fbpx
Працюємо 24/7
Виклик лікаря иконка Особистий кабінет

Це страшне слово «глисти» і як з ними боротися

13 Лютого 2019

Оновлено: 7 Травня 2020

Є теми і хвороби, про які не прийнято говорити вголос навіть з найближчими. До них відноситься і така проблема з дитячим здоров’ям, як глисти або, по-науковому, гельмінти. Ця тема у багатьох викликає гидливість, вона вважається чимось забороненим і ганебним. Але це не привід зневажати нею, тим більше що гельмінтоз (зараження глистами) може істотно погіршувати самопочуття і здоров’я дитини, а іноді буває навіть небезпечним для життя. Як можна зрозуміти, що у дитини глисти? Що робити? Які заходи профілактики? Давайте розбиратися разом з лікарем-педіатром KinderKlinik, фахівцем вищої категорії Світланою Нікітіною.

Світлана Іванівна, які види гельмінтів становлять небезпеку для дитини?

Існує величезна кількість різних гельмінтів, які можуть вражати м’язи, серце, легені, печінку, жовчовивідні шляхи, кишечник, мозок, очі, шкіру тощо — словом, будь-які органи і системи людини, окрім волосся. Наприклад, при ехінококозі можуть уражатися всі перераховані вище органи і тканини, при цьому консервативне лікування часто триває місяцями і далеко не завжди проходить успішно — часто-густо потрібне оперативне втручання, а іноді захворювання загрожує життю людини.

Сьогодні поговоримо про найпоширеніші глистові інвазії — кишкові. Найчастіше відбувається зараження гостриками або аскаридами. Ці види гельмінтів хоч і не є небезпечними для життя, але можуть відчутно її отруювати, причому в буквальному сенсі слова.

За якими першими ознаками можна зрозуміти, що у дитини глисти?

Гострики. Ентеробіоз — гельмінтоз, що викликається гостриками. Самки гостриків відкладають яйця в нічний час на шкірі навколо ануса. Це викликає дуже сильний свербіж, дитина починає чесати сідниці, і не лише вночі, але й вдень. Через це малюк неспокійно спить, не висипається, а вдень може бути млявим і дратівливим.

Аскариди. Зараження ними називається аскаридозом. Цей вид гельмінта викликає іншу симптоматику — болі в животі, зниження апетиту, млявість, слабкість, дратівливість, слинотечу, зниження успішності в школі.

Аскаридоз має також легеневі форми, в таких випадках може з’явитися кашель, задишка, підвищення температури тіла, алергічний висип по типу кропив’янки. А в окремих випадках аскариди з потоком крові можуть потрапляти і в інші органи і системи і тоді викликають відповідну симптоматику.

Симптоми при гельмінтозі іноді можуть нагадувати прояви гострих кишкових інфекцій або хронічних захворювань шлунково-кишкового тракту. А в деяких випадках є лише прояви інтоксикації, а інші симптоми відсутні.

Що робити?

Якщо у дитини з’явилися вищеописані ознаки, треба звертатися до педіатра і лікаря-гастроентеролога, який призначить обстеження і лікування — з урахуванням індивідуальних особливостей дитини і способу життя всієї родини.

Які обстеження потрібно зробити?

– Зішкріб на ентеробіоз — одноразово
– Аналіз калу на яйцегліст — трикратно (з інтервалом в 3-4 дні).

У KinderKlinik є прекрасна лабораторія, в якій швидко і якісно проводять перераховані вище та інші обстеження.

Які джерела зараження гельмінтами?

Для різних видів гельмінтів — різні шляхи зараження.

Гострики

Шляхи зараження — через брудні руки, або можна вдихнути пил, який містить яйця гостриків і заразитися. Також через будь-які предмети побуту, які тільки що помацала хвора дитина і залишила на них яйця гостриків. При тісному контакті дуже швидко відбувається таке зараження, особливо у маленьких дітей, які все тягнуть до рота. Тому вище ризик — для дітей у садочках, школі та інших дитячих колективах.

Аскариди

Яйця цих гельмінтів по повітрю не «літають». Ними можна заразитися через немиті руки, забруднені предмети вжитку, посуд, погано помиті фрукти й овочі.

Важливо згадати, що є такі види гельмінтів, якими можна заразитися, поївши сире або недостатньо термічно оброблене м’ясо і рибу. Деяких гельмінтів розносять комахи, наприклад, комарі.

А контакт з кішками-собаками в цьому сенсі небезпечний?

Так, якщо собака заражена гельмінтами, і вона випорожнюється на вулиці, а діти грають у дворі будинку, скажімо, в пісочниці … Як відомо, діти люблять тягнути все до рота: пісок, іграшки тощо. І звичайно, для дітей в такому випадку існує ризик зараження.

Як захистити дитину від зараження глистами від собак-котів?

– якщо у вас є домашня тварина, регулярно показуйте її ветеринарному лікарю
– раз в 3 місяці проліковуйте домашнього вихованця від гельмінтів
– не годуйте свою кішку/собаку сирими м’ясом і рибою
– хазяїнам собак треба прибирати за ними на вулиці
– уникайте громадських пісочниць
– стежте за тим, щоб дитина, перебуваючи на вулиці, не тягнула до рота землю, камені тощо.

Інші заходи профілактики гельмінтозів:

– мийте руки і дотримуйтесь інших правил гігієни
– ретельно мийте овочі, фрукти
– не вживайте в їжу сире/погано термічно оброблене м’ясо.

Як лікувати?

Лікар призначає протигельмінтні препарати. Терміни лікування залежать від виду гельмінтозу.

Особливості зараження гостриками

Гострики запліднюють своїми яйцями шкіру навколо ануса, і дитина чухає сідниці. Висихаючи, яйця гостриків потрапляють в пил і циркулюють в повітрі приміщення. Вдихаючи цей пил, дитина або дорослий можуть заражатися повторно, і цей цикл може бути нескінченним.

Є один плюс: якщо не заражатися гострицями протягом 40 днів, то відбувається мимовільне одужання хворого.

Якщо дитині поставили діагноз «ентеробіоз», треба лікувати всю сім’ю, тому що це захворювання дуже заразне. Слід дуже ретельно робити прибирання, прання постільної білизни, одягу, чистити штори, м’які меблі, і інші поверхні, на яких може накопичуватися пил. Іграшки треба прати при найвищій температурі, килими потрібно чистити, а ще краще — прибрати їх взагалі.

Стрибаючи на м’яких меблях, діти вибивають з них пил, вдихають її і заражаються повторно, і так до нескінченності. Потрібно розірвати це замкнене коло.

Що в цьому допоможе? Регулярне дотримання правил особистої гігієни:

– мийте руки (і дитини, і свої!)
– підстригайте дитині нігті
– на ніч на дитину надягайте бавовняні трусики й піжаму з натуральних волокон. Вранці і ввечері дитину підмивайте, щоб усунути свербіж. Два рази на день (вранці і ввечері) міняйте трусики. Їх бажано кип’ятити і ще вологими прасувати з лиця й вивороту.

Все це зробити досить складно, але зате дуже ефективно!

Бережіть своїх дітей, і будьте здорові!

Читайте також: Чому дитина не хоче спати

Вам також буде цікаво:

4 Березня 2021
Обережно, Інтернет! Як убезпечити дитину. Поради психолога КіндерКлінік

Багато хто пов'язує спалахи дитячого суїциду з популяризацією груп смерті, залежністю від інтернет-ресурсів, соціальних мереж та ін. Чи справді це так? Розбираємося з безпекою Інтернету і його впливом на дітей разом із психологом КіндерКлінік.

2 Березня 2021
Дитяча психіатрія в Києві в клініці KinderKlinik

У дитячому медичному центрі KinderKlinik відкрито новий напрям лікування дітей різного віку - дитяча психіатрія.

26 Лютого 2021
Коли дитині масаж необхідний з народження? В KinderKlinik є спеціалісти по дитячому масажу

Масаж - це один із ефективних методів для дітей різного віку, який дозволяє зміцнювати та розвивати кісткові та м’язові тканини. Дитячий масаж - це ніжне, ритмічне погладжування тіла вашої дитини руками досвідченого спеціаліста по дитячому масажу KinderKlinik, яке принесе ефект оздоровлення та гарного самопочуття.

Цілодобова медична допомога
Відділення KinderKlinik по вул. Деміївській 16 і вул. Вишгородській 45/2, працюють 24/7
 • Досвідчені дитячі лікарі нададуть допомогу цілодобово (огляд, постановка діагнозу, інфузійна терапія (крапельниця), спостереження за станом дитини, введення антибіотиків та інших медикаментів)
 • Лабораторні дослідження 24/7
 • Палати з наглядом лікаря
 • Денний стаціонар
Окремі входи і зони очікування
У всіх відділеннях KinderKlinik організовані окремі входи і окремі зони очікування для хворих, і для здорових дітей. Діти, які прийшли на плановий огляд або вакцинацію, не перетинаються з дітками, хворими на інфекційні хвороби. Діти не заражають один одного!
Експрес-лабораторії
Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у всіх відділеннях KinderKlinik:
 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • у відділеннях по вул. Деміївській, 16 та вул. Вишгородській, 45/2 прийом аналізів — 24/7
 • у відділеннях по вул. К. Бендукідзе, 2 та вул. О. Мишуги, 2 прийом аналізів — з 08:00 до 18:00
Мобільний додаток
 • прямий чат з Вашим педіатром або черговим лікарем KinderKlinik
 • електронна медична карта дитини в вашому мобільному — результати аналізів і діагностичних досліджень, висновків, призначень лікарів тощо
 • контроль оплат
 • функція Call Back
Відділення KinderKlinik
У мережі клінік для дітей KinderKlinik працюють:
 • 4 відділення:
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — з 08:00 до 20:00
 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — з 08:00 до 20:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — 24/7
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — 24/7
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.
KinderKlinik в Instagram
This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed. New posts will not be retrieved for at least 5 minutes.

Записатися на прийом


KinderKlinik в Facebook