иконка 096 390 75 75
Працюємо 24/7
Виклик лікаря иконка Особистий кабінет

Як школяреві зберегти хребет здоровим

28 Грудня 2018

Оновлено: 30 Квітня 2021

Автор:Дроздов Михайло Володимирович

Часті проблеми в шкільному віці — це різні порушення постави і патології розвитку хребта — сутулість, нерівна постава, сколіоз… Через що вони з’являються і як їх уникнути? Як школяреві зберегти хребет здоровим? Давайте розбиратися разом з ортопедом-травматологом, хірургом KinderKlinik Михайлом Дроздовим.

На що звернути увагу в першу чергу?

Контроль постави. Дуже важливо правильно сидіти — стілець слід відрегулювати по висоті так, щоб ноги дитини всією ступнею стояли на підлозі, коліна при цьому повинні бути зігнуті під кутом 90 °. Важливо, щоби ноги дитини не висіли. Якщо малюк не дістає ногами до підлоги — можна поставити спеціальну підставку, але при цьому кут в колінах повинен залишатися таким же — 90 °. Лікті дитини повинні стояти на столі і бути зігнутими також під кутом 90 °. Діти часто сидять неправильно: одна рука на столі, інша — десь під столом; дитина скручується або засовує ногу під себе — це найбільш поширені пози, які можуть призвести до деформації хребта дитини.

Освітлення. Слід підібрати таке, щоб на робочому столі було світло, і при цьому дитина сама собі не створювала тінь. Від цього теж багато в чому залежить, чи буде школяр сидіти з рівною спиною.

Як вибирати рюкзак школяреві? Він може бути будь-яким, головне — щоб дитина носила його одночасно на двох плечах. Поширена проблема — носіння шкільного рюкзака на одному плечі, що часто призводить до викривлення хребта (сколіозу), оскільки в такому випадку перенагружена одна сторона спини. Вага рюкзака підбирається індивідуально, адже у дітей різні статура, зріст, тощо — батькам варто самим складати ранець таким чином, щоб дитині не було важко.

Чи потрібні заняття спортом? Обов’язково! Дитині потрібно багато рухатись — це може бути плавання, танці або будь-який інший вид фізичної активності, який буде підтримувати дитину в хорошій формі. При цьому важливо уникати надмірних фізичних навантажень. Вони повинні відповідати віку дитини.

А що можете сказати з приводу йоги? Дітям корисне будь-яке фізичне навантаження, яке підтримує загальну хорошу форму дитини. При цьому важливо, щоб заняття дитині подобалися — підберіть те, що їй до душі.

Як харчування впливає на розвиток хребта? Дитині потрібно повноцінно харчуватися. У її раціон обов’язково повинні входити кисломолочні продукти, м’ясо, риба — вони багаті фосфором і кальцієм для міцності кісток і правильного розвитку хребта.

На що ще звернути увагу? Батькам слід обмежувати час, який дитина проводить з телефоном, планшетом і іншими екранними пристроями і при цьому надовго застигає в одній позі — це може призводити не лише до сутулості, але й до розвитку порушень зору, появи головних болів тощо.

Як можна помітити, що у дитини порушена постава? Фігура дитини повинна бути симетричною. Коли батьки дивляться на дитину і бачать деяку асиметричність — наприклад, її лопатки знаходяться не на одному рівні, одне плече вище іншого або рівень талії «скособочився» — на ці моменти обов’язково потрібно звертати увагу. Це може бути ознакою розвитку деформації хребта.

Що робити в такому випадку? Якщо є підозри, що у дитини виникли порушення постави, не варто відкладати візит до фахівця — дитячого ортопеда-травматолога. Адже чим раніше виявити патологію, тим легше її виправити. Крім того, виявити порушення допоможуть також профілактичні огляди у ортопеда, які бажано проходити не рідше 1 раз на рік.

Які найпоширеніші деформації хребта? Сутула спина, кіфотична постава (кіфоз) — викривлення хребта в передньо-задній площині і сколіотична постава (сколіоз) — викривлення хребта вправо або вліво щодо його осі.

Які існують методи корекції постави? У дитини можуть розвинутися порушення постави через нерівномірне формування м’язового корсету. У цьому випадку допоможуть ЛФК, масажі, кінезіотерапія, коректори постави. Існують і інші види патології — коли порушення постави відбуваються на тлі вже існуючої деформації хребта. Тут потрібно вже інше лікування. Якщо розвинулися деформаціі хребта важких ступенів, і консервативне лікування вже не допомагає, іноді доводиться вдаватися навіть до оперативного втручання.

При порушеннях постави виникають якісь протипоказання, наприклад, на заняттях фізкультурою? Це залежить від виду деформації хребта. Бувають випадки, коли лікар виключає якісь конкретні види фізичних навантажень, наприклад, на хребет, зате при цьому рекомендує навантаження на інші частини тіла. Бережіть дітей і будьте уважні до їх здоров’я! Адже здоров’я хребта починається з дитинства!

Читайте також: Дисплазія тазостегнових суглобів: чому виникає і як лікувати

Вам також буде цікаво:

10 Лютого 2022
Що робити, якщо дитина захворіла на Covid-19?

Вже два роки тема коронавірусу лишається актуальною. Хворіють на нього, як дорослі, так і діти. Є багато інформації про вірус та його лікування, але лікарка-педіатриня Марія Крепак розповідає, чому важливо звернутися до лікаря при виявленні тривожних симптомів. Covid-19 – це респіраторний вірус і передається він  повітряно-крапельним шляхом при контакті з хворою людиною. Важливо розуміти, що […]

10 Січня 2022
Обов'язкові лабораторні дослідження дитини до року

Найчастіше дітям до року призначають загальний чи розгорнутий аналіз крові (залежно від показань), загальний аналіз сечі та визначення рівня глюкози у крові.

29 Грудня 2021
Атопічний дерматит

Як правило, атопічний дерматит з'являється у дітей у ранньому віці (найчастіше на третьому місяці життя), а у більш зрілому віці може затихати, але не завжди.

Акція для молодих батьків

Перша консультація педіатра для новонародженої дитини всього 200 грн.

Знижка 15% на консультацію одного з вузькопрофільних дитячих фахівців (невролога, ортопеда чи окуліста)

Спеціальна пропозиція діє протягом 3 місяців з дати виписки з пологового будинку.

KinderKlinik працює в обмеженому режимі

До послуг маленьких пацієнтів та їхніх батьків працюють 3 відділення:

Відділення по вул.  К. Бендукідзе, 2 тимчасово зачинене до подальшого повідомлення.

Відділення KinderKlinik працюють

У мережі клінік для дітей KinderKlinik 4 відділення:

 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — щодня 09:00-19:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — щодня крім середи 09:00-19:00
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — пн, ср, пт, сб  09:00-19:00
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — тимчасово зачинене
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.
Експрес-лабораторія

Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у відділенні на Позняках, Деміївській та Виноградарі:

 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • тимчасовий режим роботи лабораторії на Позняках - щодня 09:00-18:00
 • тимчасовий режим роботи лабораторії на Деміївській - щодня крім середи 09:00-18:00
 • тимчасовий режим роботи лабораторії на Виноградарі - пн, ср, пт та сб 09:00-18:00
Окремі входи і зони очікування
У всіх відділеннях KinderKlinik організовані окремі входи і окремі зони очікування для хворих, і для здорових дітей. Діти, які прийшли на плановий огляд або вакцинацію, не перетинаються з дітками, хворими на інфекційні хвороби. Діти не заражають один одного!
KinderKlinik в Instagram
[instagram-feed]

Записатися на прийом


KinderKlinik в Facebook