fbpx
Працюємо 24/7
Виклик лікаря иконка Особистий кабінет

Вітамін D дітям: короткий посібник для батьків від KinderKlinik

25 Травня 2020

Обновлено: 10 Вересня 2020

Автор:Брозднякова Наталя Василівна

Перебуваючи на грудному, штучному або змішаному вигодовуванні, новонароджений отримує практично весь необхідний обсяг поживних речовин, вітамінів і мікроелементів. Але є одне життєво важливе біологічно активна сполука, дефіцит якої можна заповнити лише шляхом додаткового введення в раціон. Йдеться про вітамін D, а точніше про його біологічно активну форму — холекальциферол, вітаміні D3.
Активна форма речовини бере участь в практично всіх важливих процесах в організмі — синтезі гормонів, підтримці активності імунітету, підтримці м’язового тонусу, обміну жирів, і звичайно ж в зростанні кісткової тканини. Закостеніння швів черепа, швидкість росту кісток, прорізування зубів — всі ці процеси безпосередньо залежать від концентрації D3.
У цій статті ми розповімо, як запідозрити у дитини нестачу D3, розвіємо найбільш популярні забобони, наведемо основні рекомендації по прийому вітаміну.

 

Як зрозуміти без аналізів, що у дитини дефіцит вітаміну D

Батькам рекомендовано звернути увагу на наступні зовнішні ознаки, які можуть свідчити про дефіцит D3:
• Занепокоєння без видимої причини
• Холодні та вологі стопи, долоні
• Пітливість голови, випадання волосся на потилиці

Надалі симптоми прогресують. Класичним проявом хронічного важкого дефіциту вітаміну D є рахіт. Кальцій, фосфор і деякі інші мікроелементи не засвоюються повноцінно. Як наслідок відбувається порушення росту та закостеніння кісток, що супроводжується специфічними симптомами (викривлення ніг, деформація черепа і грудної клітини поява кісткових наростів, порушення ходи)
Уникнути розвитку подібних змін можна просто вчасно почавши прийом активної форми D3. Як же батькам уникнути найбільш частих помилок, які можуть негативно позначитися на стані малюка?

Чого робити точно не варто: 3 головні пункти від експертів KinderKlinik

Призначення дози «наосліп»

Хоч в інструкції до препарату наказано призначення певної дозування дітям різних категорій, призначати наосліп ні в якому разі не можна. Необхідно попереднє визначення рівня метаболітів вітаміну D, з подальшим коригуванням дози і ряду інших показників.

Нерегулярний прийом

Недоказові педіатри керуються застарілими клінічними рекомендаціями, рекомендуючи припинити прийом на період настання сонячної пори року. Однак, переривати прийом ні в якому разі не рекомендується. Сонячне світло не може повною мірою заповнити потребу організму у вітаміні.

Відсутність контролю
При систематичному прийомі вітаміну D необхідний періодичний контроль над рівнем метаболітів вітаміну, лужною фосфатазою і кальцієм сироватки крові. Ці базові дослідження допоможуть відстежити обмін кальцію.

Ось як коментує питання безперервного прийому вітаміну D доктор Юлія Сергіївна Баранчик, педіатр KinderKlinik, фахівець з клінічним стажем понад 11 років:

«Вітамін D3 грає важливу роль в регуляції життєво важливих процесів в організмі людини. І якщо діти старшого віку і дорослі можуть частково компенсувати його дефіцит внаслідок корекції дієти, то у новонародженого, який активно росте і розвивається, такої можливості немає. Батькам дуже важливо правильно підійти до питання корекції дефіциту. Це попередня консультація з педіатром, здача відповідних аналізів і контроль рівня метаболітів вітаміну. Також важливо дотримуватися системність прийому препарату, періодично коректуючи дозу в залежності від пори року і індивідуальних потреб дитини.»

Як правильно приймати вітамін D

Препарат продається в формі розчину, з вмістом 500МЕ діючої речовини в одній краплі. Рекомендовано розчинити призначену педіатром дозу препарату в чайній ложці рідини для полегшення прийому. Залишилися питання? Педіатри KinderKlinik готові відповісти на них в будь-який зручний для вас час.

Потрібна консультація лікаря?

Записатись на консультацію

Як записатися на прийом

Ви можете записатися на прийом заповнивши форму на сайті або зателефонувавши за вказаними номерами:
0800 30 75 75
096 390 75 75
044 390 75 75
Оператор колл-центра відповість на питання, що цікавлять, запише на прийом до фахівця в зручне для вас час.

Звертайтеся в KinderKlinik, і будьте здорові!

Вам також буде цікаво:

22 Січня 2021
Чим небезпечний парагрип для дітей

Під маскою звичайної застуди може ховатися небезпечна для малюків інфекція - парагрип. У чому її небезпека і чому несвоєчасне звернення до педіатра може ускладнитися жизнеугрожающим станом розповідає педіатр KinderKlinik Діана Сажина.

20 Січня 2021
Алергія у дитини: експерти KinderKlinik підкажуть як боротися

Що робити,якщо у малюка алергія? Дізнайтеся зі статті!

18 Січня 2021
Блювота у дітей: як допомогти і не нашкодити

Як допомогти дитині з блювотою і порушеннями стулу? Дізнайтеся від фахівця KinderKlinik, педіатра з клінічним стажем понад 14 років, Ганни Шевєлєвої.

Цілодобова медична допомога
Відділення KinderKlinik по вул. Деміївській 16 і вул. Вишгородській 45/2, працюють 24/7
 • Досвідчені дитячі лікарі нададуть допомогу цілодобово (огляд, постановка діагнозу, інфузійна терапія (крапельниця), спостереження за станом дитини, введення антибіотиків та інших медикаментів)
 • Лабораторні дослідження 24/7
 • Палати з наглядом лікаря
 • Денний стаціонар
Окремі входи і зони очікування
У всіх відділеннях KinderKlinik організовані окремі входи і окремі зони очікування для хворих, і для здорових дітей. Діти, які прийшли на плановий огляд або вакцинацію, не перетинаються з дітками, хворими на інфекційні хвороби. Діти не заражають один одного!
Експрес-лабораторії
Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у всіх відділеннях KinderKlinik:
 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • у відділеннях по вул. Деміївській, 16 та вул. Вишгородській, 45/2 прийом аналізів — 24/7
 • у відділеннях по вул. К. Бендукідзе, 2 та вул. О. Мишуги, 2 прийом аналізів — з 08:00 до 18:00
Мобільний додаток
 • прямий чат з Вашим педіатром або черговим лікарем KinderKlinik
 • електронна медична карта дитини в вашому мобільному — результати аналізів і діагностичних досліджень, висновків, призначень лікарів тощо
 • контроль оплат
 • функція Call Back
Відділення KinderKlinik
У мережі клінік для дітей KinderKlinik працюють:
 • 4 відділення:
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — з 08:00 до 20:00
 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — з 08:00 до 20:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — 24/7
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — 24/7
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.