Працюємо 24/7
Виклик лікаря
Facebook Instagram Youtube

Як уберегти зір школяра?

4 Червня 2019

Оновлено: 13 Грудня 2021

Автор:Сабадаха Оксана Валеріївна

Короткозорість та інші порушення зору — поширена проблема серед людей різного віку, в тому числі і дітей. Що призводить до короткозорості? І чи можна захистити дитину від цієї та інших патологій зорової системи? Давайте розбиратися разом з дитячим лікарем-офтальмологом KinderKlinik Оксаною Сабадахою.

Олено Володимирівно, чому в останні десятиліття у всьому світі так гостро постала проблема зниження зору у дітей і підлітків?

– Наші очі зберігають таку ж структуру, як і тисячу років тому. Наш зоровий апарат, як і раніше, більше пристосований для роботи на далеких дистанціях, ніж на близьких відстанях. Людському оку більш комфортно «полювати на мамонта», ніж годинами «зависати в смартфоні». І якщо ми порушуємо закони природи, то потім розплачуємося за це короткозорістю і іншими порушеннями зору. Ось чому кажуть, що короткозорість (міопія) — це хвороба цивілізації. У країнах з високим рівнем комп’ютеризації (наприклад, в Японії і Південній Кореї) рівень короткозорості серед дорослого населення досягає 60%. Звичайно, генетичний фактор теж відіграє важливу роль. Раніше вважалося, що короткозорість розвивається переважно в дитячому та підлітковому віці. Однак зараз дебют міопії у людей старших вікових категорій став звичним явищем просто тому, що ми почали інтенсивно користуватися смартфонами, планшетами та іншими гаджетами.

Чому зір школярів під загрозою?

– Проблема в тому, що зараз у дітей дуже високий рівень зорових навантажень, як в школі, так і вдома.

Електронні підручники В останні роки спостерігається тенденція, коли весь навчальний матеріал подається в електронному вигляді: підручники замінили планшети, а замість звичайних дошок в школах використовуються мультимедійні екрани. Навчальний планшет використовується дітьми також в якості ігрового. В результаті діти отримують великі зорові навантаження на близькій дистанції.

Смартфони Крім того, діти все частіше обирають користування мобільними телефонами, які дають значне зорове навантаження і несуть найбільшу небезпеку. Щоб розглянути маленьку картинку на екрані, дитині доводиться максимально напружувати акомодаційні резерви очей. Діти зараз практично «не вибираються» зі своїх телефонів, «зависаючи» в них всюди: в машині, в метро тощо. Умови тряски в транспорті лише посилюють шкідливий вплив гаджетів на очі.

Брак фізичної активності Раніше діти проводили вільний час, граючи у дворах в рухливі ігри, відвідували різноманітні спортивні секції. Зараз навряд чи вам вдасться знайти дворову футбольну команду або дівчат, що стрибають через резиночку до пізнього вечора. Та й самі батьки віддають перевагу вивченню дітьми мов, малюванню, рукоділлю, що саме по собі дає не менше зорове навантаження, ніж навчання.

Нічні пильнування Серед дітей, особливо старшокласників, нерідкі засиджування над «домашкою» до глибокої ночі. А навчання в темний час доби супроводжується посиленим навантаженням на очі, і чимала «заслуга» в цьому поганого освітлення. Або другий варіант «нічних пильнувань» у дітей — з телефоном під ковдрою. Таке трапляється дедалі частіше і частіше.

А що можна сказати про комп’ютери?

– Комп’ютери з великими сучасними моніторами однозначно мають менший негативний вплив на очі. Великі розміри монітора і велика дистанція до очей — все це знижує навантаження на зір. Просто якщо 5-10 років тому діти переважно сиділи в комп’ютерах, то зараз вони в основному «зависають» в смартфонах.

Як же з цим усім боротися?

– Жорстко домовляйтеся з дітьми про те, що телефон існує для зв’язку з батьками, а використання його в інших цілях має бути строго обгрунтовано і дозовано за часом.

Який час, проведений «в смартфоні», є безпечним для очей дитини?

– 15-20 хвилин в день — для старшокласників, і не більше 5-10 хвилин — для дітей молодших класів. Дітям старшого віку бажано користуватися комп’ютерами або планшетами з великими екранами, які дають менше навантаження на зір. А для дітей молодших класів взагалі не допускається засиджування в гаджетах.

Комп’ютери теж треба «дозувати»?

– Звичайно. Для старшокласників — не більше 1,5 години в день, для дітей молодших класів — до півгодини.

Що ще допоможе захистити зір дитини?

– Дітей треба привчати вести активний спосіб життя, щоб у дитини було природне бажання і потреба в рухливих іграх на свіжому повітрі, в заняттях спортом. Особливо корисні для профілактики порушень зору ігрові види спорту (волейбол, гандбол, баскетбол, великий і настільний теніс та ін.). У баскетболістів і тенісистів проблем із зором практично буває. Під час занять ігровими видами спорту відбувається постійне перемикання очей на близьку і далеку дистанцію, що автоматично тренує внутрішні м’язи очей і створює необхідні умови для активного протистояння інтенсивним зоровим навантаженням. Взагалі, будь-який спорт корисний хоча б тому, що в цей час дитина не «висить» в телефоні.

А якщо є генетична схильність?

– Якщо у батьків діагностовано короткозорість, з високою часткою ймовірності можна очікувати, що і у дитини розвинеться така проблема. Тому для таких дітей всі перераховані вище методи профілактики особливо актуальні. І оскільки діти зазвичай не скаржаться на проблеми із зором, їх потрібно регулярно обстежувати у лікаря-офтальмолога, щоб виявити порушення на ранній стадії, вчасно вжити необхідних заходів і пригальмувати розвиток короткозорості.

Чи можна якось вплинути на зір за допомогою харчування?

– Повноцінне харчування дитини відіграє важливу роль у зміцненні зору. І не потрібно зациклюватися на моркві і чорниці. Горіхи, морська риба, зелені овочі та фрукти, цитрусові, всі види ягід — такий раціон сприяє здоровому повноцінному харчуванню всіх тканин організму, в тому числі очей, що є основою для активної і стабільної роботи зорової системи. Але харчування — не панацея, а всього лише допоміжний фактор.

Як часто потрібні огляди офтальмолога?

– В кожному окремому випадку це вирішується індивідуально в процесі обстеження дитини. Однак, навіть якщо у вашого малюка немає проблем із зором, починаючи з 4-5-річного віку, необхідно кожен рік приходити на огляд до дитячого офтальмолога і перевіряти гостроту зору. Якщо виявлені які-небудь порушення, то офтальмолог скоригує графік відвідувань в індивідуальному порядку. І будьте здорові!

Читайте також: Як розвивається зір дитини

Вам також буде цікаво:

29 Серпня 2024
Атопічний дерматит

Як правило, атопічний дерматит з'являється у дітей у ранньому віці (найчастіше на третьому місяці життя), а у більш зрілому віці може затихати, але не завжди.

6 Липня 2023
Лікувальна фізкультура (ЛФК) для дітей

Дитяча лікувальна фізкультура – це комплекс фізіотерапевтичних та інших методик, яка включає різні види фізичних вправ, спрямованих на усунення симптомів різних захворювань, укріплення організму та профілактику виникнення порушень здоров’я. Фахівці з масажу, реабілітологи мережі KinderKlinik проводять заняття для дітей та підлітків, програми яких складені з урахуванням індивідуальних особливостей організму кожного пацієнта. Особливо корисною лікувальна фізкультура […]

5 Липня 2023
🧠 Визначення рівня інтелектуального розвитку дитини за Векслером

Тест Векслера – це сучасний спосіб дослідження інтелекту дитини, що дозволяє визначити, де саме дитина відстає у розвитку. Таким чином, батьки дізнаються про патології та недоліки, які потрібно виправити. Дитячі психологи KinderKlinik можуть комбінувати тест з іншими методиками, виявляючи неврологічні та психологічні захворювання, та спрямовувати дитину дощ суміжних фахівців. 👉 Показання для проведення тесту Векслера: […]

Центр психології, нейрокорекції та логопедії для дітей
  • консультації нейропсихолога, практичного психолога, невролога, психіатра
  • корекційні заняття з логопедом
  • ведення дітей з РАС, мовними порушеннями, розладами харчової поведінки та ін.
  • кризове консультування дорослих
Акція для молодих батьків

Перша консультація педіатра для новонародженої дитини всього 200 грн.

Знижка 15% на консультацію одного з вузькопрофільних дитячих фахівців (невролога, ортопеда чи окуліста)

Спеціальна пропозиція діє протягом 3 місяців з дати виписки з пологового будинку.

Відділення KinderKlinik працюють

У мережі клінік для дітей KinderKlinik 4 відділення:

  • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — пн-сб 09:00-20:00, нд 09:00-19:00
  • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 —пн-сб 09:00-20:00, нд 09:00-19:00
  • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — пн-сб 09:00-20:00, нд 09:00-19:00
  • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — вт-сб 09:00-19:00
  • 20 медичних напрямків
  • понад 75 досвідчених лікарів
  • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.
Експрес-лабораторія

Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у відділенні на Позняках, Деміївській, Виноградарі та Печерську:

  • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
  • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
  • режим роботи лабораторії на Позняках - щодня 09:00-18:00
  • режим роботи лабораторії на Деміївській - щодня  09:00-18:00
  • режим роботи лабораторії на Виноградарі - щодня 09:00-18:00
  • режим роботи лабораторії на Печерську - вт-сб 09:00-18:00
KinderKlinik в Instagram
[instagram-feed]

Записатися на прийом


KinderKlinik в Facebook