иконка 096 390 75 75
Працюємо 24/7
Виклик лікаря иконка Особистий кабінет

Запалення трійчастого нерва у дітей: симптоми і лікування

5 Грудня 2018

Оновлено: 14 Червня 2021

З настанням холодів ми хворіємо все частіше. Нерідкі випадки запалення трійчастого нерва — вони зустрічаються в основному серед дорослих, але бувають і у дітей. Що таке «запалення трійчастого нерва»? Чому виникає? Як його лікувати? Читайте в нашій статті. Запалення трійчастого нерва (невралгія, неврит трійчастого нерва) — захворювання, при якому виникають напади сильного, пекучого, стріляючого болю на тій ділянці обличчя, де пролягає трійчастий нерв. Пацієнти з таким станом характеризують біль як електричний шок. Це захворювання частіше зустрічається у дівчаток. Де знаходяться трійчасті нерви? Трійчасті нерви (правий і лівий) розташовуються по обидва боки нашого обличчя. Кожен трійчастий нерв розщеплюється на три гілки і є змішаним нервом: – очний нерв (око, верхня повіка і лоб) — чутливий; – верхньощелепний нерв (нижня повіка, щока, ніздря, верхня губа і верхні ясна) — чутливий; – нижньощелепний нерв (щелепа, нижня губа, нижні ясна і деякі м’язи, які використовуються для жування) — змішаний (руховий і чутливий). Запалення може торкнутися будь-якої з трьох нервових гілок — це означає, що відчувається біль по ходу однієї, двох або трьох гілок одночасно (від козелка вуха до області над бровою або в область вилиці, або по нижній щелепі в область підборіддя). Зазвичай біль виникає тільки на одній стороні обличчя. Іноді буває по обидва боки — при двосторонній невралгії трійчастого нерва. У дитини можуть бути такі симптоми: – напади сильного, пекучого, стріляючого болю, які тривають від кількох секунд до кількох хвилин, посилюються ввечері і заважають спати вночі. – біль може виникати при чищенні зубів, умиванні. Навіть легкий вітерець на обличчя може викликати напад болю. – напади трапляються кілька разів на день або тиждень, за ними слідують періоди спокою — ремісія. – з плином часу напади відбуваються все частіше, і біль може посилюватися, стає все складніше його терпіти. – біль зачіпає найчастіше область над бровою, щоку, нижню щелепу (що дає привід батькам думати про стоматологічні проблеми у дітей), область біля вуха (така біль стає приводом для відвідування ЛОР-лікаря). Хоча біль може бути інтенсивною, стан не є небезпечним для життя. Це захворювання може прогресувати — з часом симптоми можуть погіршуватися.

У дитини схожі симптоми?

Записатися до лікаря
Причини невралгії: – переохолодження; – анатомічна особливість будови самого нерва (поверхневе його розташування, що призводить до підвищеної його чутливості); – ЛОР-інфекції (наприклад, синусит); – хронічні стоматологічні інфекції (наприклад, карієс); – наслідки черепно-мозкових травм; – герпес, вітряна віспа; – наслідок оперативних втручань в області обличчя; – пухлини, які викликають защемлення нерва. Діагностика Якщо дитина скаржиться на гострий, стріляючий біль в обличчі (область над бровою, під оком у області вилиці, нижньої щелепи і області підборіддя, а також біля вуха), який посилюється ввечері і заважає спати вночі, в обов’язковому порядку потрібно звернутися за допомогою до лікаря. Для диференціальної діагностики може знадобитися консультація отоларинголога, стоматолога та невролога.  Лікування невралгії трійчастого нерва Невролог може призначити таке лікування: – усунення вогнищ інфекції (стоматолог, отоларинголог); – сухе тепло на уражену сторону; – протизапальні препарати, які знімуть запалення і дадуть знеболюючий ефект; – препарати на основі вітамінів групи В і засоби, що поліпшують периферичне кровопостачання; – в деяких випадках (сильний біль, який не зменшується після прийняття протизапального препарату) лікар може рекомендувати протисудомні препарати. Що можна зробити самостійно? Не займайтеся самолікуванням! Чим швидше Ви з дитиною звернетесь за допомогою до лікаря, тим менше часу знадобиться на відновлення і тим швидше пройде біль! Дбайте про свою дитину, і будьте здорові! Читайте також: Дитина впала з ліжка: що робити?

Вам також буде цікаво:

10 Лютого 2022
Що робити, якщо дитина захворіла на Covid-19?

Вже два роки тема коронавірусу лишається актуальною. Хворіють на нього, як дорослі, так і діти. Є багато інформації про вірус та його лікування, але лікарка-педіатриня Марія Крепак розповідає, чому важливо звернутися до лікаря при виявленні тривожних симптомів. Covid-19 – це респіраторний вірус і передається він  повітряно-крапельним шляхом при контакті з хворою людиною. Важливо розуміти, що […]

10 Січня 2022
Обов'язкові лабораторні дослідження дитини до року

Найчастіше дітям до року призначають загальний чи розгорнутий аналіз крові (залежно від показань), загальний аналіз сечі та визначення рівня глюкози у крові.

29 Грудня 2021
Атопічний дерматит

Як правило, атопічний дерматит з'являється у дітей у ранньому віці (найчастіше на третьому місяці життя), а у більш зрілому віці може затихати, але не завжди.

Акція для молодих батьків

Перша консультація педіатра для новонародженої дитини всього 200 грн.

Знижка 15% на консультацію одного з вузькопрофільних дитячих фахівців (невролога, ортопеда чи окуліста)

Спеціальна пропозиція діє протягом 3 місяців з дати виписки з пологового будинку.

KinderKlinik працює в обмеженому режимі

До послуг маленьких пацієнтів та їхніх батьків працюють 3 відділення:

Відділення по вул.  К. Бендукідзе, 2 тимчасово зачинене до подальшого повідомлення.

Відділення KinderKlinik працюють

У мережі клінік для дітей KinderKlinik 4 відділення:

 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — щодня 09:00-19:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — щодня крім середи 09:00-19:00
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — пн, ср, пт, сб  09:00-19:00
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — тимчасово зачинене
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.
Експрес-лабораторія

Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у відділенні на Позняках, Деміївській та Виноградарі:

 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • тимчасовий режим роботи лабораторії на Позняках - щодня 09:00-18:00
 • тимчасовий режим роботи лабораторії на Деміївській - щодня крім середи 09:00-18:00
 • тимчасовий режим роботи лабораторії на Виноградарі - пн, ср, пт та сб 09:00-18:00
Окремі входи і зони очікування
У всіх відділеннях KinderKlinik організовані окремі входи і окремі зони очікування для хворих, і для здорових дітей. Діти, які прийшли на плановий огляд або вакцинацію, не перетинаються з дітками, хворими на інфекційні хвороби. Діти не заражають один одного!
KinderKlinik в Instagram
[instagram-feed]

Записатися на прийом


KinderKlinik в Facebook