Працюємо 24/7
Виклик лікаря
Facebook Instagram Youtube

Заїкання: причини, симптоми та лікування у Києві

17 Грудня 2021

Оновлено: 17 Грудня 2021

Автор:Єпурь Інна Миколаївна

Всім відомо, як проявляється заїкання, але чи знаєте ви, з чим воно пов’язане і чи можна його позбутися? Давайте розберемося у цьому разом.

Заїкання або логоневроз – це порушення мови, яке проявляється зміною ритму та плавності вимови. При заїканні дитина відчуває складнощі з вимовою слів і фраз, вона подовжує паузи перед тим, як вимовити звук і повторює склади.

Причиною заїкання є надмірне збудження мовного та емоційного центру головного мозку, що викликає спазми структур, які забезпечують мовну функцію. В результаті дитина не може вимовляти слова плавно та ритмічно.

Заїкання частіше буває у хлопчиків, ніж у дівчаток (приблизно в 4 рази частіше). Це характерно для дітей віком 2-4 та 5-7 років.

 Які види заїкання бувають у дітей?

Існують дві форми заїкання: неврозоподібна та невротична.

За першої форми заїкання обумовлено системним неврозом. Такий невроз викликаний генетичними причинами і при ньому функціонування мозку відрізняється від норми. Як правило, діти з таким неврозом починають пізніше говорити і повільніше розвиваються. Заїкання у таких дітей складніше піддається лікуванню.

Причиною невротичної форми є сильні потрясіння та стреси. У такому разі спазми мовленнєвих м’язів починають повторюватися частіше і розвивають у дитини страх говорити. Ця форма піддається лікуванню досить легко, якщо своєчасно його розпочати.

Від зазначених форм залежать і типи логоневрозу. Так, заїкання бувають тонічними, клонічними та змішаними.

При тонічному логоневрозі дитина робить паузи та розтягує звуки. Клонічне заїкання викликає повтор слів і звуків. Змішаний тип поєднує два попередніх, тобто, дитина і повторює певні звуки і робить паузи.

Симптоми заїкання

Коли ж можна робити висновок, що у дитини логоневроз? Його симптоми вперше проявляються у період з 2 до 4 років. Найчастіше заїкання починають помічати у дітей віком 5 років, оскільки у цей період становлення фразової мови відбувається максимально активно.

Ознаки заїкання:

  • дитина повторює слова чи звуки;
  • нерішуче вимовляє слова та робить паузи;
  • часто робить паузи у вимові пропозиції;
  • дитині потрібно багато часу, щоб вимовити одну фразу.

Причини заїкуватості

Точні причини логоневрозу досі невідомі. Але, як повідомлялося, головною причиною вважається висока активність у певних центрах головного мозку.

Крім того, відомі групи ризику дітей щодо розвитку логоневрозу: підвищена тривожність, схильність до судом.

Оточення дитини та атмосфера в сім’ї має прямий вплив на формування мовного апарату малюка.

Часто заїкуватість можуть діагностувати у дітей, які вивчають понад дві мови з раннього дитинства, а також у тих, хто багато часу проводить за комп’ютером та телевізором.

Що робити, якщо дитина заїкається?

Як зазначалося вище, у деяких випадках заїкуватість може проходити самостійно в міру того, як відновлюватиметься психоемоційний стан дитини. Але в деяких випадках допомога спеціаліста є обов’язковою.

До логопеда або невролога необхідно звернутися, якщо:

  • заїкання у дитини спадкове;
  • тривалість заїкання становить понад 3 місяці;
  • при розмові помітний лицьовий нервовий тик;
  • порушення мови у дитини, якій більше 4 років.

У середньому близько 50-80% випадків логоневрозу у дітей піддається лікуванню. Однак, наскільки успішним воно буде залежить і від часу звернення до фахівця, оскільки, чим раніше звернутися за професійною допомогою, тим кращий прогноз одужання і вищі шанси позбавитися від дефекту.

Коли заїкання у дітей минає?

Вперше симптоми заїкання можна побачити у дитини після переляку чи іншого стресу. У такому разі заїкання може пройти само собою після того, як покращиться психологічний стан дитини.

Чому заїкання у дітей повертається?

Якщо логоневроз був викликаний стресом, але пізніше пройшов, то під впливом провокуючого фактора дефект може повернутися знову. Якщо такі періоди стресової дії на дитину повторюються частіше і завжди зумовлені проявом заїкання, то у підлітковому віці це може призвести до розвитку комплексів. Крім того, у дитини може розвиватися логофобія, за якої дитина боїться говорити та уникає таких ситуацій.

Лікування заїкання

Для призначення лікування дитині потрібна точна діагностика, яку проводить логопед. Він може призначити додаткові консультації невролога, психолога чи психіатра.

За результатами діагностики може бути запропоноване медикаментозне лікування, а також корекційні заняття з психологом та/або логопедом.

Варто зазначити, що завданням фахівців є не тільки розпізнати причини заїкуватості та допомогти дитині позбутися дефекту, але й навчити її справлятися з провокаційними факторами. Для цього він повинен вміти протистояти власним страхам та комплексам, виробити впевненість у собі.

Як проходить лікування заїкання в KinderKlinik

Щоб діагностувати заїкання необхідно звернутися на консультацію до логопеда. При первинному зверненні спеціаліст проведе діагностику і виявить причини заїкання. Після цього логопед зможе дати рекомендації, прогноз лікування та призначити программу занять. Заняття проходять на базі відділень KinderKlinik.

Окрім призначень спеціаліста, завдання батьків – створити комфортну атмосферу вдома. Необхідно стежити, щоб сон дитини становив 10 годин на добу. Розмовляйте з дитиною повільно, виразно та спокійно, не підвищуйте голос. Не забувайте оздоровлювати та загартовувати дитину.

Не варто чекати, що заїкання пройде самостійно або дитина переросте цю проблему. Потрібно звернутися до фахівців, які зможуть кваліфіковано діагностувати проблему та після цього дати відповідні рекомендації. Тільки командна робота батьків дитини та фахівців може забезпечити позитивний результат та покращити якість життя дитини.

Записатися на прийом логопеда у KinderKlinik можна, подзвонивши в контакт-центр клініки за номерами: 0 800 33 67 24, 044 334 61 36, 067 869 24 17.

Вам також буде цікаво:

29 Серпня 2024
Атопічний дерматит

Як правило, атопічний дерматит з'являється у дітей у ранньому віці (найчастіше на третьому місяці життя), а у більш зрілому віці може затихати, але не завжди.

6 Липня 2023
Лікувальна фізкультура (ЛФК) для дітей

Дитяча лікувальна фізкультура – це комплекс фізіотерапевтичних та інших методик, яка включає різні види фізичних вправ, спрямованих на усунення симптомів різних захворювань, укріплення організму та профілактику виникнення порушень здоров’я. Фахівці з масажу, реабілітологи мережі KinderKlinik проводять заняття для дітей та підлітків, програми яких складені з урахуванням індивідуальних особливостей організму кожного пацієнта. Особливо корисною лікувальна фізкультура […]

5 Липня 2023
🧠 Визначення рівня інтелектуального розвитку дитини за Векслером

Тест Векслера – це сучасний спосіб дослідження інтелекту дитини, що дозволяє визначити, де саме дитина відстає у розвитку. Таким чином, батьки дізнаються про патології та недоліки, які потрібно виправити. Дитячі психологи KinderKlinik можуть комбінувати тест з іншими методиками, виявляючи неврологічні та психологічні захворювання, та спрямовувати дитину дощ суміжних фахівців. 👉 Показання для проведення тесту Векслера: […]

Центр психології, нейрокорекції та логопедії для дітей
  • консультації нейропсихолога, практичного психолога, невролога, психіатра
  • корекційні заняття з логопедом
  • ведення дітей з РАС, мовними порушеннями, розладами харчової поведінки та ін.
  • кризове консультування дорослих
Акція для молодих батьків

Перша консультація педіатра для новонародженої дитини всього 200 грн.

Знижка 15% на консультацію одного з вузькопрофільних дитячих фахівців (невролога, ортопеда чи окуліста)

Спеціальна пропозиція діє протягом 3 місяців з дати виписки з пологового будинку.

Відділення KinderKlinik працюють

У мережі клінік для дітей KinderKlinik 4 відділення:

  • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — пн-сб 09:00-20:00, нд 09:00-19:00
  • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 —пн-сб 09:00-20:00, нд 09:00-19:00
  • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — пн-сб 09:00-20:00, нд 09:00-19:00
  • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — вт-сб 09:00-19:00
  • 20 медичних напрямків
  • понад 75 досвідчених лікарів
  • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.
Експрес-лабораторія

Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у відділенні на Позняках, Деміївській, Виноградарі та Печерську:

  • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
  • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
  • режим роботи лабораторії на Позняках - щодня 09:00-18:00
  • режим роботи лабораторії на Деміївській - щодня  09:00-18:00
  • режим роботи лабораторії на Виноградарі - щодня 09:00-18:00
  • режим роботи лабораторії на Печерську - вт-сб 09:00-18:00
KinderKlinik в Instagram
[instagram-feed]

Записатися на прийом


KinderKlinik в Facebook