Всі діти по своїй натурі — дослідники. Завдання дорослих — наглядати за дітьми, щоб пізнання світу відбувалося безпечно і не закінчилося в травмпункті. Давайте розбиратися, як звести до мінімуму ймовірність, частоту і тяжкість дитячих травм.
Основні види дитячих травм у побуті
Побутові травми, що вимагають відвідування лікарні, найчастіше зустрічаються у дітей у віці від 1 до 2 років. При цьому рівень травматизму в міру дорослішання дитини знижується. Найбільш поширені побутові травми маленьких дітей — це падіння, отруєння, опіки, утоплення, утиск пальців. 70% побутових травм пов’язані з халатністю дорослих і могли бути попереджені. Діти п’ють побутову хімію, їдять бабусині й мамині таблетки, тягнуть за звисаючі шнури і краї скатертин і перекидають на себе предмети, що знаходяться на іншому кінці шнура (праска, фен тощо) або ті, що стоять на скатертині (в тому числі, чашки з окропом), ковтають магнітні кульки від «невинного» неокуба, монети, кнопки, із задоволенням пробують котячий і собачий корм, «лагодять» розетки шпильками, стрибають з шаф із парасолею-«парашутом», дотягуються до всіх ріжучих предметів і постійно падають: з вікон, зі сходів, в дірку між ліжком і шафою, просто на рівному місці… Діти неймовірно винахідливі, мають суперздібності зникати з поля зору за мить, відкривають практично будь-які «дитячі замки» і, головне, вони хочуть допомагати: нарізати овочі, перемішати суп, принести табуретку, закрити двері, запустити прання. Чим молодша дитина, тим гірше у неї координація і окомір! Втім, це не завадить залізти в холодильник і замкнутися там, розібрати іграшку, витягнути з неї батарейку і проковтнути, запивши рідиною для зняття лаку…
Як знизити ризик побутових травм?
- не залишайте дитину саму. Чим молодша дитина, тим менше часу вона може бути наодинці сама з собою
- подбайте про хороше освітлення будинку
- уникайте специфічних конструкцій підлоги, високих порогів
- не забувайте про дитячі замки
- розташуйте всю побутову техніку високо. Дуже високо. І поруч не повинно бути предметів, за допомогою яких дитина зможе дотягнутися до побутової техніки
- не зберігайте побутову хімію в ємностях з-під напоїв або харчових продуктів
- завжди прибирайте під замок (нормальний, не дитячий) побутову хімію. Навіть якщо ви перете кожен день, алгоритм однаковий: відімкнули шафу, дістали кондиціонер для білизни і пральний порошок, налили/насипали в машинку, прибрали назад під замок. А не «коли допереться», не «на секунду вийду-вимкну суп, потім приберу», а одразу ж.
- домашню аптечку зберігайте під аналогічним замком. Не дозволяйте дитині самій наливати собі ліки чи приймати таблетки.
- не залишайте в зоні досяжності магнітні іграшки і взагалі дрібні предмети. А зона досяжності — це майже всюди.
- не залишайте чашку або тарілку з окропом
- завжди вимикайте вогонь на плиті і прибирайте гарячу праску.
Намагайтеся не залишати малюків без нагляду Ризик травм у дітей підвищується, якщо ви маєте справу з більш, ніж однією дитиною. Адже за всіма одразу встежити дуже складно.
Мінімізуйте ризики в побуті
Витратьте час на те, щоб створити безпечне житло для своєї дитини, шукайте потенційну небезпеку і намагайтеся усунути можливі ризики. Пам’ятайте, що дитина зазвичай десь на метр вас нижче. Подивіться на квартиру з висоти її зросту. Подбайте про безпечне місце для дитячих ігор, де ви можете спокійно залишити малюків, не переживаючи, що з ними щось трапиться, поки ви займаєтеся чимось іншим. Щоб дитина не дісталась до небезпечних предметів і місць, використовуйте різні бар’єри, наприклад, на шафи і шухляди встановіть спеціальні замки, облаштуйте кронштейни для запобігання перекидання меблів, на розетки — заглушки, на вікна — надійні засувки. Зробіть перестановку меблів та інших предметів в будинку так, щоб поліпшити маршрути руху і знизити ризики травм.
Читайте також: Струс мозку у дітей: ознаки і як допомогти
Кухня
Найпоширеніші травми на кухні — отруєння, падіння або опіки від гарячої їжі, води або інших рідин. Постарайтеся, щоб діти не перебували на кухні, поки ви готуєте їсти — це допоможе уникнути травм. Якщо дитина старша, поговоріть з нею про можливі небезпеки на кухні і встановіть заборони для дітей.
Що ще допоможе підвищити безпеку для дітей на кухні?
– захисна кришка на духовці або плиті — щоб уникнути опіків – замки або запобіжні засувки на шафах, в яких зберігаються небезпечні предмети (ножі, миючі засоби для миття посуду тощо).
Ванна кімната
Мабуть, це найнебезпечніша кімната для дітей через високі ризики опіку дитини гарячою водою й утоплення. Також тут часто трапляються травми через падіння дитини, адже у ванній є і вода, і слизькі поверхні. У ванній кімнаті завжди тримайте дитину на відстані витягнутої руки. Не залишайте її ані на хвилину. Якщо у вас встановлений водонагрівач, переконайтеся, що температура гарячої води не перевищує +50 °C — це допоможе вберегти дітей від опіків. Покладіть на підлогу протислизькі килимки, щоб діти не падали у ванній. Тримайте двері у ванну кімнату закритою або встановіть захисні ворота в дверному отворі, щоб запобігти неконтрольованому доступу дитини. Перевіряйте температуру води перед тим, як покласти малюка в ванну; використовуйте для цього термометр (комфортна температура для дитини становить 37-38ºC). Переконайтеся, що крани гарячої води щільно закриті перед тим, як покласти дитину в ванну. Зберігайте побутову хімію в закритій шафі в недоступному для дітей місці.
Вікна
Вони представляють високу небезпеку для дітей. Щоб запобігти випаданню дитини з вікна: – тримайте вікна закритими і замкненими, якщо поруч діти. Або фіксуйте спеціальними засувками вікно, відкрите на провітрювання, – не розраховуйте на москітні сітки — вони не зможуть запобігти випаданню дитини з вікна, – встановлюйте меблі далеко від вікон, щоб діти не могли залізти на них і відкрити вікно.
Спальня
Подбайте про безпечний сон немовляти (до 1 року) — укладайте його спати у власне ліжечко. Там не повинно бути ніяких ковдр, бамперів або подушок. В іншому випадку підвищується ризик СРДС (синдрому раптової дитячої смерті). Ймовірність СРДС і нещасних випадків уві сні підвищується і під час спільного сну малюка з батьками. Ось чому дитині слід спати окремо.
Дитяча кімната
Облаштуйте дітям безпечний ігровий простір. Зберігайте дитячі іграшки в коробці з отворами, щоб уникнути задухи, якщо дитина раптом вирішить забратися всередину. Встановіть на двері захисні ковпачки і обмежувачі, щоб запобігти травмам пальців дитини. Будьте особливо обережні з пультом дистанційного керування і іншими пристроями з батарейками. Якщо дитина раптом проковтне батарейку, це може призвести до серйозних травм або навіть смерті! Намагайтеся не залишати дитину без нагляду! І будьте здорові!
Ваш відгук