Цукровий діабет у дитини проявляється так само, як і у дорослої людини. Він може дебютувати у будь-якому віці, навіть у немовлят, але найчастіше проявляється у підлітків. Переважно у дітей виявляють цукровий діабет 1 типу, тобто інсулінозалежний. У дитини старше 8 років з надмірною вагою може бути діабет 2 типу.
Провокаторами захворювання можуть бути:
- Надмірна вага.
- Стреси.
- Спадкова схильність.
- Передчасна відмова від грудного вигодовування та неправильний прикорм.
Батькам дуже важливо знати, як розпізнати цукровий діабет у дитини, щоб своєчасно надати медичну допомогу та не допустити небезпечних ускладнень. У разі підозр у першу чергу проконсультуйтеся з педіатром.
Що являє собою цукровий діабет у дитини?
Цукровий діабет – це розлад обмінних процесів, який провокує підвищений рівень глюкози у крові. Як результат, без лікування у дитини:
- знижується імунітет – діти хворіють частіше, одужують довше;
- гірше гояться рани;
- розвивається атеросклероз;
- проявляється синдром діабетичної стопи – з’являються виразки та некрози.
Також може бути висипка при цукровому діабеті у дитини як ускладнення. Спочатку з’являються папульозні висипання на гомілках, які поступово трансформуються на плями — округлі, червоно-коричневі, атрофічні.
Симптоми цукрового діабету у дитини
У дитини симптоми цукрового діабету досить яскраві:
- Нудота, іноді навіть блювання.
- Сильна спрага.
- Сухість шкірних покривів.
- Часті позиви для сечовипускання та нічне нетримання сечі.
- Висока стомлюваність.
- Різке схуднення або, навпаки, набір ваги.
- Регулярне виникнення шкірних інфекцій.
- Попрілості у дітей, яким надягають підгузки.
- Запаморочення.
- Погіршення зору.
- Безсоння.
- Зниження імунітету, через що частішають епізоди захворювань.
Найправильнішим методом, як визначити діабет у дитини, буде здати аналіз крові на глюкозу та звернутися до ендокринолога для діагностики.
Як виявити цукровий діабет у дитини вдома?
Єдиний точний спосіб, як виявити цукровий діабет у дитини вдома, це користуватися глюкометром. Пристрій можна купити в аптеці та використовувати за інструкцією. Діагноз ставиться, коли у крові міститься понад 11,1 ммоль/л глюкози. Також можна зробити тест на кетонові тіла у сечі – для цього продаються спеціальні смужки. Якщо вони визначаються, отже, у дитини інтоксикація і потрібна термінова госпіталізація, яку не можна відкласти навіть на один день.
Крім загальної симптоматики запідозрити діабет у дитини можна за одним неочевидним проявом: сеча стає липкою. Іноді батьки помічають це, коли випадкова крапля падає на обід унітазу або горщика і встигає трохи підсохнути. Характерна липкість – явна і тривожна ознака.
Чи можна вилікувати діабет 1 типу у дитини?
Можна подолати гостру течію, нормалізувавши рівень глюкози та налагодивши роботу органів, які постраждали в період її підвищеного рівня. Дитину потрібно госпіталізувати, якщо виявляються тривожні симптоми, або записатися до ендокринолога на консультацію якомога раніше. Лікар розповість, як вилікувати цукровий діабет 1 типу у дитини та перейти на підтримуючу терапію, яких заходів дотримуватись протягом життя та на яку симптоматику реагувати негайно. Це допоможе загалом адаптуватися та жити повноцінно.
Поширені запитання
Чи можна вилікувати діабет 1 типу у дитини повністю та назавжди?
Ні, діабет залишається на все життя і ніколи не минає. Однак це не означає, що лікувати його не потрібно. Діти повинні постійно отримувати замісну гормональну терапію. Підтримуюче лікування необхідне протягом усього життя.
Чи існує профілактика дитячого діабету?
Цілком виключити ймовірність діабету неможливо, але у ваших силах знизити ризики. Ведіть грудне вигодовування до 1 року мінімум, стежте, щоб раціон дитини був збалансованим, забезпечте йому регулярні нормовані фізичні навантаження.
Чи можна лікувати діабет 1 типу?
Ні, діабет вимагає обов’язкового лікування – постійного та довічного. Інакше є серйозні ризики для здоров’я та життя дитини.
Які наслідки для дитини від лікування цукрового діабету?
Шкоди від підтримуючої терапії не буде. Навпаки, дитина, яка отримує правильну терапію, нормально розвиватиметься психічно і фізично, загалом вестиме нормальний спосіб життя.
Ваш відгук