Працюємо 24/7
Виклик лікаря
Facebook Instagram Youtube

Вірус Коксакі у дітей: чим небезпечний, симптоми і як лікувати?

5 Липня 2019

Оновлено: 9 Лютого 2022

Автор:Кузьменко Тетяна Володимирівна

Влітку ми вирушаємо з дітьми на відпочинок до моря, виїжджаємо на пікніки і на природу, хлюпочемося в озері, басейні, ласуємо ягодами прямо з куща, п’ємо в лісі «джерельну» воду. Все це корисно, загартовує діточок і зміцнює їх імунітет. Але є одне «але». Водойми, немиті руки і брудні фрукти — відмінні джерела передачі інфекції. І вірус Коксакі — один з них. Саме тому влітку і спостерігається спалах захворювання вірусом Коксакі серед дітей. Що це за вірус, наскільки він небезпечний, які симптоми і як його лікувати, і, можливо, найважливіше — як уберегтися від нього? Дізнайтеся з нашої статті. 

Що це таке?

Віруси Коксакі — один з різновидів ентеровірусів, які добре розмножуються в шлунково-кишковому тракті. Вірусів Коксакі багато, і вони поділяються на типи A і В. Ці віруси (особливо, тип В) можуть викликати серйозні ускладнення: пневмонію, менінгіт, енцефаліт або міоперикардит, особливо у новонароджених. На щастя, це відбувається рідко.

Як передаються віруси Коксакі?

Найчастіший шлях передачі — через забруднені продукти і немиті руки, воду, іграшки та будь-які поверхні, забруднені фекаліями (де вірус може зберігатися протягом декількох днів). Інфекція також передається повітряно-крапельним шляхом від хворої людини (при кашлі та чханні). В основному хворіють діти у віці до 10 років. Але найчастіше цей вірус вражає дітей у віці від 6 місяців до 3 років. Вірус Коксакі найбільш поширений влітку і на початку осені. 

Які симптоми?

Інкубаційний період триває кілька днів. Різні типи вірусів Коксакі можуть викликати різні симптоми.

Можливі прояви:

 • підвищення температури тіла до 39-40 °С;
 • багаторазова блювота, діарея;
 • головний біль, слабкість;
 • відмова від їжі і пиття;
 • запалення слизової горла, через що дитині важко їсти і ковтати;
 • сверблячі і хворобливі висипання на руках і нижній частині ніг. Іноді цей висип поширюється на сідниці і/або статеві органи;
 • білі або червоні виразки/пухирці на губах (зовні і всередині), на яснах, внутрішній стороні щік, в горлі, на язиці, долонях і пальцях рук, на ступнях (інша назва цього типу вірусу Коксакі — «хвороба рука-нога-рот»);
 • герпангіна (ще один тип вірусу Коксакі) — викликає запалення в горлі і пухирі на мигдалинах.

  Потрібна консультація кваліфікованого педіатра?

  Записатися

Основні форми захворювання

Вірус Коксакі може протікати у різних формах. Це залежить від того, де в організмі оселився вірус. Лікування захворювання залежатиме від його форми перебігу.

Розрізняють такі форми вірусу Коксакі:

 • грипоподібна форма;
 • ентеровірусна екзантема;
 • герпетична ангіна;
 • геморагічний кон’юнктивіт;
 • кишкова форма;
 • полімієлітоподібна форма;
 • серозний менінгіт.

Коротко розглянемо кожну із них.

Грипоподібна форма

Найчастіше вірус Коксакі у дитячому віці протікає саме у цій формі. Як правило, захворювання переноситься легко і без ускладнень. У дитини виявляються симптоми, схожі на ГРВІ. Відмінною рисою вірусу Коксакі у цій формі є різке підвищення температури тіла до 40 градусів. Вже за три дні хвороби симптоми починають слабшати.

Ентеровірусна екзантема

Для цієї форми характерною є висип, який проявляється на тлі лихоманки. Висип локалізується на руках, обличчі та тулубі у вигляді дрібних бульбашок. Через якийсь час ці бульбашки починають висихати і лущитися. Температура тіла може бути підвищеною протягом трьох днів. Вже на четвертий день стан дитини покращується. Загалом такий перебіг хвороби схожий на краснуху чи вітрянку.

Герпетична ангіна

Ця форма захворювання розвивається у разі, якщо вірус уражає слизову оболонку горла. У цьому випадку, крім підвищеної температури тіла, спостерігатимуться також закладеність носа, біль у горлі та збільшення лімфовузлів. При герпетичній ангіні на слизовій горла з’являються бульбашки з рідиною, які лопаються через кілька діб, а на їхньому місці з’являється білий наліт. Поліпшення стану спостерігається через 7-10 днів.

Геморагічний кон’юнктивіт

За такої форми захворювання розвивається дуже швидко. Інкубаційний період дуже короткий, тому вже за добу після зараження починають проявлятися перші симптоми. У дитини може виявлятися сльозотеча, світлобоязнь, гнійні виділення з очей, набряклість повік, можливе відчуття піску в очах. Спочатку ознаки з’являються в одному оці, після чого інфікується й друге. Як правило, захворювання протікає без ускладнень і минає через два тижні.

Кишкова форма

Вірус Коксакі в кишковій формі своїми симптомами схожий на звичайну кишкову інфекцію. Для нього характерні діарея, лихоманка та гострий біль у животі.

Полімієлітоподібна форма

Така форма захворювання відрізняється тим, що у хворого з’являються ознаки поліомієліту, а саме параліч. Цей симптом супроводжується лихоманкою, висипом на тілі та діареєю і проходить досить швидко. Така форма вірусу характерна лише для дітей.

Серозний менінгіт

Це найнебезпечніша форма вірусу, коли він уражає мозкові оболонки. Це супроводжується високою температурою (39-40 градусів), судомами, непритомністю, болями в м’язах, а також ригідністю (підвищеним тонусом) потиличних м’язів. За такої форми захворювання обов’язково потрібна допомога медичного персоналу. Тільки за умови правильного лікування симптоми почнуть слабшати через 5-7 днів.

У чому небезпека вірусу Коксакі?

Головна небезпека вірусу в тому, що він здатний викликати небезпечні ускладнення, тому що збудник кровотоком може потрапити в будь-які органи.

Серед найнебезпечніших ускладнень виділяють зневоднення внаслідок частого блювання та діареї, серцеву недостатність, набряк легень, міозит (ураження м’язів), гепатит, енцефаліт, міокардит.

Наслідки вірусу Коксакі

Рідко, але іноді вірус Коксакі викликає тяжкі наслідки. Особливу небезпеку становлять ускладнення, що вражають серце, головний мозок, а також печінку. До таких захворювань належать інфекційний міокардит, серозний менінгіт, плеврит, запалення печінки.

Інфекційний міокардит – це запалення серцевого м’яза. З таким діагнозом у дитини спостерігається підвищена температура, задишка, сухий кашель, неприємні відчуття у серці, блідість шкіри. Встановити діагноз інфекційний міокардит може тільки лікар і лікування зазвичай проводиться в стаціонарі.

Серозний менінгіт – це запалення оболонок головного мозку. Це, мабуть, найнебезпечніше ускладнення та одужання дуже залежить від своєчасності лікування. Симптоми захворювання: блювання, що повторюється, і сильний головний біль, а також висока температура. За таких симптомів слід терміново звернутися до лікаря.

Плеврит – це запалення плевральної порожнини і запідозрити його можна у разі, якщо дитина відчуває біль, коли кашляє чи дихає. Лікування захворювання повинне протікати тільки під постійним наглядом персоналу.

Запалення печінки відрізнити від інших захворювань зможе тільки лікар, тому за будь-яких скарг дитини потрібно обов’язково звернутися до фахівця, який зможе діагностувати стан.

Як вже згадувалося, ускладнення після вірусу Коксакі – не часте явище, але слід стежити за станом дитини під час хвороби та після неї.

Методи обстеження при вірусі Коксакі

На першому прийомі лікар оцінює стан дитини шляхом загального огляду та збору анамнезу, визначає характерні ознаки захворювання. Лікар призначає діагностику, яка допоможе визначити форму перебігу вірусу.

Діагностика може складатися з ПЛР-тесту, що допоможе виявити ДНК збудника та імуноферментного аналізу, який допоможе виявити антитіла до вірусу.

Як лікувати вірус Коксакі?

Найчастіше захворювання проходить саме по собі без лікування. Зазвичай симптоми хвороби зникають через 1-2 тижні. Оскільки віруси антибіотиками не лікуються (вони тут безсилі!), ми можемо тільки полегшити симптоми дитини.

Як це зробити?

– давайте дитині багато пиття, бажано прохолодних напоїв (наприклад, молоко) або фруктове морозиво — вони допоможуть полегшити біль і запобігти зневодненню. Але уникайте кислих соків, таких як апельсиновий сік — вони тільки будуть подразнювати горло дитини!

– можна дати малюку знеболюючий і жарознижуючий препарат (ацетамінофен або ібупрофен).

Звертайтеся до лікаря, якщо:

 • висока температура тримається більше 3 днів або вище 38 °С для дітей молодше 6 місяців (вище 39 °С — для дітей старше 6 міс.).
 • у дитини блювота, пронос
 • дитина відмовляється їсти і пити
 • сильний головний біль або ригідність потиличних м’язів (дитина не може нахилити голову до грудей)
 • біль в грудях або задишка
 • ознаки зневоднення (майже повна відсутність сечі, плач без сліз, блідість, запалі очі).

Скільки днів триває Коксакі?

Тривалість захворювання залежить від форми його перебігу, але в середньому становить близько 10 днів. Підвищена температура тіла може спостерігатися від 1 до 4 днів, біль під час ковтання – 1-6 днів.

Скільки днів заразний хворий на Коксакі?

Хворий перестає бути заразним після нормалізації загального стану. Головний критерій – зникнення висипу. Хоча вірус може знаходитися в рідинах організму ще кілька місяців.

Як захиститися від вірусу Коксакі?

Вакцину або ліки для профілактики вірусу Коксакі поки що не винайшли. Кращий метод профілактики — часте миття рук (особливо, до їжі, після відвідування туалету і вулиці). Якщо одними й тими ж іграшками користується кілька дітей, часто мийте іграшки дезинфікуючим засобом, щоб запобігти поширенню вірусу. Регулярно чистіть предмети, які дитина тягне в рот (наприклад, пустушки). Навчіть дітей прикривати рот при чханні або кашлі, а потім мити руки. Якщо дитина захворіла вірусом Коксакі, нехай сидить вдома. Під час хвороби не можна відвідувати садок, школу та інші громадські місця. Обмежте спілкування дитини з іншими дітьми, щоб звести до мінімуму поширення вірусу.

Педіатр KinderKlinik Тетяна Кузьменко додала: «Звичайно, віруси Коксакі дуже заразні, тому дуже складно ними не заразитися при контакті. Але правила гігієни допоможуть запобігти зараженню, а якщо все ж інфікування уникнути не вдалося, то основним методом лікування є рясне пиття. У будь-якому випадку консультація лікаря необхідна для правильного вибору тактики лікування та запобігання небажаних ускладнень».

Оригінальну статтю читайте тут. Здорового і щасливого вам літа, веселого і активного відпочинку! І будьте здорові!

Читайте також: Кропив’янка у дітей: що викликає і як лікувати?

Вам також буде цікаво:

6 Липня 2023
Лікувальна фізкультура (ЛФК) для дітей

Дитяча лікувальна фізкультура – це комплекс фізіотерапевтичних та інших методик, яка включає різні види фізичних вправ, спрямованих на усунення симптомів різних захворювань, укріплення організму та профілактику виникнення порушень здоров’я. Фахівці з масажу, реабілітологи мережі KinderKlinik проводять заняття для дітей та підлітків, програми яких складені з урахуванням індивідуальних особливостей організму кожного пацієнта. Особливо корисною лікувальна фізкультура […]

5 Липня 2023
🧠 Визначення рівня інтелектуального розвитку дитини за Векслером

Тест Векслера – це сучасний спосіб дослідження інтелекту дитини, що дозволяє визначити, де саме дитина відстає у розвитку. Таким чином, батьки дізнаються про патології та недоліки, які потрібно виправити. Дитячі психологи KinderKlinik можуть комбінувати тест з іншими методиками, виявляючи неврологічні та психологічні захворювання, та спрямовувати дитину дощ суміжних фахівців. 👉 Показання для проведення тесту Векслера: […]

21 Червня 2023
Репеленти для дітей: як використовувати

Цьогоріч літу властива більша присутність комарів та мошок, тож актуальним для захисту дітей від них є використання репелентів. Зверніть увагу! Зазвичай репеленти можна наносити на дитячу шкіру починаючи з 2 років. Застосування засобів проти комах у більш ранньому віці потрібно обговорити зі своїм лікарем-педіатром. Чому так? Шкіра дитини за своїми властивостями та будовою відрізняється від […]

Декларація з терапевтом в KinderKlinik
 • Безкоштовний прийом лікаря-терапевта за програмою медичних гарантій у відділенні по вул. К. Бендукідзе, 2 (10 хвилин від метро Звіринецька)
 • Видача довідок та лікарняних
 • Направлення на аналізи, діагностику та на прийом до лікарів вузького профілю
 • Щеплення вакцинами європейських країн
Центр психології, нейрокорекції та логопедії для дітей
 • консультації нейропсихолога, практичного психолога, невролога, психіатра
 • корекційні заняття з логопедом
 • ведення дітей з РАС, мовними порушеннями, розладами харчової поведінки та ін.
 • кризове консультування дорослих
Акція для молодих батьків

Перша консультація педіатра для новонародженої дитини всього 200 грн.

Знижка 15% на консультацію одного з вузькопрофільних дитячих фахівців (невролога, ортопеда чи окуліста)

Спеціальна пропозиція діє протягом 3 місяців з дати виписки з пологового будинку.

Відділення KinderKlinik працюють

У мережі клінік для дітей KinderKlinik 4 відділення:

 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — щодня 09:00-19:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — щодня 09:00-19:00
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — щодня 09:00-19:00
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — вт-сб 09:00-19:00
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.
Експрес-лабораторія

Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у відділенні на Позняках, Деміївській, Виноградарі та Печерську:

 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • режим роботи лабораторії на Позняках - щодня 09:00-18:00
 • режим роботи лабораторії на Деміївській - щодня  09:00-18:00
 • режим роботи лабораторії на Виноградарі - щодня 09:00-18:00
 • режим роботи лабораторії на Печерську - вт-сб 09:00-18:00
KinderKlinik в Instagram
[instagram-feed]

Записатися на прийом


KinderKlinik в Facebook