fbpx
Працюємо 24/7
Виклик лікаря иконка Особистий кабінет

Як підготувати дитину до забору крові і вакцинації: поради психолога

31 Жовтня 2019

Оновлено: 4 Жовтня 2021

Автор:Крещенко (Єгорова) Ірина Олексіївна

5-річна Марійка надривно кричала і плакала, крутилася на кріслі як дзига, все намагалася вирватися і втекти. Її мама стояла поруч, нервуючи, напевно, не менше донечки, міцно притискала її до себе і намагалася зафіксувати в нерухомій позі, то обіцяючи золоті гори на кшталт «куплю тобі ту ляльку!», то в розпачі переходячи на погрози: «От не візьму тебе на море! Тоді дізнаєшся!». Поруч досвідчена медсестра, для якої така реакція дитини була не новою, стоїчно очікувала моменту, коли можна буде провести медичну маніпуляцію. Це їй ніяк не вдавалося: як тільки Марійка побачила шприц в руках медсестри, сльози так і бризнули з її очей і відтоді її нестямні крики розрізали повітря, як сирена … Знайома картина? Чи не правда?.. І ця медична маніпуляція – не якась серйозна операція, як ви могли подумати, читаючи рядки вище. Марійці збиралися зробити всього лише щеплення. Як же підготувати дитину до забору крові або вакцинації, щоб похід в клініку не став для дитини стресом? Або хоча би максимально мінімізувати цей стрес. Про це розповість психологиня KinderKlinik Ірина Крещенко (Єгорова).

Потрібна консультація дитячого психолога?

Записатись

На що батькам варто звернути особливу увагу? – Дітям важливо знати правду про те, що їх чекає. Це формує довіру до батьків і навколишнього світу. У кабінеті лікаря діти можуть плакати. Плач – це не тільки про біль і страх, а й спосіб сказати «ні» (дитина має якось повідомити, що вона заперечує), і заявити про те, що вона не впевнена, і про нерозуміння того, що відбувається, і про образу (наприклад, коли їй сказали, що йдуть гуляти, а вона опинилася в клініці).

Як же підготувати дитину? – Починати підготовку бажано за кілька днів до запланованого походу в медичний центр, для того щоб у дитини була можливість «переварити» і задати всі питання.

 • Розкажіть малюку про те, як буде проходити огляд або щеплення і з якою метою. Розповідати можна про будову тіла, про те, як працюють клітини, що таке віруси і бактерії і як нас захищають вакцини.
 • Вам на допомогу можуть прийти популярні мультфільми, в яких торкаються тем вакцинації, вірусів, здачі аналізів та інші питання про здоров’я, наприклад, «Фіксікі», «Смішарики», «Лунтік» та ін. Діти мислять образами, тому за допомогою гри, майже як в реальному житті, проживають події, в тому числі й майбутні. Можна «полікувати» або «вакцинувати» іграшку або побути «лікарями» один для одного.
 • Для деяких дітей корисно розповісти, як буде проходити ранок перед походом до лікаря (коли ви плануєте пробудження, чи буде сніданок, яка очікує дорога, хто буде поруч з дитиною).
 • Дуже важливо розповісти, як буде проходити огляд і сама маніпуляція. Наприклад, «Ми разом сядемо в крісло, я візьму тебе на руки, включу твій улюблений мультик, твою ручку візьме медсестра, накладе джгут і т.п.».
 • Відвідування медичного центру заздалегідь – відмінний спосіб звикнути до місця, в якому буде відбуватися маніпуляція. Якщо відвідати заздалегідь немає можливості, фотографії центру і лікаря, до якого ви записані, заочно допоможуть дитині познайомитися і трохи звикнути.
 • Фахівці по-різному ставляться до того, говорити чи ні дитині про те, що їй буде боляче, особливо при першому відвідуванні. Однак, говорити про неприємні відчуття все ж варто. Наприклад: «Це буде неприємно, але я буду з тобою».
 • При підготовці і під час забору крові можна сказати: «Ти можеш плакати – це нормально, я з тобою. Як я можу допомогти тобі впоратися? ». Наприклад, одним дітям комфортніше, щоб їх міцно обіймали, іншим, щоби тримали за руки, а деяким допомагають відволіктися мультфільми.
 • Пообіцяйте дитині подальше веселе проведення часу або іграшку / солодощі. Це допоможе зробити акцент не на самій маніпуляції, а на приємну подію після.
 • Після забору крові або вакцинації дитину важливо похвалити за її мужність і сміливість. Якщо ви зробили це – значить, вже молодці, незалежно від того, скільки пролили при цьому сліз.

Іноді батьки переживають не менше дитини. А спокій батьків допомагає зберегти спокій дитини. Як допомогти собі? – Поставте всі питання перед прийомом. Попросіть про допомогу своїх близьких. Можливо, з татом або при підтримці тата маніпуляція буде відбуватися комфортніше. Впевненість в тому, що це необхідність, допомагає передати спокій дитині, навіть якщо малюк не розуміє ваших пояснень. Діти вловлюють і емоції, з якими до них звертаються батьки. Наприклад, повторення фраз: «Це необхідно. Ми знаємо, що робимо. Це допоможе тобі бути здоровим». Буває, що батьки переживають про те, як вони будуть виглядати, як сприймуть плач і істерики дитини під час проведення маніпуляції. Плаче більшість, і це природна реакція дитини на неприємну процедуру. Ми, в KinderKlinik, розуміємо дітей і ставимося до них без осуду.

І пам’ятайте, навіть якщо в перший раз все пройшло не так гладко і спокійно, як Вам хотілося, все те, що ви зробили разом, як готувалися, як пережили цю непросту подію – дасть свої плоди при наступному відвідуванні. Якщо у Вас залишилися питання до нашого психолога – звертайтеся!

Уточнити подробиці і записатися на прийом можна за телефонами: 0800 30 75 75 096 390 75 75 044 390 75 75

Вам також буде цікаво:

16 Жовтня 2021
Ганна Макаренко - дитячий психіатр KinderKlinik

Ми познайомимо вас з однією з провідних фахівчинь напрямку - Ганною Макаренко.

6 Жовтня 2021
Як допомогти дитині адаптуватися в дитячому садку?

Як допомогти малюкові адаптуватися до нового режиму і середовища?

27 Вересня 2021
Що робити, якщо дитина не хоче йти до школи?

Як батькам впоратися з цією проблемою і прищепити малюкові любов до знань - розповідає дитячий психолог.

KinderKlinik працює в безпечному режимі 24/7

Відвідуючи КіндерКлінік Ви і Ваш малюк перебуваєте в повній безпеці!

 • весь наш персонал здійснює прийом лише в масках і рукавичках;
 • все поверхні в клініці постійно обробляються дезінфікуючими засобами, а в приміщеннях регулярно працюють рециркулятори;
 • у всіх наших відділеннях є 2 входи для того, щоб здорові і хворі діти не перетиналися між собою
Окремі входи і зони очікування
У всіх відділеннях KinderKlinik організовані окремі входи і окремі зони очікування для хворих, і для здорових дітей. Діти, які прийшли на плановий огляд або вакцинацію, не перетинаються з дітками, хворими на інфекційні хвороби. Діти не заражають один одного!
Цілодобова медична допомога
Відділення KinderKlinik по вул. Деміївській 16 і вул. Вишгородській 45/2, працюють 24/7
 • Досвідчені дитячі лікарі нададуть допомогу цілодобово (огляд, постановка діагнозу, інфузійна терапія (крапельниця), спостереження за станом дитини, введення антибіотиків та інших медикаментів)
 • Лабораторні дослідження 24/7
 • Палати з наглядом лікаря
 • Денний стаціонар
Експрес-лабораторії
Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у всіх відділеннях KinderKlinik:
 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • у відділеннях по вул. Деміївській, 16 та вул. Вишгородській, 45/2 прийом аналізів — 24/7
 • у відділеннях по вул. К. Бендукідзе, 2 та вул. О. Мишуги, 2 прийом аналізів — з 08:00 до 18:00
Мобільний додаток
 • прямий чат з Вашим педіатром або черговим лікарем KinderKlinik
 • електронна медична карта дитини в вашому мобільному — результати аналізів і діагностичних досліджень, висновків, призначень лікарів тощо
 • контроль оплат
 • функція Call Back
Відділення KinderKlinik
У мережі клінік для дітей KinderKlinik працюють:
 • 4 відділення:
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — з 08:00 до 20:00
 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — з 08:00 до 20:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — 24/7
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — 24/7
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.