иконка 0800 30 75 75
Працюємо 24/7
Виклик лікаря иконка Особистий кабінет

Туберкульоз: в чому небезпека?

28 Березня 2019

Оновлено: 28 Березня 2019

Нещодавно на всій планеті відзначали Всесвітній день боротьби з туберкульозом. Адже багато років тому, в березні 1882 німецький мікробіолог Роберт Кох відкрив бактерію, що викликає туберкульоз. Але незважаючи на те, що відтоді «ворога», що називається, добре знають в обличчя, перемогти його поки що не вдалося.

У чому небезпека туберкульозу?

Багато хто помилково вважає, що в наші дні захворіти на туберкульоз складно, майже неможливо. Але це зовсім не так. Це колись туберкульоз вважався хворобою маргінальних елементів, а ось сьогодні, на жаль, вона загрожує кожному.

В Україні ситуація взагалі катастрофічна: ще в 1995 році ВООЗ оголосила в нашій країні епідемію туберкульозу, і дотепер ситуацію під контроль взяти не вдалося. Згідно зі статистикою, сьогодні в нашій країні хворобою охоплено вже близько 700 тисяч осіб, з яких 142 тисячі — з відкритою формою туберкульозу. Причому експерти вважають, що реальна кількість хворих значно перевищує дані офіційної статистики.

Без належного лікування ця хвороба може бути смертельною. В Україні смертність від туберкульозу становить близько 10%.

Крім того, вилікуватися від туберкульозу вкрай складно, адже його збудник стійкий до протитуберкульозних препаратів. Особливо важко позбутися від туберкульозу на пізніх стадіях хвороби.

Як відбувається зараження?

Туберкульоз — це інфекційне захворювання, викликане бактерією Mycobacterium tuberculosis (паличка Коха).

Способів передачі туберкульозу кілька:

– повітряно-краплинний (при кашлі, розмові та чханні хворого)

– аліментарний (через травний тракт)

– контактний (через слизові оболонки тіла, рідше — через шкіру)

– внутрішньоутробне зараження туберкульозом (від хворої матері).

Захворюваність на туберкульоз залежить від несприятливих умов (стреси, недостатнє харчування, нестача вітамінів). Також є чинники, що підвищують сприйнятливість до туберкульозу: ВІЛ, куріння, діабет.

Види і форми туберкульозу

Найчастіше туберкульоз вражає легені, хоча бувають і позалегеневі види туберкульозу, коли він «оселяється» в будь-якому органі людини (травна, сечостатева система, спинний і головний мозок, тверді оболонки головного мозку (туберкульозний менінгіт), кістки і суглоби, шкіра і очі) .

Розрізняють відкриту та закриту форми туберкульозу. При відкритій формі в мокроті і в інших виділеннях хворого (сеча, кал і ін.) виявляються мікобактерії туберкульозу. Такий хворий дуже заразний для оточуючих. При закритій формі туберкульозу хворі не становлять для оточуючих велику небезпеку. Але не забувайте, що закрита форма може перейти у відкриту.

Які симптоми?

Туберкульоз легень тривалий час може протікати абсолютно безсимптомно (або з незначними симптомами) і виявитися випадково при проведенні флюорографії або рентгенографії грудної клітини.

Першими симптомами туберкульозу можуть бути слабкість, блідість, сильна стомлюваність, невелика температура тіла (близько 37 °C), пітливість, особливо вночі, втрата ваги. Часто збільшуються лімфатичні вузли.

Пізніше приєднуються і інші симптоми. При туберкульозі легенів — кашель, хрипи, нежить, іноді утруднене дихання і болі в грудній клітці. Якщо уражаються інші системи організму — виникають симптоми з боку таких органів.

Як можна діагностувати туберкульоз?

Діагностика туберкульозу проводиться шляхом дослідження мокротиння (мазка). Але на ділі висіяти бактерії складно, особливо на ранній стадії. А у дітей буває дуже непросто здобути мокроту. Тому таке дослідження недосконале і часто дає негативний результат. Набагато більш ефективно використовувати рентгенографію легенів і/або шкірну туберкулінову пробу (реакцію Манту), які дають більш високу точність в результатах.

Додаткові види досліджень — КТ уражених органів і систем, квантіфероновий тест, метод молекулярно-генетичного аналізу (ПЛР).

Як лікувати туберкульоз?

Лікування тривале і складне — приймати ліки необхідно мінімум 6 місяців.

Дуже часто виникають складності в лікуванні: як зазначалося вище, мікобактерії туберкульозу стійкі до протитуберкульозних препаратів, і призначені ліки часто не дають потрібного ефекту. Тому проводиться комплексна терапія.

Важливо відзначити, що чим раніше буде діагностовано туберкульоз, тим вищі шанси на успішне лікування.

Профілактика туберкульозу

Основна профілактика туберкульозу на сьогоднішній день — це вакцина БЦЖ. Вона захищає від найнебезпечнішої форми туберкульозу — туберкульозного менінгіту. Щеплення роблять ще в пологовому будинку при відсутності протипоказань в перші 3-7 днів життя дитини. У віці 7 років при негативній реакції Манту і відсутності протипоказань може бути проведена ревакцинація.

Щоб виявити туберкульоз на ранній стадії, дітям, починаючи з 4-річного віку рекомендовано 1 раз на рік робити реакцію Манту. А дітям старше 15 років і дорослим необхідно проходити рентгенологічне обстеження легень не рідше 1 разу на рік. При позитивній реакції Манту лікар може призначити профілактичне лікування.

Будьте уважні до своєї дитини, і будьте здорові!

Читайте також: Вітрянка: симптоми, лікування і профілактика

Вам також буде цікаво:

6 Липня 2023
Лікувальна фізкультура (ЛФК) для дітей

Дитяча лікувальна фізкультура – це комплекс фізіотерапевтичних та інших методик, яка включає різні види фізичних вправ, спрямованих на усунення симптомів різних захворювань, укріплення організму та профілактику виникнення порушень здоров’я. Фахівці з масажу, реабілітологи мережі KinderKlinik проводять заняття для дітей та підлітків, програми яких складені з урахуванням індивідуальних особливостей організму кожного пацієнта. Особливо корисною лікувальна фізкультура […]

5 Липня 2023
🧠 Визначення рівня інтелектуального розвитку дитини за Векслером

Тест Векслера – це сучасний спосіб дослідження інтелекту дитини, який дає змогу визначити, де саме дитина відстає у розвитку. Таким чином батьки дізнаються про патології та недоліки, які потрібно виправити. Дитячі психологи мережі KinderKlinik можуть комбінувати тест із іншими методиками, виявляючи неврологічні та психологічні захворювання, та направляти дитину до суміжних фахівців.   👉 Показання для […]

21 Червня 2023
Репеленти для дітей: як використовувати

Цьогоріч літу властива більша присутність комарів та мошок, тож актуальним для захисту дітей від них є використання репелентів. Зверніть увагу! Зазвичай репеленти можна наносити на дитячу шкіру починаючи з 2 років. Застосування засобів проти комах у більш ранньому віці потрібно обговорити зі своїм лікарем-педіатром. Чому так? Шкіра дитини за своїми властивостями та будовою відрізняється від […]

Акція для молодих батьків

Перша консультація педіатра для новонародженої дитини всього 200 грн.

Знижка 15% на консультацію одного з вузькопрофільних дитячих фахівців (невролога, ортопеда чи окуліста)

Спеціальна пропозиція діє протягом 3 місяців з дати виписки з пологового будинку.

KinderKlinik працює в обмеженому режимі

До послуг маленьких пацієнтів та їхніх батьків працюють відділення:

Відділення KinderKlinik працюють

У мережі клінік для дітей KinderKlinik 4 відділення:

 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — щодня 09:00-19:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — щодня 09:00-19:00
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — щодня крім нд  09:00-19:00
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — вт, чт, сб 09:00-19:00
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.
Експрес-лабораторія

Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у відділенні на Позняках, Деміївській, Виноградарі та Печерську:

 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • режим роботи лабораторії на Позняках - щодня 09:00-18:00
 • режим роботи лабораторії на Деміївській - щодня  09:00-18:00
 • режим роботи лабораторії на Виноградарі - щодня крім нд 09:00-18:00
 • режим роботи лабораторії на Печерську - вт, чт, сб 09:00-18:00
Окремі входи і зони очікування
У всіх відділеннях KinderKlinik організовані окремі входи і окремі зони очікування для хворих, і для здорових дітей. Діти, які прийшли на плановий огляд або вакцинацію, не перетинаються з дітками, хворими на інфекційні хвороби. Діти не заражають один одного!
KinderKlinik в Instagram
[instagram-feed]

Записатися на прийом


KinderKlinik в Facebook