Закреп — причина хвилювань багатьох мам і досить часте порушення у дітей різного віку, а особливо у немовлят. Що викликає закреп у дітей? І чи можна йому запобігти? Давайте розбиратися разом.
Фахівці визначають закреп як «уповільнене, ускладнене або систематично недостатнє випорожнення кишечника».
Симптоми закрепу у дітей
– коліки і біль в животі
– стул ускладнений або повна відсутність стула (в ідеалі випорожнення кишечника має відбуватись не рідше, ніж 1 раз на день)
– відсутність апетиту у дитини
– плач, сонливість, капризи дитини
– інтоксикація організму.
Причини виникнення запору у грудних дітей
– перегрів малюка, який приводить до зневоднення всього організму. Це найпоширеніша причина запору у немовлят.
– вроджені порушення будови кишечника або обміну речовин
– хвороба Гіршпрунга (недорозвиненість нервових клітин на одній з ділянок кишечника) — зустрічається рідко
– захворювання органів травлення, сечовидільної системи, неврологічні захворювання.
Причини розвитку закрепу у дітей старшого віку
– зневоднення організму, яке призводить до порушення роботи кишечника. До зневоднення може привести будь-яка інфекційна хвороба, або суха і спекотна погода.
– нестача в організмі калію, яка призводить до різкого ослаблення перистальтики кишечника, і як наслідок — до закрепу. Адже калій для кишечника — як бензин для автомобіля.
– стреси.
– відсутність або нестача в раціоні дитини клітковини.
– зниження функції щитовидної залози.
Чим небезпечний закреп для дітей?
Інтоксикація, що при хронічних закрепах виникає у дітей молодшого віку, може призвести до порушень і затримки психомоторного і емоційного розвитку.
У дітей старшого віку тривала інтоксикація організму викликає сонливість, швидку стомлюваність, втрату уваги, затримку розумового і фізичного розвитку (як наслідок — відставання в школі).
Хронічний закреп є «винуватцем» розширення і перерастягування нижніх відділів кишечника. Це призводить до втрати його м’язового тонусу і запускає незворотні зміни, при яких часто-густо здатне допомогти лише хірургічне втручання.
Як запобігти розвитку закрепу у дітей
– давайте дитині достатню кількість рідини (50-100 мл на 1 кг ваги). Краще всього підходить чиста вода без газу, морси, узвари.
– харчування дитини має бути збагачене калієм. Найбільше калію — в сухофруктах (родзинки, курага, чорнослив, інжир). Частіше давайте дитині ці продукти, а ще краще варіть з них компот.
– нехай дитина більше рухається.
– Важливо! Перегрів — головна причина закрепів у грудних дітей. Уникайте перегріву немовлят. Корисний напій для грудних дітей — відвар родзинок, оскільки в ньому міститься калій.
Лікування закрепів у дітей
Дитину обов’язково потрібно показати педіатру, дитячому гастроентерологу і хірургу, аби виключити серйозні порушення, такі як вроджені аномалії розвитку.
Лікування закрепу у дітей залежить від причини його виникнення, але є, звичайно ж, і загальні правила:
– спочатку потрібно проконсультуватися з педіатром і дитячим гастроентерологом
– дитині потрібно дотримуватися спеціальної дієти. У щоденному раціоні дитини обов’язково повинні бути такі продукти: капуста квашена, сира, тушкована, кольорова капуста, яблука, ківі, банани, чорнослив, курага, кефір першого дня або кисле молоко, відварений буряк і морква, салати з соняшниковою або оливковою олією, овочеві супи. Зведіть до мінімуму такі продукти: рис, білий хліб, макарони, манку, картоплю, сир, киселі, желе, м’ясні бульйони, твердий сир, молоко, сметану, солодощі, випічку, молочний шоколад.
– лікувальна фізкультура і масаж.
У будь-якому випадку, лікування закрепу повинно бути комплексним, і призначає його лікар-гастроентеролог.
Варто відзначити, що своєчасна діагностика і вчасно розпочате лікування допоможуть уникнути важких ускладнень.
Будьте здорові!
Ваш відгук