fbpx
Працюємо 24/7
Виклик лікаря иконка Особистий кабінет

Закреп у дітей: чому може розвинутися і як вберегтися?

20 Лютого 2019

Оновлено: 7 Травня 2020

Цю тему не прийнято обговорювати в суспільстві, і навіть з найближчими родичами для багатьох вона залишається забороненою. Закреп — це те, що боляче, неприємно, але при цьому нікому особливо не розкажеш. З цією проблемою може стикнутись будь-хто, незалежно від віку: і дорослі, і діти. До дітей треба бути особливо уважними, адже дитина може приховувати проблему, але при цьому страждати не менше дорослого. Як же зрозуміти, що у дитини закреп?

Симптоми закрепу у дітей:

– менше трьох випорожнень на тиждень
– твердий, сухий кал, а також такий, що важко виходить
– біль під час дефекації
– кал великого діаметра
– болі в животі
– домішки крові в калі
– відсутність апетиту, відмова від їжі.

Коли потрібно звернутися до лікаря?

Закрепи у дітей, як правило, тривають недовго і зазвичай не є приводом для серйозного занепокоєння. Однак хронічний закреп може призвести до ускладнень. Крім того, тривалі закрепи — привід задуматися: може, за цими симптомами криється інше, серйозне захворювання?

Покажіть дитину лікарю, якщо закреп триває більше двох тижнів і/або супроводжується:

– підвищеною температурою
– блювотою
– кров’ю в калі
– здуттям живота
– втратою ваги
– анальними тріщинами
– випинанням кишечника з заднього проходу (випаданням прямої кишки).

Чому у дитини може розвинутися закреп?

Цей стан найчастіше виникає, коли випорожнення рухаються по травному тракту занадто повільно, в результаті чого стул стає твердим і сухим.

Багато факторів можуть сприяти закрепам у дітей, в тому числі:

Утримання калу. Дитина може ігнорувати позиви до дефекації, тому що вона боїться туалету або не хоче переривати гру. Деякі діти відмовляються ходити в туалет, якщо вони не вдома, тому що їм неприємно користуватися громадськими туалетами.

Хворобливі випорожнення, викликані твердим стулом великого діаметру, також можуть призвести до його утримання. Якщо дитині боляче ходити в туалет «по-великому», то вона може намагатися уникнути повторення неприємних відчуттів.

Занадто раннє привчання до туалету. Якщо ви почнете привчати дитину до туалету занадто рано, вона може збунтуватися і утримувати стілець. Така дитяча реакція може швидко перерости в мимовільну звичку, яку важко буде викорінити.

Зміни в харчуванні. До закрепу може призвести недолік в раціоні багатих на клітковину фруктів і овочів або рідини. Один з найбільш поширених випадків закрепу у дітей — це перехід з повністю рідкої дієти на тверду їжу.

Малорухливий спосіб життя. Закрепи часто бувають у тих дітей, які мало рухаються.

Зміни в режимі дня. Будь-які зміни в повсякденному житті дитини, такі як подорожі, спекотна погода або стрес можуть вплинути на функцію кишечника. Наприклад, діти часто стикаються з закрепами, коли вони вперше йдуть до школи.

Медпрепарати. Деякі антидепресанти та інші ліки можуть сприяти закрепам.

Алергія на коров’яче молоко або вживання занадто великої кількості молочних продуктів (сиру і коров’ячого молока) іноді призводить до закрепів.

Історія родини. Діти, у яких є страждаючі від закрепів родичі, більш схильні до розвитку цього порушення. Це може бути пов’язано з загальними генетичними або екологічними факторами.

Інше захворювання. У рідкісних випадках закреп у дітей вказує на анатомічну аномалію, проблеми з обміном речовин, травною системою або іншу хворобу.

Ускладнення

Хоча закрепи у дітей можуть завдавати безліч незручностей, частіше за все вони не є серйозною патологією. Однак, якщо закреп стає хронічним, можуть розвинутися такі ускладнення:

– хворобливі тріщини навколо заднього проходу (анальні тріщини)
– утримання калу
– випадання прямої кишки
– енкопрез (нетримання калу).

Профілактика закрепів у дітей

Додайте в раціон дитини продукти з високим вмістом клітковини. Давайте дитині більше фруктів, овочів, бобових, а також цільнозернові крупи. Якщо дитина не звикла до такого харчування, почніть додавати такі продукти потроху.

Нехай дитина п’є багато рідини. Чиста вода без газу — найкращий напій.

Заохочуйте дитину до фізичної активності. Регулярна й помірна рухова активність допомагає стимулювати нормальну функцію кишечника.

Створіть туалетну рутину. Це повинні бути щоденні однакові дії в один і той же час. Регулярно відводьте час після їжі, щоб дитина могла сходити в туалет. При необхідності поставьте для дитини підніжку для ніг.

І будьте здорові!

Читайте також: Зайва вага у дитини: в чому небезпека, профілактика

Вам також буде цікаво:

10 Лютого 2022
Що робити, якщо дитина захворіла на Covid-19?

Вже два роки тема коронавірусу лишається актуальною. Хворіють на нього, як дорослі, так і діти. Є багато інформації про вірус та його лікування, але лікарка-педіатриня Марія Крепак розповідає, чому важливо звернутися до лікаря при виявленні тривожних симптомів. Covid-19 – це респіраторний вірус і передається він  повітряно-крапельним шляхом при контакті з хворою людиною. Важливо розуміти, що […]

10 Січня 2022
Обов'язкові лабораторні дослідження дитини до року

Найчастіше дітям до року призначають загальний чи розгорнутий аналіз крові (залежно від показань), загальний аналіз сечі та визначення рівня глюкози у крові.

29 Грудня 2021
Атопічний дерматит

Як правило, атопічний дерматит з'являється у дітей у ранньому віці (найчастіше на третьому місяці життя), а у більш зрілому віці може затихати, але не завжди.

KinderKlinik працює в безпечному режимі 24/7

Відвідуючи КіндерКлінік Ви і Ваш малюк перебуваєте в повній безпеці!

 • весь наш персонал здійснює прийом лише в масках і рукавичках;
 • все поверхні в клініці постійно обробляються дезінфікуючими засобами, а в приміщеннях регулярно працюють рециркулятори;
 • у всіх наших відділеннях є 2 входи для того, щоб здорові і хворі діти не перетиналися між собою
Окремі входи і зони очікування
У всіх відділеннях KinderKlinik організовані окремі входи і окремі зони очікування для хворих, і для здорових дітей. Діти, які прийшли на плановий огляд або вакцинацію, не перетинаються з дітками, хворими на інфекційні хвороби. Діти не заражають один одного!
Цілодобова медична допомога
Відділення KinderKlinik по вул. Деміївській 16 і вул. Вишгородській 45/2, працюють 24/7
 • Досвідчені дитячі лікарі нададуть допомогу цілодобово (огляд, постановка діагнозу, інфузійна терапія (крапельниця), спостереження за станом дитини, введення антибіотиків та інших медикаментів)
 • Лабораторні дослідження 24/7
 • Палати з наглядом лікаря
 • Денний стаціонар
Експрес-лабораторії
Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у всіх відділеннях KinderKlinik:
 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • у відділеннях по вул. Деміївській, 16 та вул. Вишгородській, 45/2 прийом аналізів — 24/7
 • у відділеннях по вул. К. Бендукідзе, 2 та вул. О. Мишуги, 2 прийом аналізів — з 08:00 до 18:00
Мобільний додаток
 • прямий чат з Вашим педіатром або черговим лікарем KinderKlinik
 • електронна медична карта дитини в вашому мобільному — результати аналізів і діагностичних досліджень, висновків, призначень лікарів тощо
 • контроль оплат
 • функція Call Back
Відділення KinderKlinik
У мережі клінік для дітей KinderKlinik працюють:
 • 4 відділення:
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — з 08:00 до 20:00
 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — з 08:00 до 20:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — 24/7
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — 24/7
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.