иконка 096 390 75 75
Працюємо 24/7
Виклик лікаря иконка Особистий кабінет

У дитини випадає волосся: причини і що робити?

24 Вересня 2019

Оновлено: 15 Лютого 2022

Автор:Єфімова Вікторія Олегівна

Лисина — частий атрибут професорів та інших вчених мужів, переважно, дорослих чоловіків. І якщо для чоловіків лисина — це ознака сексуальності, особливо, в останні роки, і багато представників сильної статі мріють бути схожими на Влада Яму, то коли волосся випадає у дитини — це вже нікого не радує, а скоріше лякає. Особливо, батьків. Так, іноді трапляється, що і у маленьких дітей буває облисіння. Чому у дитини може випадати волосся і що в такому випадку робити? Читайте в нашій статті.

Причини випадіння волосся у дітей

Їх поділяють на медичні та немедичні.

До перших належать:

Стригучий лишай — це грибкова інфекція, часто зустрічається у дітей. На деяких ділянках голови волосся рідшає, обламується біля основи, з’являється свербіж, бліді лусочки на шкірі. Плями круглі або овальні. Захворювання дуже заразне, але добре піддається лікуванню.

Вогнищева алопеція. Незаразний стан випадіння волосся, який, як вважається, викликаний імунною реакцією організму, яка уражує волосяні фолікули. Раптово з’являються круглі або овальні ділянки випадіння волосся. Плями гладкі, без лусочок або обламаних волосків. Хоча ліків для лікування цього стану ще не винайшли, спеціальна терапія допоможе контролювати хворобу.

Трихотіломанія — цей термін, який важко вимовити, застосовують, коли дитина сама у себе на голові вириває волосся. Такий стан може бути викликаний стресом (смерть близького родича, поява на світ братика або сестрички, стрес в школі тощо). В цьому випадку допоможе консультація психолога. «Телогеновий відтік» — це стан, при якому раптовий або сильний стрес, такий як вплив дуже високих температур, операція під загальним наркозом, смерть близької людини, важка травма або прийом певних ліків переривають нормальний цикл росту волосся. Волосяні фолікули перестають рости і входять в фазу спокою (так звана «фаза телогена»). І через 2-4 місяці відбувається часткове або повне дифузне порідіння волосся. Продіагностувати цей стан неможливо, та й лікування ніякого не існує. Але є і хороша новина — як тільки закінчується стрес, що викликав «телогеновий відтік», ріст волосся відновлюється.

Брак вітамінів. Випадіння волосся може бути ознакою дефіциту деяких поживних речовин (біотину, цинку) або, навпаки, їх надлишку (наприклад, вітаміну А). При здоровому, різноманітному харчуванні не виникає передумов для випадіння волосся.

Ендокринні проблеми. У деяких дітей причиною випадіння волосся є гіпотиреоз — захворювання, при якому щитовидна залоза виробляє недостатню кількість гормонів, необхідних для регуляції обміну речовин. Тут, окрім консультації дерматолога, потрібен похід ще й до дитячого ендокринолога.

У дитини проблеми з волоссям?

Записатися до лікаря

Немедичні причини випадіння волосся у дітей

Вищезгадані причини випадіння волосся вимагають спостереження лікаря, тоді як інші з часом проходять самі. До них відносяться:

Випадіння волосся у новонароджених. Більшість новонароджених малюків втрачає волосся протягом перших кількох місяців життя, на зміну йому приходить «постійне» волосся.

Тертя. У багатьох дітей у віці 3-6 місяців виникає облисіння через тертя головою об матрац або автокрісло. Як тільки малюк починає сидіти, все волосся повинне відновитися.

Туге стягування волосся. Якщо заплітати на голові тугі коси або хвости, це також може призвести до випадіння волосся. Поводьтеся більш дбайливо і ніжно з волоссям — і воно буде краще рости. У будь-якому випадку, якщо у вашої дитини почало випадати волосся — варто проконсультуватися з дитячим дерматологом, і можливо, будуть потрібні ще консультації ендокринолога, психолога або інших фахівців. Якщо буде необхідно, лікар призначить відповідне лікування.

Лікування випадіння волосся у дітей

Лікування випадіння волосся у дітей повинно проводитись лише після консультації спеціаліста – дитячого трихолога. Терапія залежатиме від того, який діагноз встановить лікар. При своєчасному виявленні захворювання волосся та правильному лікуванні усувається причина випадіння волосся та досягається позитивний результат.

Якщо ж причина випадання механічна (тугі гумки або туге плетіння кісок), достатньо буде послабити цей вплив або усунути на деякий час.

У разі ураження шкіри голови стригучим лишаєм, необхідно пройти терапію, яку повинен призначити лікар.

З психологічними причинами обов’язково зверніться до дитячого психолога, який допоможе виявити проблему та вирішити її шляхом кількох сеансів.

Як зберегти здоров’я дитячого волосся і запобігти його випадінню?

Зберегти волосся дитини здоровим – завдання батьків. Допоможуть у цьому прості правила:

  • різноманітне харчування. Стежте за раціоном вашого малюка. Він має бути насичений свіжими овочами та фруктами, а також продуктами, багатими на вітамін В6 (горіхами, інжиром, фініками, молоком).
  • використання дитячого шампуню. Він не повинен містити великої кількості хімічних речовин, дратувати очі та викликати алергію. Найкраще порадьтеся з трихологом або дерматологом, фахівець допоможе вам підібрати шампунь для вашої дитини, виходячи з особливостей шкіри голови.
  • застосовуйте масаж голови. Масаж допоможе зняти напругу голови та активізує кровообіг.

Якщо вас турбує стан волосся та шкіри голови дитини – зверніться до трихолога. Не варто вдаватися до народних методів лікування, з обережністю ставтеся до ефірних олій, які закупорюють пори шкіри голови, що може погіршити ситуацію.

Чи може неправильне харчування спричинити випадання волосся у дітей?

Збалансований раціон – одна з головних складових здорового волосся. Важливими показниками є вітамін А, залізо та вітамін В12, білок.

Вітамін А містять морква, персики, абрикос, гарбуз та зелень.

Яйця, молоко, сир, гриби та риба допоможуть уникнути дефіциту заліза та вітаміну В12. Не забувайте також про ягоди, бобові, гречку і чорний шоколад.

Поповнити потребу організму в білку допоможуть бобові, куряче філе, яйця, горіхи, шпинат.

При цьому пам’ятайте, що визначити нестачу та надлишок вітамінів в організмі допоможе лікар. Зверніться до трихолога або педіатра, який призначить необхідні аналізи та допоможе скласти правильний раціон.

Дитячий дерматолог KinderKlinik додала: «В арсеналі дерматолога є кілька об’єктивних, дієвих методів діагностики, що дозволяють з найбільшою ймовірністю визначити причину проблем із волоссям, поставити точний діагноз. Це важливо при виборі подальших дій — заспокоїтися і забути про цю ситуацію, вибрати тактику вичікування з періодичними контрольними оглядами або все ж таки активного лікування. Ми використовуємо дерматоскопію, визначаємо світіння в лампі Вуда, вивчаємо трихограму, направляємо на необхідні лабораторні аналізи — окрім ретельного візуального огляду та збору анамнезу. Крім того, в нашому кабінеті підліткової косметології є процедури фізіотерапії (дарсонвалізація, кріомасаж), планується проведення мезотерапії і PRP терапії, що дуже зручно для наших пацієнтів та їхніх батьків — можна отримати максимальний спектр послуг з діагностики та лікування проблем з волоссям в одному місці» .

І будьте здорові! 

Вам також буде цікаво:

10 Лютого 2022
Що робити, якщо дитина захворіла на Covid-19?

Вже два роки тема коронавірусу лишається актуальною. Хворіють на нього, як дорослі, так і діти. Є багато інформації про вірус та його лікування, але лікарка-педіатриня Марія Крепак розповідає, чому важливо звернутися до лікаря при виявленні тривожних симптомів. Covid-19 – це респіраторний вірус і передається він  повітряно-крапельним шляхом при контакті з хворою людиною. Важливо розуміти, що […]

10 Січня 2022
Обов'язкові лабораторні дослідження дитини до року

Найчастіше дітям до року призначають загальний чи розгорнутий аналіз крові (залежно від показань), загальний аналіз сечі та визначення рівня глюкози у крові.

29 Грудня 2021
Атопічний дерматит

Як правило, атопічний дерматит з'являється у дітей у ранньому віці (найчастіше на третьому місяці життя), а у більш зрілому віці може затихати, але не завжди.

Акція для молодих батьків

Перша консультація педіатра для новонародженої дитини всього 200 грн.

Знижка 15% на консультацію одного з вузькопрофільних дитячих фахівців (невролога, ортопеда чи окуліста)

Спеціальна пропозиція діє протягом 3 місяців з дати виписки з пологового будинку.

KinderKlinik працює в обмеженому режимі

До послуг маленьких пацієнтів та їхніх батьків працюють 3 відділення:

Відділення по вул.  К. Бендукідзе, 2 тимчасово зачинене до подальшого повідомлення.

Відділення KinderKlinik працюють

У мережі клінік для дітей KinderKlinik 4 відділення:

  • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — щодня 09:00-19:00
  • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — щодня крім середи 09:00-19:00
  • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — пн, ср, пт, сб  09:00-19:00
  • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — тимчасово зачинене
  • 20 медичних напрямків
  • понад 75 досвідчених лікарів
  • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.
Експрес-лабораторія

Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у відділенні на Позняках, Деміївській та Виноградарі:

  • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
  • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
  • тимчасовий режим роботи лабораторії на Позняках - щодня 09:00-18:00
  • тимчасовий режим роботи лабораторії на Деміївській - щодня крім середи 09:00-18:00
  • тимчасовий режим роботи лабораторії на Виноградарі - пн, ср, пт та сб 09:00-18:00
Окремі входи і зони очікування
У всіх відділеннях KinderKlinik організовані окремі входи і окремі зони очікування для хворих, і для здорових дітей. Діти, які прийшли на плановий огляд або вакцинацію, не перетинаються з дітками, хворими на інфекційні хвороби. Діти не заражають один одного!
KinderKlinik в Instagram
[instagram-feed]

Записатися на прийом


KinderKlinik в Facebook