Працюємо 24/7
Виклик лікаря
Facebook Instagram Youtube

Вітрянка: симптоми, лікування і профілактика

6 Лютого 2019

Оновлено: 2 Грудня 2021

Автор:Антоненко Інна Миколаївна

У дитини підскочила температура, разболілася голова, вона скаржиться на втому і розбитість? Уявіть, це може бути вітрянка! Іноді вона починається саме так. І лише через пару днів з’являється характерний для вітрянки висип. Дізнайтеся про це захворювання більше з нашої статті.

Що таке «вітрянка»?

Вітрянка або вітряна віспа — гостре вірусне захворювання, «візитна картка» якого — це висип, який може покривати все тіло. Вітрянка — захворювання з високим ступенем заразності, швидко поширюється, найчастіше передається повітряно-крапельним шляхом або рідше — при прямому контакті з висипом хворого. Зазвичай легко переноситься маленькими дітьми, з віком може протікати важче.

Симптоми

Інкубаційний період складає 10-21 день після зараження вірусом. Симптоми вітрянки зазвичай тривають близько 5-10 днів, хоча іноді діти хворіють і до 3-х тижнів. За один-два дні до появи висипу можуть виникнути такі симптоми: – підвищення температури (іноді до високих цифр) – головний біль – втрата апетиту – втома і нездужання. Потім з’являється висип, розрізняють три його стадії: 1. Висип у вигляді рожевих плям розміром 2-4 мм. 2. Протягом доби такі плями перетворюються в пухирці, заповнені рідиною. Пізніше вони лопаються, їх вміст витікає. 3. Через 1-3 дні ці пухирці підсихають, їх покривають скоринки темно-червоного або коричневого кольору, які відпадають на 2-3-му тижні. Висипання з’являються хвилеподібно, тому на невеликій ділянці шкіри одночасно можна побачити всі три стадії висипань: і плями, і пухирці, і кірочки. Досить часто аналогічні висипання можна побачити й на слизових. Людина починає бути заразною за одну-дві доби до появи висипу і залишається такою до тих пір, поки всі пухирці не вкриються корочками — зазвичай 5 днів після появи останніх елементів висипу. У дітей вітрянка може протікати в легкій формі: вони можуть бути веселими і активними, бігати-стрибати як зазвичай, і тільки по невеликій кількості висипань на тілі можна запідозрити вітрянку.

Коли потрібно звернутися до лікаря?

Якщо ви підозрюєте, що у вашої дитини вітрянка, краще показати її лікарю. Необхідно обов’язково звернутися до лікаря в таких випадках:

 • дитина молодше 6 місяців
 • висип поширився на один або обидва ока
 • висип став дуже червоним, теплим або болючим при торканні, що вказує на приєднання бактеріальної інфекції шкіри
 • висип супроводжується запамороченням, дезорієнтацією, прискореним серцебиттям, задишкою, тремором (тремтінням), судомами, порушенням координації, сильним кашлем, блювотинням, підвищенням температури тіла вище 39 °C.

Фактори ризику: дитина раніше не хворіла на вітрянку і не була щеплена від вітряної віспи, ходить в школу, дитячий сад або інші місця, де багато дітей. Часто діти хворіють на вітрянку цілими групами і класами. У більшості дітей, які або перехворіли вітрянкою, або були раніше вакциновані від неї, виробляється імунітет до захворювання. Бувають випадки, коли можна захворіти на вітрянку і після вакцинації, але тоді хвороба буде протікати набагато легше (без висипу або мало висипу, невисока або нормальна температура тіла).

Ускладнення

Вітряна віспа зазвичай протікає легко, але можуть розвиватися важкі ускладнення аж до летального результату.

Які можуть бути ускладнення?

 • бактеріальні інфекції шкіри, м’яких тканин, кісток, суглобів або крові (сепсис)
 • зневоднення
 • пневмонія
 • запалення головного мозку (енцефаліт)
 • інфекційно-токсичний шок
 • синдром Рея (рідкісний, але дуже небезпечний, який загрожує життю стан, характеризується швидко прогресуючою енцефалопатією (через набряк головного мозку) і розвитком жирової інфільтрації печінки) — може розвинутися у дітей, які приймають аспірин під час захворювання.

Ризик розвитку ускладнень підвищується для новонароджених дітей, людей з імунодефіцитами і тих, хто не пройшов вакцинацію.

Лікування

Вітряна віспа зазвичай не потребує лікування і проходить сама по собі. Лікар може призначити антигістамінний препарат для зняття свербіння. Якщо ваша дитина входить в групу високого ризику, лікар може запропонувати противірусний препарат, такий як ацикловір, або інший препарат — імуноглобулін для внутрішньовенного введення. Ці ліки можуть знизити тяжкість захворювання, якщо приймати їх протягом 24 годин після появи висипу.

Увага! Ні в якому разі не давайте дитині з вітрянкою ліки, що містять аспірин, тому що при такому захворюванні аспірин викликає дуже небезпечний стан — синдромом Рея.

Як можна полегшити стан дитини?

– для зменшення свербежу можна використовувати душ, прохолодну ванну, антигістамінні препарати (за призначенням лікаря),

– якщо при вітрянці утворилися виразки в роті дитини, давайте їй нетверду або перетерту їжу

– для профілактики інфікування елементів висипу при розчісуванні ретельно обріжте нігті.

Профілактика вітряної віспи

Кращий спосіб профілактики вітряної віспи — це вакцинація. Експерти з Центру по контролю і профілактиці захворювань (CDC) в США стверджують, що вакцина забезпечує повний захист від вірусу вітряної віспи 98% людей, які отримали обидві рекомендовані дози. І якщо раптом вакцина не вбереже від вітрянки, вона значно полегшить перебіг і тяжкість захворювання. Вакцина проти вітряної віспи безпечна і ефективна, а можливі побічні ефекти від неї, як правило, незначні. У KinderKlinik проводиться вакцинація проти вітряної віспи з використанням високоякісної вакцини «Varilrix» виробництва GSK (Бельгія). Звертайтеся! І будьте здорові!

Уточнюйте подробиці і записуйтеся на прийом за телефонами: 0 800 30 75 75 044 390 75 75 096 390 75 75 Читайте також: Дифтерія: симптоми, чим небезбечна, як уберегтися

Вам також буде цікаво:

6 Липня 2023
Лікувальна фізкультура (ЛФК) для дітей

Дитяча лікувальна фізкультура – це комплекс фізіотерапевтичних та інших методик, яка включає різні види фізичних вправ, спрямованих на усунення симптомів різних захворювань, укріплення організму та профілактику виникнення порушень здоров’я. Фахівці з масажу, реабілітологи мережі KinderKlinik проводять заняття для дітей та підлітків, програми яких складені з урахуванням індивідуальних особливостей організму кожного пацієнта. Особливо корисною лікувальна фізкультура […]

5 Липня 2023
🧠 Визначення рівня інтелектуального розвитку дитини за Векслером

Тест Векслера – це сучасний спосіб дослідження інтелекту дитини, що дозволяє визначити, де саме дитина відстає у розвитку. Таким чином, батьки дізнаються про патології та недоліки, які потрібно виправити. Дитячі психологи KinderKlinik можуть комбінувати тест з іншими методиками, виявляючи неврологічні та психологічні захворювання, та спрямовувати дитину дощ суміжних фахівців. 👉 Показання для проведення тесту Векслера: […]

21 Червня 2023
Репеленти для дітей: як використовувати

Цьогоріч літу властива більша присутність комарів та мошок, тож актуальним для захисту дітей від них є використання репелентів. Зверніть увагу! Зазвичай репеленти можна наносити на дитячу шкіру починаючи з 2 років. Застосування засобів проти комах у більш ранньому віці потрібно обговорити зі своїм лікарем-педіатром. Чому так? Шкіра дитини за своїми властивостями та будовою відрізняється від […]

Декларація з терапевтом в KinderKlinik
 • Безкоштовний прийом лікаря-терапевта за програмою медичних гарантій у відділенні по вул. К. Бендукідзе, 2 (10 хвилин від метро Звіринецька)
 • Видача довідок та лікарняних
 • Направлення на аналізи, діагностику та на прийом до лікарів вузького профілю
 • Щеплення вакцинами європейських країн
Центр психології, нейрокорекції та логопедії для дітей
 • консультації нейропсихолога, практичного психолога, невролога, психіатра
 • корекційні заняття з логопедом
 • ведення дітей з РАС, мовними порушеннями, розладами харчової поведінки та ін.
 • кризове консультування дорослих
Акція для молодих батьків

Перша консультація педіатра для новонародженої дитини всього 200 грн.

Знижка 15% на консультацію одного з вузькопрофільних дитячих фахівців (невролога, ортопеда чи окуліста)

Спеціальна пропозиція діє протягом 3 місяців з дати виписки з пологового будинку.

Відділення KinderKlinik працюють

У мережі клінік для дітей KinderKlinik 4 відділення:

 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — щодня 09:00-19:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — щодня 09:00-19:00
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — щодня 09:00-19:00
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — вт-сб 09:00-19:00
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.
Експрес-лабораторія

Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у відділенні на Позняках, Деміївській, Виноградарі та Печерську:

 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • режим роботи лабораторії на Позняках - щодня 09:00-18:00
 • режим роботи лабораторії на Деміївській - щодня  09:00-18:00
 • режим роботи лабораторії на Виноградарі - щодня 09:00-18:00
 • режим роботи лабораторії на Печерську - вт-сб 09:00-18:00
KinderKlinik в Instagram
[instagram-feed]

Записатися на прийом


KinderKlinik в Facebook