иконка 0800 30 75 75
Працюємо 24/7
Виклик лікаря иконка Особистий кабінет

Як захистити дитину від побутових травм

15 Лютого 2021

Оновлено: 10 Вересня 2023

Автор:Насібян Татевік Седраківна

Всі діти по своїй натурі — дослідники. Завдання дорослих — наглядати за дітьми, щоб пізнання світу відбувалося безпечно і не закінчилося в травмпункті. Давайте розбиратися, як звести до мінімуму ймовірність, частоту і тяжкість дитячих травм.

Основні види дитячих травм у побуті

Побутові травми, що вимагають відвідування лікарні, найчастіше зустрічаються у дітей у віці від 1 до 2 років. При цьому рівень травматизму в міру дорослішання дитини знижується. Найбільш поширені побутові травми маленьких дітей — це падіння, отруєння, опіки, утоплення, утиск пальців. 70% побутових травм пов’язані з халатністю дорослих і могли бути попереджені. Діти п’ють побутову хімію, їдять бабусині й мамині таблетки, тягнуть за звисаючі шнури і краї скатертин і перекидають на себе предмети, що знаходяться на іншому кінці шнура (праска, фен тощо) або ті, що стоять на скатертині (в тому числі, чашки з окропом), ковтають магнітні кульки від «невинного» неокуба, монети, кнопки, із задоволенням пробують котячий і собачий корм, «лагодять» розетки шпильками, стрибають з шаф із парасолею-«парашутом», дотягуються до всіх ріжучих предметів і постійно падають: з вікон, зі сходів, в дірку між ліжком і шафою, просто на рівному місці… Діти неймовірно винахідливі, мають суперздібності зникати з поля зору за мить, відкривають практично будь-які «дитячі замки» і, головне, вони хочуть допомагати: нарізати овочі, перемішати суп, принести табуретку, закрити двері, запустити прання. Чим молодша дитина, тим гірше у неї координація і окомір! Втім, це не завадить залізти в холодильник і замкнутися там, розібрати іграшку, витягнути з неї батарейку і проковтнути, запивши рідиною для зняття лаку…

Як знизити ризик побутових травм?

  • не залишайте дитину саму. Чим молодша дитина, тим менше часу вона може бути наодинці сама з собою
  • подбайте про хороше освітлення будинку
  • уникайте специфічних конструкцій підлоги, високих порогів
  • не забувайте про дитячі замки
  • розташуйте всю побутову техніку високо. Дуже високо. І поруч не повинно бути предметів, за допомогою яких дитина зможе дотягнутися до побутової техніки
  • не зберігайте побутову хімію в ємностях з-під напоїв або харчових продуктів
  • завжди прибирайте під замок (нормальний, не дитячий) побутову хімію. Навіть якщо ви перете кожен день, алгоритм однаковий: відімкнули шафу, дістали кондиціонер для білизни і пральний порошок, налили/насипали в машинку, прибрали назад під замок. А не «коли допереться», не «на секунду вийду-вимкну суп, потім приберу», а одразу ж.
  • домашню аптечку зберігайте під аналогічним замком. Не дозволяйте дитині самій наливати собі ліки чи приймати таблетки.
  • не залишайте в зоні досяжності магнітні іграшки і взагалі дрібні предмети. А зона досяжності — це майже всюди.
  • не залишайте чашку або тарілку з окропом
  • завжди вимикайте вогонь на плиті і прибирайте гарячу праску.

Намагайтеся не залишати малюків без нагляду Ризик травм у дітей підвищується, якщо ви маєте справу з більш, ніж однією дитиною. Адже за всіма одразу встежити дуже складно.

Мінімізуйте ризики в побуті

Витратьте час на те, щоб створити безпечне житло для своєї дитини, шукайте потенційну небезпеку і намагайтеся усунути можливі ризики. Пам’ятайте, що дитина зазвичай десь на метр вас нижче. Подивіться на квартиру з висоти її зросту. Подбайте про безпечне місце для дитячих ігор, де ви можете спокійно залишити малюків, не переживаючи, що з ними щось трапиться, поки ви займаєтеся чимось іншим. Щоб дитина не дісталась до небезпечних предметів і місць, використовуйте різні бар’єри, наприклад, на шафи і шухляди встановіть спеціальні замки, облаштуйте кронштейни для запобігання перекидання меблів, на розетки — заглушки, на вікна — надійні засувки. Зробіть перестановку меблів та інших предметів в будинку так, щоб поліпшити маршрути руху і знизити ризики травм.

Читайте також: Струс мозку у дітей: ознаки і як допомогти

Кухня

Найпоширеніші травми на кухні — отруєння, падіння або опіки від гарячої їжі, води або інших рідин. Постарайтеся, щоб діти не перебували на кухні, поки ви готуєте їсти — це допоможе уникнути травм. Якщо дитина старша, поговоріть з нею про можливі небезпеки на кухні і встановіть заборони для дітей.

Що ще допоможе підвищити безпеку для дітей на кухні?

– захисна кришка на духовці або плиті — щоб уникнути опіків – замки або запобіжні засувки на шафах, в яких зберігаються небезпечні предмети (ножі, миючі засоби для миття посуду тощо).

Ванна кімната

Мабуть, це найнебезпечніша кімната для дітей через високі ризики опіку дитини гарячою водою й утоплення. Також тут часто трапляються травми через падіння дитини, адже у ванній є і вода, і слизькі поверхні. У ванній кімнаті завжди тримайте дитину на відстані витягнутої руки. Не залишайте її ані на хвилину. Якщо у вас встановлений водонагрівач, переконайтеся, що температура гарячої води не перевищує +50 °C — це допоможе вберегти дітей від опіків. Покладіть на підлогу протислизькі килимки, щоб діти не падали у ванній. Тримайте двері у ванну кімнату закритою або встановіть захисні ворота в дверному отворі, щоб запобігти неконтрольованому доступу дитини. Перевіряйте температуру води перед тим, як покласти малюка в ванну; використовуйте для цього термометр (комфортна температура для дитини становить 37-38ºC). Переконайтеся, що крани гарячої води щільно закриті перед тим, як покласти дитину в ванну. Зберігайте побутову хімію в закритій шафі в недоступному для дітей місці.

Вікна

Вони представляють високу небезпеку для дітей. Щоб запобігти випаданню дитини з вікна: – тримайте вікна закритими і замкненими, якщо поруч діти. Або фіксуйте спеціальними засувками вікно, відкрите на провітрювання, – не розраховуйте на москітні сітки — вони не зможуть запобігти випаданню дитини з вікна, – встановлюйте меблі далеко від вікон, щоб діти не могли залізти на них і відкрити вікно.

Спальня

Подбайте про безпечний сон немовляти (до 1 року) — укладайте його спати у власне ліжечко. Там не повинно бути ніяких ковдр, бамперів або подушок. В іншому випадку підвищується ризик СРДС (синдрому раптової дитячої смерті). Ймовірність СРДС і нещасних випадків уві сні підвищується і під час спільного сну малюка з батьками. Ось чому дитині слід спати окремо.

Дитяча кімната

Облаштуйте дітям безпечний ігровий простір. Зберігайте дитячі іграшки в коробці з отворами, щоб уникнути задухи, якщо дитина раптом вирішить забратися всередину. Встановіть на двері захисні ковпачки і обмежувачі, щоб запобігти травмам пальців дитини. Будьте особливо обережні з пультом дистанційного керування і іншими пристроями з батарейками. Якщо дитина раптом проковтне батарейку, це може призвести до серйозних травм або навіть смерті! Намагайтеся не залишати дитину без нагляду! І будьте здорові!

Вам також буде цікаво:

6 Липня 2023
Лікувальна фізкультура (ЛФК) для дітей

Дитяча лікувальна фізкультура – це комплекс фізіотерапевтичних та інших методик, яка включає різні види фізичних вправ, спрямованих на усунення симптомів різних захворювань, укріплення організму та профілактику виникнення порушень здоров’я. Фахівці з масажу, реабілітологи мережі KinderKlinik проводять заняття для дітей та підлітків, програми яких складені з урахуванням індивідуальних особливостей організму кожного пацієнта. Особливо корисною лікувальна фізкультура […]

5 Липня 2023
🧠 Визначення рівня інтелектуального розвитку дитини за Векслером

Тест Векслера – це сучасний спосіб дослідження інтелекту дитини, який дає змогу визначити, де саме дитина відстає у розвитку. Таким чином батьки дізнаються про патології та недоліки, які потрібно виправити. Дитячі психологи мережі KinderKlinik можуть комбінувати тест із іншими методиками, виявляючи неврологічні та психологічні захворювання, та направляти дитину до суміжних фахівців.   👉 Показання для […]

21 Червня 2023
Репеленти для дітей: як використовувати

Цьогоріч літу властива більша присутність комарів та мошок, тож актуальним для захисту дітей від них є використання репелентів. Зверніть увагу! Зазвичай репеленти можна наносити на дитячу шкіру починаючи з 2 років. Застосування засобів проти комах у більш ранньому віці потрібно обговорити зі своїм лікарем-педіатром. Чому так? Шкіра дитини за своїми властивостями та будовою відрізняється від […]

Акція для молодих батьків

Перша консультація педіатра для новонародженої дитини всього 200 грн.

Знижка 15% на консультацію одного з вузькопрофільних дитячих фахівців (невролога, ортопеда чи окуліста)

Спеціальна пропозиція діє протягом 3 місяців з дати виписки з пологового будинку.

KinderKlinik працює в обмеженому режимі

До послуг маленьких пацієнтів та їхніх батьків працюють відділення:

Відділення KinderKlinik працюють

У мережі клінік для дітей KinderKlinik 4 відділення:

  • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — щодня 09:00-19:00
  • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — щодня 09:00-19:00
  • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — щодня крім нд  09:00-19:00
  • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — вт, чт, сб 09:00-19:00
  • 20 медичних напрямків
  • понад 75 досвідчених лікарів
  • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.
Експрес-лабораторія

Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у відділенні на Позняках, Деміївській, Виноградарі та Печерську:

  • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
  • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
  • режим роботи лабораторії на Позняках - щодня 09:00-18:00
  • режим роботи лабораторії на Деміївській - щодня  09:00-18:00
  • режим роботи лабораторії на Виноградарі - щодня крім нд 09:00-18:00
  • режим роботи лабораторії на Печерську - вт, чт, сб 09:00-18:00
Окремі входи і зони очікування
У всіх відділеннях KinderKlinik організовані окремі входи і окремі зони очікування для хворих, і для здорових дітей. Діти, які прийшли на плановий огляд або вакцинацію, не перетинаються з дітками, хворими на інфекційні хвороби. Діти не заражають один одного!
KinderKlinik в Instagram
[instagram-feed]

Записатися на прийом


KinderKlinik в Facebook