Ми живемо в дуже цікавий час і маємо можливість, за бажанням, зробити будь-яке обстеження, іноді не особливо розбираючись, необхідно воно чи ні, чи просто «про всяк випадок». Обстеження «про всяк випадок» взагалі дуже популярний напрям. Сьогодні разом з дитячим лікарем-неврологом KinderKlinik Людмилою Шупрудько розглянемо таке обстеження, як нейросонографія (НСГ) або більш популярна назва — УЗД голови.
Оксана Вадимівна, що ж таке «нейросонографія»?
Нейросонографія — це метод дослідження головного мозку за допомогою ультразвуку. Це та ж ультразвукова діагностика, але приставка «нейро» говорить про те, що за допомогою ультразвуку досліджується саме мозок. Нейросонографія відноситься до сімейства ехоенцефалографії, а саме до B-режиму. Оскільки ультразвукові хвилі погано проникають або не зовсім проникають через кістки, метод застосовується переважно до дітей, коли в черепі ще є роднички, які добре пропускають випромінювання.
Наскільки таке дослідження для малюка є безпечним?
Нейросонографія головного мозку новонароджених малюків має переваги перед іншими методами дослідження органу. На відміну від комп’ютерної томографії, що працює на основі рентгенологічного випромінювання, нейросонографія не завдає шкоди організму: коливальні хвилі з частотою 10 МГц безпечні для малюка. «Безпечно для малюка» — це чудове словосполучення і дуже приємне, адже так хочеться зробити життя дитини максимально безпечним. А якщо НСГ — це безпечно для дитини, то чому б її не робити на всякий випадок? Так думає більшість батьків, та й деякі лікарі теж. Однак насправді нейросонографія — це перш за все обстеження, необхідне для невролога з метою підтвердження або виключення ряду станів, але ніяк не обстеження «про всяк випадок».
У яких же випадках невролог може направити малюка на НСГ після огляду?
- скарги на блювоту або рясні зригування протягом дня, які ведуть до втрати/зупинки/мінімального набору ваги;
- дитина неспокійна протягом всього дня і заспокоюється лише у вертикальному положенні;
- вибухаючий або помітно пульсуючий родничок;
- сильно виражений гіпертонус (виражене перенапруження м’язів);
- дитина постійно вигинається дугою, коли лежить;
- передчасно народжені діти, які перебувають під наглядом;
- малюки, які перенесли асфіксію;
- затримка розвитку.
Ось такі рекомендації фахівця — враховуйте їх, коли наступного разу зберетеся робити своїй дитині НСГ просто так, «про всяк випадок». І будьте здорові!
Читайте також: Затримка мовного розвитку: як її виявити?
Ваш відгук