Якщо ваш школярик став дратівливим, неспокійним, плаксивим, не хоче робити уроки і каже, що втомився, не поспішайте сваритися. Можливо, у нього цереброастенічний синдром. Що це таке, які прояви, та що робити з усім цим батькам – давайте розбиратися разом з дитячим лікарем-неврологом KinderKlinik Юлією Брилінською.
Що таке цереброастенічний синдром?
Якщо перекласти дослівно – це слабкість головного мозку. Цереброастенічний синдром – це неспецифічне неврологічне порушення, що представляє собою комплекс симптомів, що виникають при різних захворюваннях головного мозку, нервової системи, як наслідок перенесеного соматичного захворювання або при загальній перевтомі організму. Також може з’являтися як наслідок порушення адаптаційно-пристосувальних механізмів і частіше діагностується у стресовий період життя дитини.
Існує дві форми цереброастенічного синдрому:
1. гіпердинамічна:
- підвищена збудливість;
- некерованість;
- розсіяність;
- погіршення пам’яті та уваги;
- емоційна лабільність (перепади настрою, швидка його зміна. Різкий перехід від сміху до плачу або навпаки);
- епізодичні прояви агресії;
- порушення сну;
- нудота ;
- головний біль.
2. гіподинамічна:
- слабкість, в’ялість;
- лякливість, боязкість;
- нерішучість;
- відсутність ініціативи;
- підвищена емоційна чутливість;
- порушення сну;
- розсіяність;
- нудота, іноді з блюванням;
- погіршення пам’яті та уваги;
- головний біль.
Що робити?
1. Проаналізуйте день вашої дитини. Як пізно вона вкладається спати? Як багато вона дивиться телевізор або як багато грається з гаджетами? Чи не забагато у неї гуртків та додаткових занять? Школярикам у віці від 6 до 10-11 років бажано засинати до 21:30 години. Старшим — не пізніше 22:00. Необхідно зменшити час гри на гаджетах та на перегляд телевізора. Бажано не відпочивати за рахунок них. Треба вирішити, чи потрібні вашій дитині додаткові навантаження (гуртки/додаткові заняття), можливо деякі з них ви можете прибрати.
Читайте також: Захоплення відеоіграми — психічний розлад?
2. Обов’язково поговорить з дитиною, чи немає у неї конфліктів в школі з вчителями або іншими дітьми. 3. Якщо ви помітили у дитини зміни, вказані вище, і вони з’явилися після перенесеного соматичного захворювання або під час нього, обов’язково потрібно повідомити про це вашого педіатра, який, при потребі, порадить консультацію невролога, в деяких випадках ще й консультацію психолога.
Що може порадити невролог?
Дитячий невролог порадить відповідний режим вкладання та харчування, а також навчитися «правильно» відпочивати. Якщо цереброастенічний синдром виник як наслідок соматичного захворювання (грипу, ГРВІ), як ускладнення після оперативного втручання або неврологічного захворювання (менінгіт, енцефаліт), черепно-мозкової травми, то невролог може призначити відповідну медикаментозну терапію після ретельного обстеження вашої дитини. Будьте уважні до вашої дитини, та будьте здорові!
Читайте також: Запалення трійчастого нерва у дітей: симптоми та лікування
Ваш відгук