fbpx
Працюємо 24/7
Виклик лікаря иконка Особистий кабінет

Вікові кризи в житті дитини

2 Лютого 2021

Оновлено: 1 Лютого 2021

Автор:Печериця Світлана Вікторівна

В процесі розвитку діти відчувають ряд змін – емоційних, фізичних і

Пізнавальних. У ці періоди вони переживають кризи, які дуже важливо вчасно помітити.

У цій статті від педіатра KinderKlinik Світлани Печериці, ми поговоримо про вікові кризи, які переживають діти, і підкажемо як батькам розпізнавати їх і розуміти, як правильно підтримати дитину.

 

 

Коментар спеціаліста

В процесі розвитку діти відчувають ряд змін – емоційних, фізичних та пізнавальних, а також переживають кризи й дуже важливо їх вчасно помітити. Поговоримо про вікові кризи, які переживають діти та як батькам орієнтуватися: це криза чи ще ні? Як підтримати дитину?

КРИЗА НОВОНАРОДЖЕНОСТІ (перші 6-8 тижнів життя)

Найпершу кризу дитини розглядають з двох точок зору: фізіологічної та психологічної. На рівні фізіології немовля повинне адаптуватися до нового способу існування: самостійно дихати, зігрівати себе, здобувати і перетравлювати їжу. Спокійний режим дня, регулярний сон і харчування, добре налагоджений процес грудного вигодовування – все це допоможе дитині незабаром відчути себе «своїм» в цьому світі.

А ось процес психологічної адаптації багато в чому залежить від дій і емоцій батьків малюка. Новонароджений позбавлений основних засобів спілкування, гостро потребуючи при цьому нашої допомоги і підтримки. Тому тут надзвичайно важлива материнська інтуїція: мама здатна «прочитати» навіть ті потреби малюка, про які він сам не здогадується.

Довіряти собі, довіряти дитині, а не порадам оточуючих. Тримати на ручках, обіймати, годувати грудьми, захищати від тривог і стресів – власне кажучи, це все, що потрібно маленькій людині. Ну і татова підтримка теж, безумовно. Криза новонародженості завершується через 6-8 тижнів – з появою, так званого комплексу пожвавлення. Малюк вже освоївся! Ще б пак, хіба інакше він посміхався б так ніжно при одному лише погляді на улюблене мамине обличчя?

КРИЗА 1 РОКУ

Початок цієї кризи пов’язують з першими кроками чи словами дитини. Завдяки таким новим навичкам, вона відчуває гостру необхідність бути більш самостійною, незалежною від дорослих, але це поки неможливо. Діти в цей період проявляють себе дуже емоційно. Кричать, зляться та бунтують, коли дорослі занадто ними опікуються. Проте турботлива поведінка батьків є природною, бо дитина цілком залежна від них. Зрештою, навіть не вміє самостійно пересуватися.

Дуже важливо в цей період підтримувати спроби дитини бути самостійнішою. Без вашої оцінки дитина не завжди може усвідомити свої самостійні намагання та їх значення. Хваліть за те, що вона пробувала дістати іграшку чи дійти до вас. Намагайтеся, аби ваш голос звучав лагідно та приязно. Дитина привчається до ваших оцінок – це її заохочує ще досліджувати світ навколо.

КРИЗА 3 РОКІВ

Якщо на вас вже посипалося сотні дитячих: “Чому?” та “Я сам/сама” то криза трьох років розпочалась. Дитина проявляє неабияку впертість, коли їй не дають зробити щось, а намагаються допомогти. Ставить під сумнів усталені правила в сім`ї, бо хоче бути самостійною. Може знецінювати те, що було раніше їй важливе. Наприклад, улюблену іграшку чи куртку. Дитина відмовляється робити те, що кажуть дорослі. Швидко дратується та протестує проти їх прохань. Зі сторони таку поведінку можна трактувати як непослух, але це намагання дитини перейти на інший рівень розвитку.

Батькам треба час, щоб зрозуміти, як поводитися. Для дитини підтримкою буде контрольована самостійність, яку ви їй даєте. Коли дозволяєте робити те, що їй під силу самій, але при цьому непомітно спостерігаєте, чи все добре. Саме ваша уважність і те, що ви дозволяєте їй обирати, допомагає закласти основи активної життєвої позиції.

КРИЗА 6 РОКІВ

Початок цієї кризи пов’язують з початком відвідування школи. Уявіть тільки: у вас був власний звичний та комфортний світ, але раптом він став для вас надто тісним. І покидати шкода, але ж тісно. Щось схоже відчувають діти під час цієї кризи.

Для дитини школа – це неабиякий стрес, адже їй доведеться звикати до всього нового, адаптуватися під інший режим. Якщо до цього було цікаво лише гратися, то приблизно в 6 років дитина проявляє зацікавлення вчитися.

Завданням для дитини в цей період – змінити тип діяльності. З гри на навчання. А ще – навчитися взаємодіяти з іншими на більш самостійному рівні. Допоможіть в цьому: визначте їй певну відповідальність, що підходить до можливостей. Винести сміття двічі на тиждень, повитирати пил щосуботи.

Також варто візуально розподілити день. Використовуйте дошку чи папір, щоб намалювати план дня. Потім дитина гляне на малюнки – і швидше зорієнтується. Біля малюнків напишіть години уроків, гуртків, важливі для дитини дати. Такі плани можна робити на тиждень чи місяць. Вони допомагають дітям не боятися щось пропустити чи забути. Оскільки в дитини щойно змінився майже цілий світ – це важливо.

 

ПІДЛІТКОВА (ПУБЕРТАТНА) КРИЗА (12-14 років)

Найбільш виражені фізіологічні та психологічні зміни відбуваються в 12- 15 років. Підліткам-хлопчикам у цьому віці властиві збудливість, нестриманість, нерідко агресивність. У дівчаток переважає нестійкість настрою.

Для тих і інших характерне поєднання підвищеної чутливості і вразливості з егоїзмом, байдужістю, а нерідко і з черствістю до оточуючих, в тому числі й до найближчих. Прагнення до самостійності, незалежності від дорослих, потреба в самоствердженні нерідко штовхають підлітка на ризиковані вчинки. Не вміючи утвердитися в навчанні, творчості, спорті, стверджуються, долучаючись до паління, алкоголю, наркотиків, вступаючи в ранні статеві звязки. Для підлітків типові реакції групування, тобто прагнення до проведення часу в оточенні однолітків – це для них теж один із способів самоствердження.

Підліток вимагає не меншої, а, можливо, навіть більшої уваги батьків, ніж першокласник. Але ставитися до нього треба не як до дитини, а як до дорослого або майже дорослого, враховувати, які болючі для нього уколи самолюбства. Якщо хочете від нього домогтися чогось, не навязуйте безапеляційно своєї думки, а спробуйте підвести його самого до того чи іншого рішення, щоб він сприйняв його, як своє власне.

 

На закінчення

Виховання дитини складний процес, в якому немає однозначних інструкцій. Але своєчасна турбота про здоров’я дитини є обов’язковою умовою, при виконанні якого у нього є всі шанси вирости щасливим і успішним.

Наші досвідчені педіатри, а також логопеди і клінічні психологи завжди готові відповісти на ваші питання і подбати про найдорожче здоров’я дитини.

Потрібна консультація?

Записатись

Як записатися на прийом

Запишіться на прийом через форму зворотного зв’язку на сайті або за вказаними телефонами:

0800 30 75 75

096 390 75 75

044 390 75 75

Консультант колл-центру цілодобово відповість на питання і запише до фахівця на зручний час.

Звертайтеся до нас, і будьте здорові.

Вам також буде цікаво:

7 Червня 2021
Що робити, якщо дитину вжалила оса, бджола або шершень?

Що необхідно робити батькам, коли дитину вкусила оса, бджола або шершень - у нашій новій статті.

25 Травня 2021
РАС: "червоні прапорці" у розвитку дитини

Як батьки можуть запідозрити у дитини розлади аутистичного спектру (РАС)? Про це розповіла лікарка-неврологиня дитяча Людмила ШУПРУДЬКО.

17 Травня 2021
Кашель у дітей: як допомогти?

Одним з поширених симптомів захворювань легень є кашель. У дітей кашель буває різного виду і різної природи. І правильно розпізнати якого саме характеру кашель у дитини може тільки фахівець.

KinderKlinik працює в безпечному режимі 24/7

Відвідуючи КіндерКлінік Ви і Ваш малюк перебуваєте в повній безпеці!

 • весь наш персонал здійснює прийом лише в масках і рукавичках;
 • все поверхні в клініці постійно обробляються дезінфікуючими засобами, а в приміщеннях регулярно працюють рециркулятори;
 • у всіх наших відділеннях є 2 входи для того, щоб здорові і хворі діти не перетиналися між собою
Окремі входи і зони очікування
У всіх відділеннях KinderKlinik організовані окремі входи і окремі зони очікування для хворих, і для здорових дітей. Діти, які прийшли на плановий огляд або вакцинацію, не перетинаються з дітками, хворими на інфекційні хвороби. Діти не заражають один одного!
Цілодобова медична допомога
Відділення KinderKlinik по вул. Деміївській 16 і вул. Вишгородській 45/2, працюють 24/7
 • Досвідчені дитячі лікарі нададуть допомогу цілодобово (огляд, постановка діагнозу, інфузійна терапія (крапельниця), спостереження за станом дитини, введення антибіотиків та інших медикаментів)
 • Лабораторні дослідження 24/7
 • Палати з наглядом лікаря
 • Денний стаціонар
Експрес-лабораторії
Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у всіх відділеннях KinderKlinik:
 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • у відділеннях по вул. Деміївській, 16 та вул. Вишгородській, 45/2 прийом аналізів — 24/7
 • у відділеннях по вул. К. Бендукідзе, 2 та вул. О. Мишуги, 2 прийом аналізів — з 08:00 до 18:00
Мобільний додаток
 • прямий чат з Вашим педіатром або черговим лікарем KinderKlinik
 • електронна медична карта дитини в вашому мобільному — результати аналізів і діагностичних досліджень, висновків, призначень лікарів тощо
 • контроль оплат
 • функція Call Back
Відділення KinderKlinik
У мережі клінік для дітей KinderKlinik працюють:
 • 4 відділення:
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — з 08:00 до 20:00
 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — з 08:00 до 20:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — 24/7
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — 24/7
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.