Зверніть увагу! У нашому відділенні на вул. Кахи Бендукідзе відкрився «Центр психології, нейрокорекції та логопедії для дітей». Однак прийом відповідних фахівців можливий і в інших відділеннях нашої клініки.
Всім відомо, як проявляється заїкання, але чи знаєте ви, з чим воно пов’язане і чи можна його позбутися? Давайте розберемося у цьому разом.
Заїкання або логоневроз – це порушення мови, яке проявляється зміною ритму та плавності вимови. При заїканні дитина відчуває складнощі з вимовою слів і фраз, вона подовжує паузи перед тим, як вимовити звук і повторює склади.
Причиною заїкання є надмірне збудження мовного та емоційного центру головного мозку, що викликає спазми структур, які забезпечують мовну функцію. В результаті дитина не може вимовляти слова плавно та ритмічно.
Заїкання частіше буває у хлопчиків, ніж у дівчаток (приблизно в 4 рази частіше). Це характерно для дітей віком 2-4 та 5-7 років.
Що таке логоневроз у дітей та яким він буває?
Важливо розуміти, що таке логоневроз у дітей, щоби своєчасно звернутися за спеціалізованою допомогою. До цього захворювання відносяться виражені порушення в темпі мови, подані у вигляді необґрунтованих затримок, зміни або частих повторень слова чи слога. Також може спостерігатися протягування окремих звуків чи їхніх груп. Ознаки заїкуватості в дітей можуть бути різними по протяжності, виходячи з чого захворювання за тривалістю поділяють кілька груп:
- Постійне. Спостерігається у всіх формах мови незалежно від тривалості та складності розмови, часу доби та навколишнього оточення.
- Рецидивне. Поява та зникнення ознак можливі будь-якої миті, незалежно від навколишніх факторів. Заїкуватість у дітей у такому разі може на тривалий термін зникати, замінюючись повноцінною мовою, проте періодично проблема повертається.
- Хвилясте. Порушення у мовленні стають меншими, проте згодом знову повторюються. Повного зникнення симптоматики немає.
Ознаки заїкуватості в дітей можуть мати і вторинні прояви. У такому разі, крім виражених проблем з мовою, спостерігається один або кілька таких факторів:
- Мимовільне посмикування ногами та руками.
- Неконтрольоване хмикання.
- Поплескування кистями або долонями.
- Чесання носа.
- Підморгування.
- Часті обертання головою.
Важливо зважати на подібні прояви, особливо коли спостерігаються певні труднощі з вимовою слів.
Як часто трапляється логоневроз у дітей?
Проблема із заїканням зустрічається у 10% дітей. У групі ризику перебувають діти, які мають у роду подібні логоневрози. Також уникнути проблем часто не вдається тим малюкам, у яких один або обидва батьки мають проблеми з мовленням. Перед тим, як лікувати заїкуватість у дітей, важливо визначити причину появи та вид захворювання. Це дозволить підібрати оптимальну медикаментозну терапію, а також вправи з логопедом, психологом чи психіатром.
Які види заїкання бувають у дітей?
Існують дві форми заїкання: неврозоподібна та невротична.
За першої форми заїкання обумовлено системним неврозом. Такий невроз викликаний генетичними причинами і при ньому функціонування мозку відрізняється від норми. Як правило, діти з таким неврозом починають пізніше говорити і повільніше розвиваються. Заїкання у таких дітей складніше піддається лікуванню.
Причиною невротичної форми є сильні потрясіння та стреси. У такому разі спазми мовленнєвих м’язів починають повторюватися частіше і розвивають у дитини страх говорити. Ця форма піддається лікуванню досить легко, якщо своєчасно його розпочати.
Від зазначених форм залежать і типи логоневрозу. Так, заїкання бувають тонічними, клонічними та змішаними.
При тонічному логоневрозі дитина робить паузи та розтягує звуки. Клонічне заїкання викликає повтор слів і звуків. Змішаний тип поєднує два попередніх, тобто, дитина і повторює певні звуки і робить паузи.
Симптоми заїкання
Коли ж можна робити висновок, що у дитини логоневроз? Його симптоми вперше проявляються у період з 2 до 4 років. Найчастіше заїкання починають помічати у дітей віком 5 років, оскільки у цей період становлення фразової мови відбувається максимально активно.
Ознаки заїкання:
- дитина повторює слова чи звуки;
- нерішуче вимовляє слова та робить паузи;
- часто робить паузи у вимові пропозиції;
- дитині потрібно багато часу, щоб вимовити одну фразу.
Причини заїкуватості
Точні причини логоневрозу досі невідомі. Але, як повідомлялося, головною причиною вважається висока активність у певних центрах головного мозку.
Крім того, відомі групи ризику дітей щодо розвитку логоневрозу: підвищена тривожність, схильність до судом.
Оточення дитини та атмосфера в сім’ї має прямий вплив на формування мовного апарату малюка.
Часто заїкуватість можуть діагностувати у дітей, які вивчають понад дві мови з раннього дитинства, а також у тих, хто багато часу проводить за комп’ютером та телевізором.
Що робити, якщо дитина заїкається?
Як зазначалося вище, у деяких випадках заїкуватість може проходити самостійно в міру того, як відновлюватиметься психоемоційний стан дитини. Але в деяких випадках допомога спеціаліста є обов’язковою.
До логопеда або невролога необхідно звернутися, якщо:
- заїкання у дитини спадкове;
- тривалість заїкання становить понад 3 місяці;
- при розмові помітний лицьовий нервовий тик;
- порушення мови у дитини, якій більше 4 років.
У середньому близько 50-80% випадків логоневрозу у дітей піддається лікуванню. Однак, наскільки успішним воно буде залежить і від часу звернення до фахівця, оскільки, чим раніше звернутися за професійною допомогою, тим кращий прогноз одужання і вищі шанси позбавитися від дефекту.
Коли заїкання у дітей минає?
Вперше симптоми заїкання можна побачити у дитини після переляку чи іншого стресу. У такому разі заїкання може пройти само собою після того, як покращиться психологічний стан дитини.
Чому заїкання у дітей повертається?
Якщо логоневроз був викликаний стресом, але пізніше пройшов, то під впливом провокуючого фактора дефект може повернутися знову. Якщо такі періоди стресової дії на дитину повторюються частіше і завжди зумовлені проявом заїкання, то у підлітковому віці це може призвести до розвитку комплексів. Крім того, у дитини може розвиватися логофобія, за якої дитина боїться говорити та уникає таких ситуацій.
Лікування заїкання
Для призначення лікування дитині потрібна точна діагностика, яку проводить логопед. Він може призначити додаткові консультації невролога, психолога чи психіатра.
За результатами діагностики може бути запропоноване медикаментозне лікування, а також корекційні заняття з психологом та/або логопедом.
Варто зазначити, що завданням фахівців є не тільки розпізнати причини заїкуватості та допомогти дитині позбутися дефекту, але й навчити її справлятися з провокаційними факторами. Для цього він повинен вміти протистояти власним страхам та комплексам, виробити впевненість у собі.
Таблетки від заїкуватості у дітей для медикаментозної терапії
Логоневроз у дітей спричиняється різними чинниками та потребує індивідуального підходу до лікування у кожному конкретному випадку. У поєднанні з комплексною реабілітацією у логопеда, невролога та психолога активно застосовується медикаментозна терапія. Підбір відповідних препаратів виконує виключно медперсонал. Кожне призначення повинно мати патогенетичну обґрунтованість та диференціюватися під певного пацієнта. Логоневроз лікування у дітей з використанням таблеток, що часто передбачає вживання патогенетичного препарату, що впливає переважно на резидуально-церебральну симптоматику. Загалом медикаментозна терапія логоневрозу передбачає прийом таких лікарських засобів залежно від ситуації:
- Дегідратаційні.
- Нейрометаболічні церебропротектори.
- Що розсмоктують.
- Ангіопротектори.
- Вітаміни
- Протисудомні.
- Засоби, необхідні регуляції психоемоційного стану та поведінкових реакцій.
Таблетки від заїкуватості у дітей призначаються виключно лікарями після проведення відповідної діагностики.
Профілактика заїкуватості у дітей
Для запобігання проблемам потрібна своєчасна профілактика заїкуватості у дітей, де особлива роль відводиться дорослим. Розвиток функції мови в дітей віком багато в чому відбувається через активне наслідування батьківського мовлення, і навіть розмов оточуючих. Це може дати як позитивний, так і негативний ефект.
Мова людей, що оточують дитину, має бути правильною, виразною та неквапливою. Це важливо задля позитивного формування правильної вимови в дітей. Заїкуватість у дітей, причини якої можуть бути різними, можна зупинити, запроваджуючи такі профілактичні заходи:
- Виключити використання швидкого мовлення дитиною. Її наявність свідчить про надмірну збудливість і може спровокувати заїкуватість.
- Максимально виключити контакт дитини з людьми, які мають заїкуватість. Це пов’язано з високим рівнем наслідування дітьми, які за тривалої взаємодії з ними можуть мимоволі повторювати їх.
- Важливо зберегти неміцну психіку дітей від зовнішніх подразників, виключивши сильні стреси, травми психічного походження, сильні емоційні прояви. Іноді виникає необхідність лікування логоневрозу у дітей після сильного переляку.
- Несприятлива обстановка в родині може стати чинником для розвитку заїкуватості. Краще не допускати конфліктів або захистити від них дитину, щоб вона не була свідком того, що відбувається.
- Важливо виключити надмірно строгі покарання для дитини, не допускати її залякування. Неприпустимими є фізичні покарання незалежно від суворості.
- Краще виключити прискорення мовного розвитку у дитини. Необхідно дотримуватися балансу навантаження та поточного віку. У дошкільному віці мовні можливості дітей обмежені, краще виключити навантаження складними словами, і навіть вимогами заучувати довгі вірші.
- Відсутність достатньої уваги з боку батьків. Важливо читати дитині, просити її переказувати прочитане в міру можливості. Необхідно виправляти дитину при неправильній вимові. Це значно знижує проблеми з розвитком мови та заїканням.
- Виключіть емоційне навантаження дитини, наприклад, часті походи в кіно чи інші розважальні заклади. Після цього діти хочуть поділитися своїми враженнями, перебуваючи у збудженому стані. Це часто супроводжується ковтанням звуків через поспіх. Згодом такі запинки в мові закріплюються і можуть стати незмінними.
Також є загальні рекомендації, спрямовані на профілактику заїкуватості. Насамперед нормалізація розпорядку дня, включаючи достатню тривалість сну. Краще уникати сильно галасливих компаній, переляків. Суворі догани, повчання та глузування при помилках у словах також слід виключити, оскільки це посилює ситуацію. Лікування заїкуватості у дітей цілком ефективно, але найкращим варіантом, як і раніше, залишається профілактика захворювання. З цим може допомогти педіатр або сімейний лікар у нашій клініці для дітей та їхніх батьків KinderKlinik.
Як проходить лікування заїкання в KinderKlinik
Щоб діагностувати заїкання необхідно звернутися на консультацію до логопеда. При первинному зверненні спеціаліст проведе діагностику і виявить причини заїкання. Після цього логопед зможе дати рекомендації, прогноз лікування та призначити программу занять. Заняття проходять на базі відділень KinderKlinik.
Окрім призначень спеціаліста, завдання батьків – створити комфортну атмосферу вдома. Необхідно стежити, щоб сон дитини становив 10 годин на добу. Розмовляйте з дитиною повільно, виразно та спокійно, не підвищуйте голос. Не забувайте оздоровлювати та загартовувати дитину.
Не варто чекати, що заїкання пройде самостійно або дитина переросте цю проблему. Потрібно звернутися до фахівців, які зможуть кваліфіковано діагностувати проблему та після цього дати відповідні рекомендації. Тільки командна робота батьків дитини та фахівців може забезпечити позитивний результат та покращити якість життя дитини.
Записатися на прийом логопеда у KinderKlinik можна, подзвонивши в контакт-центр клініки за номерами: 0 800 33 67 24, 044 334 61 36, 067 869 24 17.
Ваш відгук