fbpx
Працюємо 24/7
Виклик лікаря иконка Особистий кабінет

Як школяреві зберегти хребет здоровим

28 Грудня 2018

Оновлено: 30 Квітня 2021

Автор:Дроздов Михайло Володимирович

Часті проблеми в шкільному віці — це різні порушення постави і патології розвитку хребта — сутулість, нерівна постава, сколіоз… Через що вони з’являються і як їх уникнути? Як школяреві зберегти хребет здоровим? Давайте розбиратися разом з ортопедом-травматологом, хірургом KinderKlinik Михайлом Дроздовим.

На що звернути увагу в першу чергу?

Контроль постави. Дуже важливо правильно сидіти — стілець слід відрегулювати по висоті так, щоб ноги дитини всією ступнею стояли на підлозі, коліна при цьому повинні бути зігнуті під кутом 90 °. Важливо, щоби ноги дитини не висіли. Якщо малюк не дістає ногами до підлоги — можна поставити спеціальну підставку, але при цьому кут в колінах повинен залишатися таким же — 90 °. Лікті дитини повинні стояти на столі і бути зігнутими також під кутом 90 °. Діти часто сидять неправильно: одна рука на столі, інша — десь під столом; дитина скручується або засовує ногу під себе — це найбільш поширені пози, які можуть призвести до деформації хребта дитини.

Освітлення. Слід підібрати таке, щоб на робочому столі було світло, і при цьому дитина сама собі не створювала тінь. Від цього теж багато в чому залежить, чи буде школяр сидіти з рівною спиною.

Як вибирати рюкзак школяреві? Він може бути будь-яким, головне — щоб дитина носила його одночасно на двох плечах. Поширена проблема — носіння шкільного рюкзака на одному плечі, що часто призводить до викривлення хребта (сколіозу), оскільки в такому випадку перенагружена одна сторона спини. Вага рюкзака підбирається індивідуально, адже у дітей різні статура, зріст, тощо — батькам варто самим складати ранець таким чином, щоб дитині не було важко.

Чи потрібні заняття спортом? Обов’язково! Дитині потрібно багато рухатись — це може бути плавання, танці або будь-який інший вид фізичної активності, який буде підтримувати дитину в хорошій формі. При цьому важливо уникати надмірних фізичних навантажень. Вони повинні відповідати віку дитини.

А що можете сказати з приводу йоги? Дітям корисне будь-яке фізичне навантаження, яке підтримує загальну хорошу форму дитини. При цьому важливо, щоб заняття дитині подобалися — підберіть те, що їй до душі.

Як харчування впливає на розвиток хребта? Дитині потрібно повноцінно харчуватися. У її раціон обов’язково повинні входити кисломолочні продукти, м’ясо, риба — вони багаті фосфором і кальцієм для міцності кісток і правильного розвитку хребта.

На що ще звернути увагу? Батькам слід обмежувати час, який дитина проводить з телефоном, планшетом і іншими екранними пристроями і при цьому надовго застигає в одній позі — це може призводити не лише до сутулості, але й до розвитку порушень зору, появи головних болів тощо.

Як можна помітити, що у дитини порушена постава? Фігура дитини повинна бути симетричною. Коли батьки дивляться на дитину і бачать деяку асиметричність — наприклад, її лопатки знаходяться не на одному рівні, одне плече вище іншого або рівень талії «скособочився» — на ці моменти обов’язково потрібно звертати увагу. Це може бути ознакою розвитку деформації хребта.

Що робити в такому випадку? Якщо є підозри, що у дитини виникли порушення постави, не варто відкладати візит до фахівця — дитячого ортопеда-травматолога. Адже чим раніше виявити патологію, тим легше її виправити. Крім того, виявити порушення допоможуть також профілактичні огляди у ортопеда, які бажано проходити не рідше 1 раз на рік.

Які найпоширеніші деформації хребта? Сутула спина, кіфотична постава (кіфоз) — викривлення хребта в передньо-задній площині і сколіотична постава (сколіоз) — викривлення хребта вправо або вліво щодо його осі.

Які існують методи корекції постави? У дитини можуть розвинутися порушення постави через нерівномірне формування м’язового корсету. У цьому випадку допоможуть ЛФК, масажі, кінезіотерапія, коректори постави. Існують і інші види патології — коли порушення постави відбуваються на тлі вже існуючої деформації хребта. Тут потрібно вже інше лікування. Якщо розвинулися деформаціі хребта важких ступенів, і консервативне лікування вже не допомагає, іноді доводиться вдаватися навіть до оперативного втручання.

При порушеннях постави виникають якісь протипоказання, наприклад, на заняттях фізкультурою? Це залежить від виду деформації хребта. Бувають випадки, коли лікар виключає якісь конкретні види фізичних навантажень, наприклад, на хребет, зате при цьому рекомендує навантаження на інші частини тіла. Бережіть дітей і будьте уважні до їх здоров’я! Адже здоров’я хребта починається з дитинства!

Читайте також: Дисплазія тазостегнових суглобів: чому виникає і як лікувати

Вам також буде цікаво:

16 Жовтня 2021
Ганна Макаренко - дитячий психіатр KinderKlinik

Ми познайомимо вас з однією з провідних фахівчинь напрямку - Ганною Макаренко.

6 Жовтня 2021
Як допомогти дитині адаптуватися в дитячому садку?

Як допомогти малюкові адаптуватися до нового режиму і середовища?

27 Вересня 2021
Що робити, якщо дитина не хоче йти до школи?

Як батькам впоратися з цією проблемою і прищепити малюкові любов до знань - розповідає дитячий психолог.

KinderKlinik працює в безпечному режимі 24/7

Відвідуючи КіндерКлінік Ви і Ваш малюк перебуваєте в повній безпеці!

 • весь наш персонал здійснює прийом лише в масках і рукавичках;
 • все поверхні в клініці постійно обробляються дезінфікуючими засобами, а в приміщеннях регулярно працюють рециркулятори;
 • у всіх наших відділеннях є 2 входи для того, щоб здорові і хворі діти не перетиналися між собою
Окремі входи і зони очікування
У всіх відділеннях KinderKlinik організовані окремі входи і окремі зони очікування для хворих, і для здорових дітей. Діти, які прийшли на плановий огляд або вакцинацію, не перетинаються з дітками, хворими на інфекційні хвороби. Діти не заражають один одного!
Цілодобова медична допомога
Відділення KinderKlinik по вул. Деміївській 16 і вул. Вишгородській 45/2, працюють 24/7
 • Досвідчені дитячі лікарі нададуть допомогу цілодобово (огляд, постановка діагнозу, інфузійна терапія (крапельниця), спостереження за станом дитини, введення антибіотиків та інших медикаментів)
 • Лабораторні дослідження 24/7
 • Палати з наглядом лікаря
 • Денний стаціонар
Експрес-лабораторії
Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у всіх відділеннях KinderKlinik:
 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • у відділеннях по вул. Деміївській, 16 та вул. Вишгородській, 45/2 прийом аналізів — 24/7
 • у відділеннях по вул. К. Бендукідзе, 2 та вул. О. Мишуги, 2 прийом аналізів — з 08:00 до 18:00
Мобільний додаток
 • прямий чат з Вашим педіатром або черговим лікарем KinderKlinik
 • електронна медична карта дитини в вашому мобільному — результати аналізів і діагностичних досліджень, висновків, призначень лікарів тощо
 • контроль оплат
 • функція Call Back
Відділення KinderKlinik
У мережі клінік для дітей KinderKlinik працюють:
 • 4 відділення:
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — з 08:00 до 20:00
 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — з 08:00 до 20:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — 24/7
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — 24/7
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.