иконка 096 390 75 75
💙💛 Ми працюємо
Виклик лікаря иконка Особистий кабінет

Заїкання: причини, симптоми та лікування у Києві

17 Грудня 2021

Оновлено: 17 Грудня 2021

Автор:Єпурь Інна Миколаївна

Всім відомо, як проявляється заїкання, але чи знаєте ви, з чим воно пов’язане і чи можна його позбутися? Давайте розберемося у цьому разом.

Заїкання або логоневроз – це порушення мови, яке проявляється зміною ритму та плавності вимови. При заїканні дитина відчуває складнощі з вимовою слів і фраз, вона подовжує паузи перед тим, як вимовити звук і повторює склади.

Причиною заїкання є надмірне збудження мовного та емоційного центру головного мозку, що викликає спазми структур, які забезпечують мовну функцію. В результаті дитина не може вимовляти слова плавно та ритмічно.

Заїкання частіше буває у хлопчиків, ніж у дівчаток (приблизно в 4 рази частіше). Це характерно для дітей віком 2-4 та 5-7 років.

 Які види заїкання бувають у дітей?

Існують дві форми заїкання: неврозоподібна та невротична.

За першої форми заїкання обумовлено системним неврозом. Такий невроз викликаний генетичними причинами і при ньому функціонування мозку відрізняється від норми. Як правило, діти з таким неврозом починають пізніше говорити і повільніше розвиваються. Заїкання у таких дітей складніше піддається лікуванню.

Причиною невротичної форми є сильні потрясіння та стреси. У такому разі спазми мовленнєвих м’язів починають повторюватися частіше і розвивають у дитини страх говорити. Ця форма піддається лікуванню досить легко, якщо своєчасно його розпочати.

Від зазначених форм залежать і типи логоневрозу. Так, заїкання бувають тонічними, клонічними та змішаними.

При тонічному логоневрозі дитина робить паузи та розтягує звуки. Клонічне заїкання викликає повтор слів і звуків. Змішаний тип поєднує два попередніх, тобто, дитина і повторює певні звуки і робить паузи.

Симптоми заїкання

Коли ж можна робити висновок, що у дитини логоневроз? Його симптоми вперше проявляються у період з 2 до 4 років. Найчастіше заїкання починають помічати у дітей віком 5 років, оскільки у цей період становлення фразової мови відбувається максимально активно.

Ознаки заїкання:

 • дитина повторює слова чи звуки;
 • нерішуче вимовляє слова та робить паузи;
 • часто робить паузи у вимові пропозиції;
 • дитині потрібно багато часу, щоб вимовити одну фразу.

Причини заїкуватості

Точні причини логоневрозу досі невідомі. Але, як повідомлялося, головною причиною вважається висока активність у певних центрах головного мозку.

Крім того, відомі групи ризику дітей щодо розвитку логоневрозу: підвищена тривожність, схильність до судом.

Оточення дитини та атмосфера в сім’ї має прямий вплив на формування мовного апарату малюка.

Часто заїкуватість можуть діагностувати у дітей, які вивчають понад дві мови з раннього дитинства, а також у тих, хто багато часу проводить за комп’ютером та телевізором.

Що робити, якщо дитина заїкається?

Як зазначалося вище, у деяких випадках заїкуватість може проходити самостійно в міру того, як відновлюватиметься психоемоційний стан дитини. Але в деяких випадках допомога спеціаліста є обов’язковою.

До логопеда або невролога необхідно звернутися, якщо:

 • заїкання у дитини спадкове;
 • тривалість заїкання становить понад 3 місяці;
 • при розмові помітний лицьовий нервовий тик;
 • порушення мови у дитини, якій більше 4 років.

У середньому близько 50-80% випадків логоневрозу у дітей піддається лікуванню. Однак, наскільки успішним воно буде залежить і від часу звернення до фахівця, оскільки, чим раніше звернутися за професійною допомогою, тим кращий прогноз одужання і вищі шанси позбавитися від дефекту.

Коли заїкання у дітей минає?

Вперше симптоми заїкання можна побачити у дитини після переляку чи іншого стресу. У такому разі заїкання може пройти само собою після того, як покращиться психологічний стан дитини.

Чому заїкання у дітей повертається?

Якщо логоневроз був викликаний стресом, але пізніше пройшов, то під впливом провокуючого фактора дефект може повернутися знову. Якщо такі періоди стресової дії на дитину повторюються частіше і завжди зумовлені проявом заїкання, то у підлітковому віці це може призвести до розвитку комплексів. Крім того, у дитини може розвиватися логофобія, за якої дитина боїться говорити та уникає таких ситуацій.

Лікування заїкання

Для призначення лікування дитині потрібна точна діагностика, яку проводить логопед. Він може призначити додаткові консультації невролога, психолога чи психіатра.

За результатами діагностики може бути запропоноване медикаментозне лікування, а також корекційні заняття з психологом та/або логопедом.

Варто зазначити, що завданням фахівців є не тільки розпізнати причини заїкуватості та допомогти дитині позбутися дефекту, але й навчити її справлятися з провокаційними факторами. Для цього він повинен вміти протистояти власним страхам та комплексам, виробити впевненість у собі.

Як проходить лікування заїкання в KinderKlinik

Щоб діагностувати заїкання необхідно звернутися на консультацію до логопеда. При первинному зверненні спеціаліст проведе діагностику і виявить причини заїкання. Після цього логопед зможе дати рекомендації, прогноз лікування та призначити программу занять. Заняття проходять на базі відділень KinderKlinik.

Окрім призначень спеціаліста, завдання батьків – створити комфортну атмосферу вдома. Необхідно стежити, щоб сон дитини становив 10 годин на добу. Розмовляйте з дитиною повільно, виразно та спокійно, не підвищуйте голос. Не забувайте оздоровлювати та загартовувати дитину.

Не варто чекати, що заїкання пройде самостійно або дитина переросте цю проблему. Потрібно звернутися до фахівців, які зможуть кваліфіковано діагностувати проблему та після цього дати відповідні рекомендації. Тільки командна робота батьків дитини та фахівців може забезпечити позитивний результат та покращити якість життя дитини.

Записатися на прийом логопеда у KinderKlinik можна, подзвонивши в контакт-центр клініки за номерами: 0 800 33 67 24, 044 334 61 36, 067 869 24 17.

Вам також буде цікаво:

10 Лютого 2022
Що робити, якщо дитина захворіла на Covid-19?

Вже два роки тема коронавірусу лишається актуальною. Хворіють на нього, як дорослі, так і діти. Є багато інформації про вірус та його лікування, але лікарка-педіатриня Марія Крепак розповідає, чому важливо звернутися до лікаря при виявленні тривожних симптомів. Covid-19 – це респіраторний вірус і передається він  повітряно-крапельним шляхом при контакті з хворою людиною. Важливо розуміти, що […]

10 Січня 2022
Обов'язкові лабораторні дослідження дитини до року

Найчастіше дітям до року призначають загальний чи розгорнутий аналіз крові (залежно від показань), загальний аналіз сечі та визначення рівня глюкози у крові.

29 Грудня 2021
Атопічний дерматит

Як правило, атопічний дерматит з'являється у дітей у ранньому віці (найчастіше на третьому місяці життя), а у більш зрілому віці може затихати, але не завжди.

KinderKlinik працює в обмеженому режимі

До послуг маленьких пацієнтів та їхніх батьків працюють 3 відділення:

Відділення по вул.  К. Бендукідзе, 2 тимчасово зачинене до подальшого повідомлення.

Відділення KinderKlinik працюють

У мережі клінік для дітей KinderKlinik 4 відділення:

 • на Позняках, по вул. О. Мишуги 2 — пн, ср, пт 09:00-18:00, сб 10:00-17:00
 • на Деміївці, по вул. Деміївська 16 — вт, чт, сб 10:00-18:00
 • на Виноградарі, по вул. Вишгородська 45/2 — ср, пт 10:00-17:00
 • на Печерську, по вул. К. Бендукідзе 2 — тимчасово зачинене
 •  
 • 20 медичних напрямків
 • понад 75 досвідчених лікарів
 • експрес-лабораторія, інструментальна діагностика та ін.
Експрес-лабораторія

Експрес-лабораторії працюють для дітей і дорослих у відділенні на Позняках:

 • виконуємо біохімічні та гематологічні дослідження, аналізи сечі та калу, експрес-тести на поширені вірусні та бактеріальні інфекції та ін.
 • дослідження виконуються в звичайному і CITO (терміновому) режимах
 • тимчасовий режим роботи лабораторії на Позняках - пн, ср, пт, сб 10:00-14:00
Окремі входи і зони очікування
У всіх відділеннях KinderKlinik організовані окремі входи і окремі зони очікування для хворих, і для здорових дітей. Діти, які прийшли на плановий огляд або вакцинацію, не перетинаються з дітками, хворими на інфекційні хвороби. Діти не заражають один одного!
KinderKlinik в Instagram
This error message is only visible to WordPress admins

Error: API requests are being delayed. New posts will not be retrieved for at least 5 minutes.

Записатися на прийом


KinderKlinik в Facebook