Працюємо 24/7
Виклик лікаря
Facebook Instagram Youtube

Загальний аналіз сечі у дітей: що показує, що є норма і де краще здати?

26 Вересня 2019

Оновлено: 14 Лютого 2022

Мами дітей, починаючи з самого їх народження, пильно стежать за всіма проявами малюків, зокрема: попісяв? Скільки? Як часто? Який колір сечі? Тощо. І відразу починають переживати, якщо малюк вчасно не наповнив памперс, або, навпаки, проситься пісяти занадто часто. Мами переживають не дарма. Адже це один з важливих показників здоров’я дитини. Ось уже кілька століть як для дітей, так і для дорослих аналіз сечі — один з найпростіших і при цьому найбільш інформативних методів діагностики загального стану організму і цілого ряду захворювань, в тому числі. Що ж показує загальний аналіз сечі у дітей, які норми його показників і де краще проходити це обстеження? Дізнайтеся з нашої статті.

Що показує загальний аналіз сечі?

Сеча — це один з основних продуктів життєдіяльності людини. Вона, як нескладно здогадатися, майже на 100% складається з води. Разом з надлишками води з організму виводяться продукти розпаду, гормони, токсини та інші речовини. Саме тому аналіз сечі настільки інформативний.

Які захворювання допомагає виявити загальний аналіз сечі?

Це дослідження призначається при підозрі на різноманітні захворювання, в першу чергу — при хворобах нирок і сечостатевої системи, а також з профілактичною метою і для контролю ефективності лікування. За допомогою цього обстеження можна діагностувати хвороби нирок, сечового міхура, печінки, виявити порушення в роботі передміхурової залози, пухлини, пієлонефрити і ще ряд патологій на ранніх стадіях, коли клінічні прояви захворювання ще відсутні.

Записатись та здати аналіз

Записатися

Як підготуватися до здачі аналізу?

На склад сечі впливає безліч факторів — що ми їмо, п’ємо, стреси, фізичні навантаження, прийом ліків та ін. Ось чому до обстеження треба готуватися — за день до аналізу не давайте дитині продукти, які змінюють колір сечі (яскраві овочі, фрукти, копченості , солодощі і маринади). Відмовтеся від кави, вітамінів і біодобавок. Постарайтеся виключити для дитини фізичні навантаження, баню і сауну.

Як правильно зібрати сечу для аналізу?

Використовуйте ранкову сечу. Спочатку малюка потрібно підмити і витерти сухим рушником. Якщо цього не зробити, в сечі може виявитися підвищений вміст еритроцитів і лейкоцитів. Зберіть сечу в чистий пластиковий контейнер або банку, краще використовувати одноразовий контейнер. При зборі сечі у немовлят використовуйте спеціальні пластикові сечозбірники (бувають як для хлопчиків, так і для дівчаток).

Показники аналізу: які норми?

Обсяг. Нормальний об’єм сечі – 100-300 мл.

Колір. У нормі – солом’яно-жовтий.

Запах. Якщо сеча набуває якогось специфічного запаху, це може бути ознакою різних патологій. Так, при запальних процесах в сечостатевій системі сеча набуває характерного аміачного запаху, а при цукровому діабеті — запаху ацетону.

Пінявість. У нормі піна при збовтуванні майже відсутня.

Прозорість. Сеча повинна бути прозорою.

Білок — в нормі відсутній.

Цукру в сечі також бути не повинно.

Білірубін в сечі здорової дитини відсутній.

Кетонові тіла — бути не повинно.  

Загальний аналіз сечі: мікроскопічні дослідження

Еритроцити в сечі у дітей

Еритроцити – це червоні кров’яні тільця, які містять гемоглобін. Вони виконують важливу функцію, насичуючи кров киснем, але в сечі повинні бути присутніми в дуже малій кількості. Наявність еритроцитів у сечі можна помітити візуально – вона набуває рожевого або бурого кольору. Така зміна має спричинити стурбованість батьків.

Підвищена наявність еритроцитів у сечі називається гематурією.

Вона буває кількох видів:

 • без проявів;
 • із клінічними симптомами;
 • видима на око;
 • не видима на око;
 • мікрогематурія з протеїнурією.

Еритроцити у сечі: яка норма?

У здорової дитини в нормі не повинно бути еритроцитів у сечі зовсім або не більше двох у полі зору. У новонароджених дітей протягом першого місяця життя рівень еритроцитів може підвищуватись до 4 у полі зору і це вважається нормою через незрілість мембрани ниркових клубочків.

Що означає збільшення еритроцитів?

Якщо у дитини виявилися еритроцити в сечі, це говорить про можливе запалення органів сечовивідної системи або нирок. При цьому незначне підвищення може спостерігатися під впливом фізіологічних чинників. Викликати підвищення цих елементів можуть також фізичні навантаження, удар у пахвинній ділянці. Якщо ніяких патологій немає, підвищення еритроцитів в сечі після занять спорту не повинно викликати занепокоєння.

Причини підвищення еритроцитів

Підвищена кількість кров’яних тілець у сечі може виникати через низку захворювань.

У дітей вони можуть бути такими:

 • вовчак;
 • сечокам’яна хвороба;
 • пухлини малого тазу, урогенітального тракту;
 • уретрит;
 • коагулопатія;
 • пієлонефрит;
 • запалення сечового міхура;
 • туберкульозне ураження нирок;
 • гломерулонефрит.

Діагноз та причину підвищення еритроцитів встановлює лікар, виходячи з результатів аналізів, збору анамнезу та результатів додаткової діагностики.

Лейкоцити в сечі у дитини

Лейкоцити – це білі кров’яні тільця та важливі захисні клітини. Підвищення лейкоцитів у сечі називають лейкоцитурією.

Лейкоцити у сечі: яка норма?

У здорової людини показник лейкоцитів у сечі має бути 0 або наближене до нього значення.

Вік

Поодинокі лейкоцити (виявляються фахівцем у полі зору), од.

Дівчатка (від народження до 18 років)

від 0 до 7

Хлопчики (від народження до 18 років)

від 0 до 5-7

Причини підвищених лейкоцитів

Лейкоцитурія може бути викликана низкою процесів в організмі:

 • гнійні процеси;
 • гострі інфекції;
 • алергічні реакції;
 • інтоксикація організму;
 • хронічне захворювання;
 • сепсис.

Підвищена кількість лейкоцитів не завжди говорить про патологічний процес. Вони можуть також підвищуватися після високих фізичних навантаженнях, в результаті переохолодження або, навпаки, підвищенні температури тіла. 

Циліндри – бути не повинно.

Бактерії в сечі здорової дитини відсутні. Наявність бактерій – явна ознака інфекції сечовивідних шляхів.

Гриби – бути не повинно.

Як інтерпретувати результати аналізу?

Відхилення від норми одного і того ж параметра може свідчити про різні патології, і один лише аналіз сечі не може дати відповідь на питання, яке захворювання у дитини. Тому якщо показники відрізняються від норми, необхідно проконсультуватися з лікарем. Щоб уточнити діагноз, лікар може направити дитину на консультацію до уролога, гінеколога та інших вузькопрофільних спеціалістів, а також на додаткові обстеження.

Де можна здати аналіз? Ми, в експрес-лабораторії KinderKlinik, виконуємо загальний аналіз сечі дітям будь-якого віку. Результат аналізу буде готовий до 18:00 в той же день, або з позначкою cito — протягом двох годин.

Звертайтеся!

Переваги здачі аналізів в KinderKlinik:

 • висока точність і достовірність результатів аналізів, отримана на сучасному лабораторному обладнанні;
 • експрес-лабораторія є у всіх відділеннях KinderKlinik – аналізи можна здати з 8.00 до 18.00, а у відділенні на вул. Деміївській, 16 та Вишгородській, 45/2 — цілодобово;
 • швидко: результати аналізів будуть готові максимально оперативно, особливо ті, які з позначкою Cito.

Уточнити подробиці і записатися на прийом можна за телефонами:

0800 30 75 75

096 390 75 75

044 390 75 75

Читайте також: Аналіз сечі по Нечипоренко у дітей: переваги, що показує і де краще здати

Вам також буде цікаво:

6 Липня 2023
Лікувальна фізкультура (ЛФК) для дітей

Дитяча лікувальна фізкультура – це комплекс фізіотерапевтичних та інших методик, яка включає різні види фізичних вправ, спрямованих на усунення симптомів різних захворювань, укріплення організму та профілактику виникнення порушень здоров’я. Фахівці з масажу, реабілітологи мережі KinderKlinik проводять заняття для дітей та підлітків, програми яких складені з урахуванням індивідуальних особливостей організму кожного пацієнта. Особливо корисною лікувальна фізкультура […]

5 Липня 2023
🧠 Визначення рівня інтелектуального розвитку дитини за Векслером

Тест Векслера – це сучасний спосіб дослідження інтелекту дитини, що дозволяє визначити, де саме дитина відстає у розвитку. Таким чином, батьки дізнаються про патології та недоліки, які потрібно виправити. Дитячі психологи KinderKlinik можуть комбінувати тест з іншими методиками, виявляючи неврологічні та психологічні захворювання, та спрямовувати дитину дощ суміжних фахівців. 👉 Показання для проведення тесту Векслера: […]

21 Червня 2023
Репеленти для дітей: як використовувати

Цьогоріч літу властива більша присутність комарів та мошок, тож актуальним для захисту дітей від них є використання репелентів. Зверніть увагу! Зазвичай репеленти можна наносити на дитячу шкіру починаючи з 2 років. Застосування засобів проти комах у більш ранньому віці потрібно обговорити зі своїм лікарем-педіатром. Чому так? Шкіра дитини за своїми властивостями та будовою відрізняється від […]

Декларація з терапевтом в KinderKlinik
 • Безкоштовний прийом лікаря-терапевта за програмою медичних гарантій у відділенні по вул. К. Бендукідзе, 2 (10 хвилин від метро Звіринецька)
 • Видача довідок та лікарняних
 • Направлення на аналізи, діагностику та на прийом до лікарів вузького профілю
 • Щеплення вакцинами європейських країн
Центр психології, нейрокорекції та логопедії для дітей
 • консультації нейропсихолога, практичного психолога, невролога, психіатра
 • корекційні заняття з логопедом
 • ведення дітей з РАС, мовними порушеннями, розладами харчової поведінки та ін.
 • кризове консультування дорослих
Акція для молодих батьків

Перша консультація педіатра для новонародженої дитини всього 200 грн.

Знижка 15% на консультацію одного з вузькопрофільних дитячих фахівців (невролога, ортопеда чи окуліста)

Спеціальна пропозиція діє протягом 3 місяців з дати виписки з пологового будинку.

Відділення KinderKlinik працюють

У мережі клінік для дітей KinderKlinik 4 відділення:

 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — щодня 09:00-19:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — щодня 09:00-19:00
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — щодня 09:00-19:00
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — вт-сб 09:00-19:00
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.
Експрес-лабораторія

Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у відділенні на Позняках, Деміївській, Виноградарі та Печерську:

 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • режим роботи лабораторії на Позняках - щодня 09:00-18:00
 • режим роботи лабораторії на Деміївській - щодня  09:00-18:00
 • режим роботи лабораторії на Виноградарі - щодня 09:00-18:00
 • режим роботи лабораторії на Печерську - вт-сб 09:00-18:00
KinderKlinik в Instagram
[instagram-feed]

Записатися на прийом


KinderKlinik в Facebook