами європейських країн
Центр психології, нейрокорекції та логопедії для дітей
 • консультації нейропсихолога, практичного психолога, невролога, психіатра
 • корекційні заняття з логопедом
 • ведення дітей з РАС, мовними порушеннями, розладами харчової поведінки та ін.
 • кризове консультування дорослих
Акція для молодих батьків

Перша консультація педіатра для новонародженої дитини всього 200 грн.

Знижка 15% на консультацію одного з вузькопрофільних дитячих фахівців (невролога, ортопеда чи окуліста)

Спеціальна пропозиція діє протягом 3 місяців з дати виписки з пологового будинку.

Відділення KinderKlinik працюють

У мережі клінік для дітей KinderKlinik 4 відділення:

 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — щодня 09:00-19:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — щодня 09:00-19:00
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — щодня 09:00-19:00
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — вт-сб 09:00-19:00
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.
Експрес-лабораторія

Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у відділенні на Позняках, Деміївській, Виноградарі та Печерську:

 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • режим роботи лабораторії на Позняках - щодня 09:00-18:00
 • режим роботи лабораторії на Деміївській - щодня  09:00-18:00
 • режим роботи лабораторії на Виноградарі - щодня 09:00-18:00
 • режим роботи лабораторії на Печерську - вт-сб 09:00-18:00
KinderKlinik в Instagram
[instagram-feed]

Записатися на прийом


KinderKlinik в Facebook