иконка 096 390 75 75
Працюємо 24/7
Виклик лікаря иконка Особистий кабінет

Цистит у дітей: причини, симптоми і лікування

17 Березня 2020

Оновлено: 26 Квітня 2021

Автор:Панков Костянтин Юрійович

Дитина часто бігає писати? Скаржиться на біль під час сечовипускання та/ або болі внизу живота? Ви помітили у малюка нетримання сечі? Цілком може бути, що у дитини розвинувся цистит. Що це таке, як хвороба проявляється, що її може викликати та як її лікувати? Давайте розбиратися разом. Цистит – запалення сечового міхура, яке відбувається внаслідок інфікування сечовивідних шляхів. Якщо інфекцію сечовивідних шляхів (ІМП) не діагностувати та не лікувати, це може призвести до запалення нирок та порушення їх функції. Щоб не допустити таких наслідків, важливо розуміти, як діагностувати, лікувати та запобігати циститу та іншим інфекціям сечовивідних шляхів. ІМП у дітей можна класифікувати як цистит або пієлонефрит. Буває вперше виявлена, або рецидивуюча інфекція сечових шляхів. Хоча загальна поширеність ІМП у дітей з температурою становить близько 5%, деякі діти знаходяться в більшій зоні ризику. Фактори ризику розвитку ІМП у маленьких дітей:

 • ослаблення імунітету (трансплантація нирки, синдром набутого імунодефіциту, цукровий діабет, період дентаціі, будь-яке супутнє захворювання, переохолодження, зміна клімату, стрес)
 • стать (у дівчаток частіше, ніж у хлопчиків),
 • вік (хлопчики до 1 року, дівчатка до 5 років),
 • спадкова схильність,
 • запор,
 • затримка сечовипускання,
 • міхурово-сечовідний рефлюкс,
 • нейрогенний сечовий міхур та ін.

Що викликає цистит у дітей? У всіх вікових групах найбільш поширеним збудником циститу є кишкова паличка, протей, клебсієла, ентерокок, стафілокок, а також Chlamydia trachomatis і Ureaplasma urealyticum та ін.

Які симптоми циститу? Розповідає дитячий лікар-уролог KinderKlinik Панков Костянтин Юрійович: «У дітей, починаючи з 3-х років і старше — часте, хворобливе в кінці акта сечовипускання, нетримання сечі, болі внизу живота, іноді домішки крові в сечі. Температура тіла — нормальна або підвищена в межах 37,1-38,0 °C. Діти грудного віку циститом не хворіють. Їм ставлять діагноз «інфекція сечових шляхів» або «пієлонефрит».

Як діагностувати цистит? Щоб підтвердити або виключити діагноз «цистит», необхідно провести аналіз сечі загальний або аналіз сечі по Нечипоренко, бакпосів сечі. Також можуть знадобитися інші аналізи, результати УЗД.

Як лікувати цистит? Головні завдання — це полегшення симптомів та усунення інфекції. Найчастіше при циститі призначаються антибіотики широкого спектру дії. Цистит, як і будь-яка інша інфекція сечовивідних шляхів, схильний до рецидивів, може через деякий час повторюватися, якщо лікування проводилося з порушеннями: неправильно підібраний антибіотик, занадто короткий курс лікування, без проведення курсу протирецидивної терапії, пропущені дози, самовільне припинення прийому антибіотика раніше наміченого терміну. Стійкість захворювання або повторювані інфекції можуть говорити про наявність вродженої аномалії розвитку органів сечової системи. У таких випадках додаткове обстеження допоможе виявити справжню причину хвороби та скоригувати лікування. Якщо у Вашої дитини є підозра на цистит — звертайтеся до уролога та/ або нефролога KinderKlinik. Ми проведемо діагностику, допоможемо встановити справжню причину і призначимо відповідне лікування.

Уточнити подробиці і записатися на прийом можна за телефонами: 0800 30 75 75 096 390 75 75 044 390 75 75 Першоджерело: https://pedsinreview.aappublications.org/content/28/12/474

Вам також буде цікаво:

10 Лютого 2022
Що робити, якщо дитина захворіла на Covid-19?

Вже два роки тема коронавірусу лишається актуальною. Хворіють на нього, як дорослі, так і діти. Є багато інформації про вірус та його лікування, але лікарка-педіатриня Марія Крепак розповідає, чому важливо звернутися до лікаря при виявленні тривожних симптомів. Covid-19 – це респіраторний вірус і передається він  повітряно-крапельним шляхом при контакті з хворою людиною. Важливо розуміти, що […]

10 Січня 2022
Обов'язкові лабораторні дослідження дитини до року

Найчастіше дітям до року призначають загальний чи розгорнутий аналіз крові (залежно від показань), загальний аналіз сечі та визначення рівня глюкози у крові.

29 Грудня 2021
Атопічний дерматит

Як правило, атопічний дерматит з'являється у дітей у ранньому віці (найчастіше на третьому місяці життя), а у більш зрілому віці може затихати, але не завжди.

Акція для молодих батьків

Перша консультація педіатра для новонародженої дитини всього 200 грн.

Знижка 15% на консультацію одного з вузькопрофільних дитячих фахівців (невролога, ортопеда чи окуліста)

Спеціальна пропозиція діє протягом 3 місяців з дати виписки з пологового будинку.

KinderKlinik працює в обмеженому режимі

До послуг маленьких пацієнтів та їхніх батьків працюють 3 відділення:

Відділення по вул.  К. Бендукідзе, 2 тимчасово зачинене до подальшого повідомлення.

Відділення KinderKlinik працюють

У мережі клінік для дітей KinderKlinik 4 відділення:

 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — щодня 09:00-19:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — щодня крім середи 09:00-19:00
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — пн, ср, пт, сб  09:00-19:00
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — тимчасово зачинене
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.
Експрес-лабораторія

Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у відділенні на Позняках, Деміївській та Виноградарі:

 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • тимчасовий режим роботи лабораторії на Позняках - щодня 09:00-18:00
 • тимчасовий режим роботи лабораторії на Деміївській - щодня крім середи 09:00-18:00
 • тимчасовий режим роботи лабораторії на Виноградарі - пн, ср, пт та сб 09:00-18:00
Окремі входи і зони очікування
У всіх відділеннях KinderKlinik організовані окремі входи і окремі зони очікування для хворих, і для здорових дітей. Діти, які прийшли на плановий огляд або вакцинацію, не перетинаються з дітками, хворими на інфекційні хвороби. Діти не заражають один одного!
KinderKlinik в Instagram
[instagram-feed]

Записатися на прийом


KinderKlinik в Facebook