fbpx
Працюємо 24/7
Виклик лікаря иконка Особистий кабінет

Туберкульоз: в чому небезпека?

28 Березня 2019

Оновлено: 28 Березня 2019

Нещодавно на всій планеті відзначали Всесвітній день боротьби з туберкульозом. Адже багато років тому, в березні 1882 німецький мікробіолог Роберт Кох відкрив бактерію, що викликає туберкульоз. Але незважаючи на те, що відтоді «ворога», що називається, добре знають в обличчя, перемогти його поки що не вдалося.

У чому небезпека туберкульозу?

Багато хто помилково вважає, що в наші дні захворіти на туберкульоз складно, майже неможливо. Але це зовсім не так. Це колись туберкульоз вважався хворобою маргінальних елементів, а ось сьогодні, на жаль, вона загрожує кожному.

В Україні ситуація взагалі катастрофічна: ще в 1995 році ВООЗ оголосила в нашій країні епідемію туберкульозу, і дотепер ситуацію під контроль взяти не вдалося. Згідно зі статистикою, сьогодні в нашій країні хворобою охоплено вже близько 700 тисяч осіб, з яких 142 тисячі — з відкритою формою туберкульозу. Причому експерти вважають, що реальна кількість хворих значно перевищує дані офіційної статистики.

Без належного лікування ця хвороба може бути смертельною. В Україні смертність від туберкульозу становить близько 10%.

Крім того, вилікуватися від туберкульозу вкрай складно, адже його збудник стійкий до протитуберкульозних препаратів. Особливо важко позбутися від туберкульозу на пізніх стадіях хвороби.

Як відбувається зараження?

Туберкульоз — це інфекційне захворювання, викликане бактерією Mycobacterium tuberculosis (паличка Коха).

Способів передачі туберкульозу кілька:

– повітряно-краплинний (при кашлі, розмові та чханні хворого)

– аліментарний (через травний тракт)

– контактний (через слизові оболонки тіла, рідше — через шкіру)

– внутрішньоутробне зараження туберкульозом (від хворої матері).

Захворюваність на туберкульоз залежить від несприятливих умов (стреси, недостатнє харчування, нестача вітамінів). Також є чинники, що підвищують сприйнятливість до туберкульозу: ВІЛ, куріння, діабет.

Види і форми туберкульозу

Найчастіше туберкульоз вражає легені, хоча бувають і позалегеневі види туберкульозу, коли він «оселяється» в будь-якому органі людини (травна, сечостатева система, спинний і головний мозок, тверді оболонки головного мозку (туберкульозний менінгіт), кістки і суглоби, шкіра і очі) .

Розрізняють відкриту та закриту форми туберкульозу. При відкритій формі в мокроті і в інших виділеннях хворого (сеча, кал і ін.) виявляються мікобактерії туберкульозу. Такий хворий дуже заразний для оточуючих. При закритій формі туберкульозу хворі не становлять для оточуючих велику небезпеку. Але не забувайте, що закрита форма може перейти у відкриту.

Які симптоми?

Туберкульоз легень тривалий час може протікати абсолютно безсимптомно (або з незначними симптомами) і виявитися випадково при проведенні флюорографії або рентгенографії грудної клітини.

Першими симптомами туберкульозу можуть бути слабкість, блідість, сильна стомлюваність, невелика температура тіла (близько 37 °C), пітливість, особливо вночі, втрата ваги. Часто збільшуються лімфатичні вузли.

Пізніше приєднуються і інші симптоми. При туберкульозі легенів — кашель, хрипи, нежить, іноді утруднене дихання і болі в грудній клітці. Якщо уражаються інші системи організму — виникають симптоми з боку таких органів.

Як можна діагностувати туберкульоз?

Діагностика туберкульозу проводиться шляхом дослідження мокротиння (мазка). Але на ділі висіяти бактерії складно, особливо на ранній стадії. А у дітей буває дуже непросто здобути мокроту. Тому таке дослідження недосконале і часто дає негативний результат. Набагато більш ефективно використовувати рентгенографію легенів і/або шкірну туберкулінову пробу (реакцію Манту), які дають більш високу точність в результатах.

Додаткові види досліджень — КТ уражених органів і систем, квантіфероновий тест, метод молекулярно-генетичного аналізу (ПЛР).

Як лікувати туберкульоз?

Лікування тривале і складне — приймати ліки необхідно мінімум 6 місяців.

Дуже часто виникають складності в лікуванні: як зазначалося вище, мікобактерії туберкульозу стійкі до протитуберкульозних препаратів, і призначені ліки часто не дають потрібного ефекту. Тому проводиться комплексна терапія.

Важливо відзначити, що чим раніше буде діагностовано туберкульоз, тим вищі шанси на успішне лікування.

Профілактика туберкульозу

Основна профілактика туберкульозу на сьогоднішній день — це вакцина БЦЖ. Вона захищає від найнебезпечнішої форми туберкульозу — туберкульозного менінгіту. Щеплення роблять ще в пологовому будинку при відсутності протипоказань в перші 3-7 днів життя дитини. У віці 7 років при негативній реакції Манту і відсутності протипоказань може бути проведена ревакцинація.

Щоб виявити туберкульоз на ранній стадії, дітям, починаючи з 4-річного віку рекомендовано 1 раз на рік робити реакцію Манту. А дітям старше 15 років і дорослим необхідно проходити рентгенологічне обстеження легень не рідше 1 разу на рік. При позитивній реакції Манту лікар може призначити профілактичне лікування.

Будьте уважні до своєї дитини, і будьте здорові!

Читайте також: Вітрянка: симптоми, лікування і профілактика

Вам також буде цікаво:

25 Січня 2021
Рідкісний клінічний випадок в KinderKlinik: хвороба котячих подряпин

Наші лікарі досить часто стикаються з цікавими клінічними випадками. Один з них — рідкісна хвороба котячих подряпин, з якою зіткнувся доктор Сергій Григоренко.

22 Січня 2021
Чим небезпечний парагрип для дітей

Під маскою звичайної застуди може ховатися небезпечна для малюків інфекція - парагрип. У чому її небезпека і чому несвоєчасне звернення до педіатра може ускладнитися жизнеугрожающим станом розповідає педіатр KinderKlinik Діана Сажина.

20 Січня 2021
Алергія у дитини: експерти KinderKlinik підкажуть як боротися

Що робити,якщо у малюка алергія? Дізнайтеся зі статті!

Цілодобова медична допомога
Відділення KinderKlinik по вул. Деміївській 16 і вул. Вишгородській 45/2, працюють 24/7
 • Досвідчені дитячі лікарі нададуть допомогу цілодобово (огляд, постановка діагнозу, інфузійна терапія (крапельниця), спостереження за станом дитини, введення антибіотиків та інших медикаментів)
 • Лабораторні дослідження 24/7
 • Палати з наглядом лікаря
 • Денний стаціонар
Окремі входи і зони очікування
У всіх відділеннях KinderKlinik організовані окремі входи і окремі зони очікування для хворих, і для здорових дітей. Діти, які прийшли на плановий огляд або вакцинацію, не перетинаються з дітками, хворими на інфекційні хвороби. Діти не заражають один одного!
Експрес-лабораторії
Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у всіх відділеннях KinderKlinik:
 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • у відділеннях по вул. Деміївській, 16 та вул. Вишгородській, 45/2 прийом аналізів — 24/7
 • у відділеннях по вул. К. Бендукідзе, 2 та вул. О. Мишуги, 2 прийом аналізів — з 08:00 до 18:00
Мобільний додаток
 • прямий чат з Вашим педіатром або черговим лікарем KinderKlinik
 • електронна медична карта дитини в вашому мобільному — результати аналізів і діагностичних досліджень, висновків, призначень лікарів тощо
 • контроль оплат
 • функція Call Back
Відділення KinderKlinik
У мережі клінік для дітей KinderKlinik працюють:
 • 4 відділення:
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — з 08:00 до 20:00
 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — з 08:00 до 20:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — 24/7
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — 24/7
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.