Літо це не тільки сонце і свіжі фрукти, а й ще спека. У цих умовах продукти харчування псуються набагато швидше через активне розмноження мікроорганізмів. У топ-5 найбільш частих кишкових інфекцій влітку, безсумнівно, входить сальмонельоз. Це захворювання бактеріального походження, що супроводжується блювотою і діареєю. Захворювання вражає люди різного віку, але найвища захворюваність відзначена серед дітей першого року життя і дошкільного віку. Для малюків цей вид кишкової інфекції небезпечний швидким розвитком зневоднення і стрімким наростанням інтоксикації. У рідкісних випадках сальмонельоз може привести до розвитку сепсису і поразки інших органів.
Давайте ж докладніше дізнаємося про це захворювання та ознайомимося з керівництвом до дії при його виникненні. Про сальмонельоз розповідає педіатр KinderKlinik, фахівець з клінічним стажем понад 25 років, Сажина Діана Іванівна.
Симптоми сальмонельозу
Інкубаційний період від 12 годин до 3 діб, і в цей час проявляються такі симптоми:
- Гостре підвищення температури тіла до 38-39°
- Ріжучі болі в животі
- Нудота, багаторазова блювота
- Озноб, слабкість
- Багаторазовий рідкий стул: пінистий, слизовий, смердючий, зеленуватого кольору
Тривалість захворювання складає від 3 до 14 днів.
Що робити при появі симптомів
При сальмонельозі тяжкість стану дитини може стрімко погіршуватися. Тому при появі перших симптомів необхідно зв’язатися з педіатром (в мобільному додатку KinderKlinik ви можете зробити це цілодобово) і чітко дотримуватися всі його рекомендації (прийом препаратів, поповнення об’єму рідини).
Але в разі, якщо стан дитини стрімко погіршується — зверніться за допомогою до відділення KinderKlinik за адресою вул. Вишгородська 45/2. Чергові лікарі швидко оцінять стан дитини, виконають всі необхідні дослідження і складуть план лікування. Також у відділенні працює лабораторія, в якій доступні всі необхідні діагностичні тести:
- експрес-тест на виявлення збудника сальмонельозу
- загальні дослідження крові та сечі
- визначення рівня ацетону
Шляхи передачі
Захворювання виникає при:
• вживанні продуктів тваринного походження: зараженого м’яса, риби, птиці, яєць
• через брудні руки і предмети побуту
• вживанні накопичений води (особливо з відкритих водойм)
Найбільшу небезпеку для оточуючих становлять хворі з легкими або змішаними формами захворювання, а також бактеріоносії, які працюють в мережах громадського харчування.
Профілактика
Збудник сальмонельозу досить стійкий до існування у зовнішньому середовищі. У прісній воді зберігається до 3-х місяців, в м’ясі і яйцях до 7 місяців, а у заморожених продуктах до 2-х років.
Для профілактики показано дотримання наступних простих правил:
- знищення патогенних бактерій внаслідок тривалої термічної обробки продуктів
- вживання тільки кип’яченої або бутильованої води
- ретельно мити та обдавати гарячою водою яйця, фрукти та овочі
- зберігати окремо готові страви й сирі продукти
- не вживати швидкопсувні продукти в поїздках
Маєте питання?
Форма зворотнього зв'язку
Заявка відправлена, ми скоро зв'яжемось з вами
На закінчення
Кишкові інфекції будь-якого походження дуже небезпечні для малюків, тому важливо ретельно дотримуватися всіх запобіжних заходів і проводити своєчасну профілактику. Але якщо ви зіткнулися з хворобою — фахівці KinderKlinik готові прийти до вас на допомогу в будь-який час доби. Звертайтеся за консультацією до дитячого стаціонару по вул. Вишгородська 45/2 24/7 або ж проконсультуйтеся з педіатром. Для запису до фахівця залиште заявку в формі зворотного зв’язку на сайті або зверніться за вказаними номерами:
0800 30 75 75
096 390 75 75
044 390 75 75
Консультант контакт-центру відповість на питання, що цікавлять і запише до фахівця.
Звертайтеся до нас, і будьте здорові.
Ваш відгук