fbpx
Працюємо 24/7
Виклик лікаря иконка Особистий кабінет

ТОП-5 дитячих травм влітку

24 Липня 2019

Оновлено: 28 Квітня 2021

Автор:Сипченко Євгеній Віталійович

Літо — це довгі дитячі канікули, сезон відпусток, вилазки на природу і відпочинок біля моря. Оскільки діти — маленькі бешкетники і дослідники навколишнього світу, дуже часто з ними відбуваються різні травми, і особливо влітку. Розглянемо сьогодні найпоширеніші травми, які трапляються з дітьми в літній час. І розповімо, що робити, якщо дитина отримала травму, а також, як уберегтися від них.

 1. Розтягування, вивихи і переломи

Можливо, це один з найпоширеніших видів літніх травм, які трапляються з дітьми. Спортивні травми, отримані під час їзди на велосипеді, скейтборді, роликах, та й просто лазіння по деревах і рухливі ігри на свіжому повітрі нерідко закінчуються для дитини травмами. Вивихнуті зап’ястя, щиколотки і переломи у дітей — звичайне явище в травмпунктах, починаючи з весни і до осені. Якщо є підозра на вивих або розтягнення — потрібно забезпечити дитині відпочинок, відразу ж на пошкоджену зону прикласти холодний компрес, загорнутий в рушник, потім накласти тугу пов’язку і тримати пошкоджену область в підведеному положенні. Наприклад, якщо дитина травмувала ногу — нехай вона лягає на ліжко, а пошкоджену ногу укладаємо вище на подушки. Але якщо вам здається, що травма серйозніша і, можливо, перелом, а стан травмованої кінцівки продовжує погіршуватись — опухає, посилюється біль тощо — терміново звертайтеся до лікаря. Профілактичні заходи: Використовуйте дитячі захисні спорядження для їзди на велосипеді і роликах. Шоломів не завжди достатньо — додайте налокітники та наколінники для додаткового захисту.

 1. Струс мозку

Якщо ваша дитина займається літніми видами спорту, струс мозку — це реальний ризик, про який не варто забувати. Часто травми голови відбуваються під час гри в футбол, попадання м’яча в голову та ін. Детальніше про струси мозку, про перші ознаки і надання допомоги дитині читайте тут.

 1. Рвані рани

Ігри босоніж на землі й траві, пошкодження ноги велосипедним ланцюгом або роликами тощо — є тисячі причин для рваних ран влітку. Рана може бути неглибокою. В такому випадку можна надати дитині допомогу самостійно в домашніх умовах, але більш глибокі рани повинен лікувати професіонал. Якщо рана неглибока, промийте її водою і переконайтеся, що ви видалили весь бруд. Обробіть рану антисептиком і накладіть нетугу пов’язку. Потім, щоб рана почала гоїтися, потрібно забезпечити до неї приплив повітря. Тому через 24 години зніміть пов’язку. Рана більше не повинна кровоточити. Якщо це не так, зверніться до лікаря. Якщо рана кровоточить, або є ознаки інфікування (виділення з рани мають незвичайний колір / запах, якщо навколо рани з’явилося почервоніння, область навколо рани гаряча на дотик або якщо у дитини підвищилася температура тіла) — зверніться за медичною допомогою. Якщо рана глибока, накладіть тугу пов’язку і по можливості тримайте пошкоджену ділянку вище рівня серця, поки добираєтеся до медичного закладу. Ваш лікуючий лікар визначить, чи треба накладати шви чи ні.

 1. Укуси собак

Якщо дитину вкусила собака, один з найважливіших кроків — зробити дитині щеплення від сказу. Навіть якщо рана являє собою невелику подряпину, існує ризик її інфікування, особливо якщо собака хвора. Догляд за раною від укусу собаки такий же, як і при рваних ранах (див. вище).

Профілактичні заходи: Дітям завжди потрібно питати дозволу у господаря погладити собаку, перш ніж підійти до неї. Не дозволяйте дітям протягувати руки через паркан, щоб погладити собаку. Те, що собака не гавкає, ще не означає, що вона дружелюбна. Крім того, майте на увазі, що маленька собачка може залишити укус, який по глибині і за розмірами не поступається укусу великої собаки.

 1. Травми, отримані в водоймах

Є безліч дитячих травм, отриманих під час плавання в водоймах:

 • травми, пов’язані зі стрибками у воду;
 • травми, отримані при катанні на човнах;
 • утоплення та ін.

За даними Центрів США по контролю і профілактиці захворювань (CDC), утоплення є другою за частотою причиною смерті серед дітей у віці від 1 до 4 років (на першому місці — автомобільні аварії). Діти частіше тонуть в басейні. Щоб дитина була в безпеці, завжди доглядайте за нею, коли вона знаходиться у воді або біля неї. А маленьких дітей (до 5 років) тримайте на відстані витягнутої руки. Детальніше про правила безпеки на воді читайте тут.   Дитячий лікар ортопед-травматолог KinderKlinik Євгеній Сипченко додав: «Якщо дитина отримала рану, не поспішайте обробляти її фарбувальними речовинами, такими як зеленка або фукорцин, оскільки це може завадити доктору оцінити складність пошкодження. Барвники приховують набряк і почервоніння, які свідчать про ступінь запалення рани. По можливості обробіть рану водними безбарвними антисептиками, наприклад, хлоргексідіном або декасаном. При їх відсутності — просто накладіть пов’язку. Якщо у дитини явні ознаки перелому: значна деформація і неприродна рухливість кінцівки — постарайтеся знерухомити її в положенні, максимально комфортному для дитини. Прикладіть холод. Не поспішайте давати воду, їжу або таблетовані ліки до прибуття в клініку і огляду лікарем. Часто для лікування важких переломів доводиться вдаватися до маніпуляцій під загальною анестезією — закритого вправлення і операцій. Сучасні методи лікування травм дозволяють досягти раннього відновлення функції кінцівки, швидкої реабілітації після травм, гарного косметичного ефекту, навіть якщо довелося застосувати хірургічні техніки». Нехай літо подарує вам тільки позитивні емоції, і будьте здорові! Оригінальну статтю читайте тут. Читайте також: Болі росту: що це таке і як з ними впоратись?

Вам також буде цікаво:

16 Жовтня 2021
Ганна Макаренко - дитячий психіатр KinderKlinik

Ми познайомимо вас з однією з провідних фахівчинь напрямку - Ганною Макаренко.

6 Жовтня 2021
Як допомогти дитині адаптуватися в дитячому садку?

Як допомогти малюкові адаптуватися до нового режиму і середовища?

27 Вересня 2021
Що робити, якщо дитина не хоче йти до школи?

Як батькам впоратися з цією проблемою і прищепити малюкові любов до знань - розповідає дитячий психолог.

KinderKlinik працює в безпечному режимі 24/7

Відвідуючи КіндерКлінік Ви і Ваш малюк перебуваєте в повній безпеці!

 • весь наш персонал здійснює прийом лише в масках і рукавичках;
 • все поверхні в клініці постійно обробляються дезінфікуючими засобами, а в приміщеннях регулярно працюють рециркулятори;
 • у всіх наших відділеннях є 2 входи для того, щоб здорові і хворі діти не перетиналися між собою
Окремі входи і зони очікування
У всіх відділеннях KinderKlinik організовані окремі входи і окремі зони очікування для хворих, і для здорових дітей. Діти, які прийшли на плановий огляд або вакцинацію, не перетинаються з дітками, хворими на інфекційні хвороби. Діти не заражають один одного!
Цілодобова медична допомога
Відділення KinderKlinik по вул. Деміївській 16 і вул. Вишгородській 45/2, працюють 24/7
 • Досвідчені дитячі лікарі нададуть допомогу цілодобово (огляд, постановка діагнозу, інфузійна терапія (крапельниця), спостереження за станом дитини, введення антибіотиків та інших медикаментів)
 • Лабораторні дослідження 24/7
 • Палати з наглядом лікаря
 • Денний стаціонар
Експрес-лабораторії
Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у всіх відділеннях KinderKlinik:
 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • у відділеннях по вул. Деміївській, 16 та вул. Вишгородській, 45/2 прийом аналізів — 24/7
 • у відділеннях по вул. К. Бендукідзе, 2 та вул. О. Мишуги, 2 прийом аналізів — з 08:00 до 18:00
Мобільний додаток
 • прямий чат з Вашим педіатром або черговим лікарем KinderKlinik
 • електронна медична карта дитини в вашому мобільному — результати аналізів і діагностичних досліджень, висновків, призначень лікарів тощо
 • контроль оплат
 • функція Call Back
Відділення KinderKlinik
У мережі клінік для дітей KinderKlinik працюють:
 • 4 відділення:
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — з 08:00 до 20:00
 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — з 08:00 до 20:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — 24/7
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — 24/7
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.